Glosa: Stalo sa v IT (17. týždeň)

Pravidelný prierez dianím v informačno-technologickom sektore. Dvetisíc znakov, ktoré vás každý týždeň dostanú do obrazu!

 
 
 
Firma MSI začiatkom apríla predstavila úplnú novinku na trhu základných dosiek: MSI P35 EFINITY. A prečo je taká zaujímavá? Pretože obsahuje EFI BIOS, teda nový štýl základného vstupno-výstupného systému, ktorý výrobcovia označujú za prevratný. Nový BIOS by mal byť prepojený s operačným systémom a ovládaný myšou. Medzi pozoruhodné funkcie patrí záloha pevného disku, prehrávanie hudby, surfovanie na internete a ďalšie viac-menej potrebné aplikácie bežiace z prostredia BIOS. Samozrejmosťou by malo byť nové, krajšie grafické prostredie. To, že sa na poli grafických kariet vedie v súčasnosti neľudský boj o každé fps, asi netreba pripomínať. A to aj v nižších cenových kategóriách. Práve tam smeruje novinka zo stajne NVIDIA, GeForce 9500GT. Deväťtisícpäťstovka by mala nahradiť pomerne kritizovanú kartu 8600GT z nižšej strednej triedy. Novinka ešte stále používa 128-bitovú pamäťovú zbernicu, jadro pobeží na frekvencii 550 MHz, shadery na 1375 MHz a pamäťové čipy typu DDR3 budú tikať na 1600 MHz efektívne. Takty sa však, pochopiteľne, môžu u rôznych výrobcov líšiť, dokonca sa hovorí aj o verzii 9500GS. Počet Stream procesorov je 32, čo je presná polovica ako má „dospelá“ 9600GT. Do predaja by sa teoreticky mohla dostať aj lacnejšia verzia s pomalšími DDR2 pamäťami.

 


 

Záujem o notebooky v poslednej dobe nadmerne vzrástol, a tak ani výrobcovia nezaostávajú. Intel pripravuje mobilný procesor pre notebooky, T9600. Mal by byť najvýkonnejším z platformy Intel Centrino 2. Čip bude založený na jadre Penryn, ktoré sa vyrába 45 nm procesom, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť vysokú taktovaciu frekvenciu 2,8 GHz, pri maximálnej spotrebe 35 W. Najvýkonnejší mobilný procesor blízkej budúcnosti by mal byť verejnosti predstavený v júni tohto roku na výstave Computex v Taipei. Keď sme spomenuli obľúbenosť notebookov, nemôžeme obísť ani ich menších súrodencov. V tomto segmente urobil doslova boom ASUS so svojím Eee PC. Tentoraz sa rodinka Eee PC rozrastie o trošku väčšieho bračeka, ktorý nesie označenie Eee PC 900. Už dlhšie očakávaná novinka dostala do vienka nový, väčší displej s uhlopriečkou 8,9 palca a rozlíšením 1024×600 pixelov. Procesor Intel Celeron M s frekvenciou 900 MHz ostal z modelu Eee 700, ale operačná pamäť DDR2 je už dvojnásobná, teda 1 GB (rozšíriteľná na 2 GB). Prepracovaný je touchpad umožňujúci tzv. „multi-touch“ dotyky, známe z MacBookov. Na trh by mal prísť 1. mája 2008 s cenovou nálepkou 13 000 Sk.

 


{moscomment}