Glosa: Stalo sa v IT (49. týždeň)

Pravidelný prierez dianím v informačno-technologickom sektore. Dvetisíc znakov, ktoré vás každý druhý týždeň dostanú do obrazu!  

 
 
 
Ste skutočným gamerom, ale veľa cestujete a nemôžete vláčiť svoju výkonnú hráčsku mašinu so sebou? A čo tak nejaký hráčsky notebook? Toshiba ohlásila vydanie notebooku série Qosmiotromi grafickými kartami NVIDIA. Avšak nie všetky tri karty budú prepojené. Jedna z nich bude s integrovaný čipom GeForce 9400 a zabezpečí úsporu energie pri málo náročných aplikáciách. Pri potrebe vysokého grafického výkonu však prídu k slovu dve karty GeForce 9800M GTS zapojené do SLI a majiteľ si môže užiť svoju obľúbenú hru v plných detailoch. Ale ak nebude v blízkosti zdroj elektrickej energie, tak predpokladám, že maximálne 20 minút 🙂

Ako ste si už mohli zvyknúť okolo Yahoo sa hovorí stále a dookola (veď aj zlá reklama je reklama).  Tentokrát  je novinkou rezignácia šéfa spoločnostiJerry Yang odstúpi zo svojej pozície ihneď ako sa nájde nový človek na pozíciu prezidenta spoločnosti. Dôvodom jeho odchodu je vraj neschopnosť dotiahnuť predaj Yahoo spoločnosti Microsoft.


 

Znižovanie spotreby elektrickej energie a tým aj ich tepelného výkonu patrí medzi TOP priority výrobcov väčšiny komponentov do PC. Spoločnosť Intel ohlásila štvorjadrové čipy so spotrebou (TDP) 65 W. To by ešte taký zázrak nebol ale šušká sa aj o štvorjadrách s TDP 35 W čo už je naozaj husársky kúsok. Ak si myslíte, že to je nemožné, tak vám asi pomôže informácia, že tajomstvo sa ukrýva v infraštruktúre z notebookov a 45 nm výrobnom procese. Už len úprava pre desktopový socket LGA 775 a nový úsporný a chladný procesor je na svete.

NVIDIA očividne ťažko zvláda súčasnú nadvládu ATI v najvýkonnejšej triede grafických kariet. Preto chystá na január megakartu s dvoma čipmi GeForce GTX 260. Jadrá budú vyrábané 55 nm technológiou. Podľa predbežných informácií bude karta obsahovať 432 stream procesorov, 1792 MB GDDR3 pamäte a komunikáciu zabezpečí 448 bitová zbernica. Konečné takty jadra a pamätí nie sú známe, dajú sa však očakávať niekde na hranici súčasných „single GPU“ kariet GTX 260.

Spoločnosť Microsoft nás sem tam prekvapí a tentoraz pozitívne. Ohlásila, že od júna budúceho roku (2009) bude ponúkať antivírusový program zadarmo. Kódový názov aplikácie je MORRO a pôjde o bezpečnostný program pre operačné systémy Windows XP, Vista a 7. Prioritne by mal byť určený pre slabšie počítače a tzv. netbooky, nakoľko bude mať minimálne hardvérové nároky.{moscomment}