Glosa: Stalo sa v IT (20. týždeň)

Pravidelný prierez dianím v informačno-technologickom sektore. Dvetisíc znakov, ktoré vás každý týždeň dostanú do obrazu!

 
 
 
A je to vonku! Jedna z najočakávanejších hier tohto roku, do nebies vynášaná Grand Theft Auto 4, sa dočkala vydania na hracie konzoly. A nie hocijakého. Nová hra od Take-Two len za prvý týždeň od vydania prelomila v predajnosti čísla Halo 3 (300 miliónov USD za rok 2007) a zarobila neskutočných 500 miliónov amerických bubákov. Aby ste mali lepšiu predstavu, toto číslo značí viac ako 6 miliónov predaných kópií len za prvý týždeň. Tieto výsledky zapôsobili aj na vrchnosť v Electronic Arts, ktorý vraj ponúkol za Take-Two slušné 2 miliardy amerických dolárov. Ktovie ako to celé skončí, ale nám, majiteľom „obyčajných“ PC, zostáva len dúfať, že sa dočkáme verzie aj pre našich miláčikov. Spoločnosť Alienware, zaoberajúca sa stavbou a predajom lukratívnych PC zostáv, mieri na peňaženky aj menej majetných hráčov. Vyplýva to z faktu, že do svojho portfólia zaradí aj zostavy s procesormi AMD. Jednou z variácií by mala byť zostava s procesorom AMD Phenom X4 9550, ktorého štyri srdiečka bijú na frekvencii 2,2 GHz, ležiaceho v základnej doske od ASUS s čipsetom najvyššej kategórie, AMD 790FX.

 


 

Dve grafické karty ATI HD 3870 X2 v zapojení CrossFire by sa mali postarať o dostatočný grafický výkon aj pre náročné hry a operačná pamäť o kapacite 4 GB zase odľahčí vaše „nenažrané“ Windows Vista. Predpokladaná cena takejto zostavy s istým puncom exkluzivity by mala byť okolo 35 000 Sk. Spoločnosť MSI, známa produkciou základných dosiek, grafických kariet, notebookov a ešte neviem čoho všetkého, dostala chuť na veľmi lukratívnu a prudko sa rozvíjajúcu časť trhu mininotebookov. Nedávno sa objavili informácie o pripravovanom konkurentovi Eee PC pod názvom MSI Wind. Srdcom minibooku bude nový procesor Intel Atom s frekvenciou 1,6 GHz. Operačná pamäť bude 512 MB, resp. 1 GB, podľa verzie operačného systému. Samozrejmosťou je podpora Wi-Fi, 1,3 Mpix. kamera a čítačka kariet. Šťastní majitelia sa budú pozerať na 10-palcový displej s rozlíšením 1024×600 pixelov. Ceny by mali začínať na prijateľných 8000 Sk a na trh sa dostane niekedy v júni, ako inak, najprv v Spojených štátoch.

 


{moscomment}