Glosa: Stalo sa v IT (39. týždeň)

Pravidelný prierez dianím v informačno-technologickom sektore. Dvetisíc znakov, ktoré vás každý druhý týždeň dostanú do obrazu!

 
 
 
Na začiatok kontrolná otázka: „Súdruhovia, kto z vás si skutočne vychutnal vysoké detaily v Crysis na svojej mašine?"  Tí z vás, ktorí odpovedali záporne, sa môžu tešiť. Dlho očakávaný Crysis Warehead je totiž oveľa lepšie optimalizovaný ako pôvodná hra. Vývojári si dali skutočne záležať na tom, aby sa hra stala hrateľnou aj na menej výkonných strojoch (rozumej dvojjadro + grafika za 4 – 5 tisíc Sk). Od 18. septembra je hra dostupná cez Steam a aktuálne už aj na pultoch predajní. O nových procesoroch z dielne Intel sa píše a hovorí viac než často. Novou informáciou je údaj o spotrebe CPU Core i7, založených na technológii Nehalem s jadrom Bloomfield, ktorá je vraj u všetkých modelov 130 W. Prvé tri modely, ktoré Intel predstaví v októbri, by mali mať frekvenciu od 2,6 GHz do 3,2 GHz. Otázkou ostáva, ako dokázali páni inžinieri zo zámoria dosiahnuť rovnakú spotrebu pri rozdiele frekvencií 600 MHz … Preto túto (ne)overenú informáciu berte s rezervou.

 


 

Tí z vás, ktorí radi žmýkajú zo svojho železa maximum, určite ocenia novú verziu silného nástroja na pretaktovanie grafických kariet – Riva Tuner 2.11. Update bol potrebný kvôli podpore nových grafických kariet, konkrétne o modely „červených“ ATI Radeon HD 4600 a HD 4800 (ovládače Catalyst 8.8) a „zelených“ NVIDIA GeForce GTX 200 (ovládače ForceWare 177.98). Teraz už honbe za výsledkami v 3DMarkoch, nižšími teplotami a tichším počítačom nič nestojí v ceste – aspoň čo sa týka grafických kariet. Všimli ste si v poslednom čase akosi pričasté používanie písmenka „i“? Presnejšie, výraz „iTelefón“? Áno, jabĺčkový telefón narobil riadny rozruch. Tomu sa teraz posnaží prekaziť plány sám veľký Google. Tlačí sa kde sa dá a nevynechá ani pole telefónov. „Googlefón“ pochádza od známeho výrobcu smartfónov, spoločnosti HTC, ktorej zariadenia využívajú ako operačný systém Windows Mobile. Google však o Microsofte nechce ani počuť a nový telefón bude postavený na platforme Android. Informácií je zatiaľ pomenej, malo by ísť o prístroj s dotykovým displejom, ale aj s plnohodnotnou QWERTY klávesnicou. Distribúciu bude v USA zabezpečovať T-Mobile, o uvedení na európsky trh zatiaľ kompetentní mlčia. Koncom septembra, kedy má byť Android  vypustený na trh, budeme vedieť viac.

 


{moscomment}