GeForce GTX 580: Najvýkonnejšia a najtichšia?

Na Youtube sa objavilo prezentačné video „dosiaľ nepredávanej“ grafickej karty od NVIDIE. Samozrejme ide o očakávaný model GeForce GTX 580, o ktorom zatiaľ nikto nemá nič oficiálne vedieť, ale keďže žijeme v dobe internetu – vieme toho samozrejme dosť.

Okrem videa sme sa dočkali aj bližšej charakteristiky. GTX 580 má byť podľa slov Toma Petersena tichá karta a to aj počas hrania, čo je po skúsenostiach s GTX 480 odvážne tvrdenie – konkrétne číslo hovorí o 47 dB. Pre porovnanie, GeForce GTX 280 malo hlučnosť cca 53 dB.

GTX 580 akustika

Každopádne, celková tichosť má byť dosiahnutá pomocou nového systému chladenia, ktorý kombinuje ventilátor s automatickou reguláciou otáčok a technológiu Vapor Chamber (odparovacia komora – podobný princíp ako heat pipe, avšak o niečo účinnejší). Túto technológiu už použilo aj AMD pri prelomovom GPU R600 a Sapphire ju používa pri svojej sérii Vapor-X (konkrétny dizajn pre GTX 580 nájdete medzi okolitými obrázkami). NVIDIA taktiež prispôsobila karty pre lepšie chladenie v prípade SLI zapojenia.

GTX 580 Vapor Chamber

GeForce GTX 580 má taktiež byť najvýkonnejšou DirectX 11 grafickou kartou na svete, čo motivovalo NVIDIU k investícii 2 milióny USD, ktoré presvedčili EA, aby odložilo vydanie Crysis 2 a prispôsobilo hru novej karte. Ide rozhodne o zaujímavý ťah a práve „technicky dokonalé“ hry sú hlavným predajným artiklom nového hardvéru. Otázkou ostáva, či sa to v konečnom dôsledku NVIDII oplatí a nepohnevá si proti sebe ďalších hráčov …

GTX 580 Cooling