Image

GMail Drive: File server

Programík GMail Drive dokáže premeniť GMail na úložisko dát s pomerne veľkou kapacitou, a to úplne zadarmo!


Rozmýšľali ste, že si začnete rodinné foto a video zálohovať na web, aby sa k nemu dalo vždy a všade dostať, no neviete sa rozhodnúť, akú službu použiť? Už dávno sú preč časy, keď bol GMail iba na pozvánky. Dnes je to inak, stačí nainštalovať malé rozšírenie do systému a z GMailovej schránky sa stane výkonný file server.

Registrácia na GMail

Zaregistrovať sa je veľmi jednoduché, keďže celý GMail je preložený do slovenčiny. Stačí si otvoriť http://gmail.com a vpravo dolu kliknúť na Prihlásiť sa na získanie účtu Služba Gmail. Tam vyplniť registračné údaje, opísať CAPTCHA kód a je to.

Image

Inštalácia programu

GMail Drive sa dá stiahnuť zo Softpedia. Oficiálnu stránku nemá. V stiahnutom archíve treba otvoriť súbor Setup.exe. Automaticky začne inštalácia. Nebude sa vás na nič pýtať, keďže to je tzv. „shell“ rozšírenie do systému.

Nahrávanie súborov

Uploadovanie prebieha veľmi jednoducho. Tento počítač > Iné > GMail Drive. Nič iné po vás program nechce – iba vložiť meno a heslo na účet, do ktorého chcete uploadovať súbory. Z hľadiska bezpečnosti odporúčame všetky súbory baliť do archívov typu *.RAR alebo iných, ak ide o zvlášť citlivé dáta, tak nezaškodí zaheslovanie. Nechýba možnosť automatického prihlasovania. V rozšírených možnostiach sa pod tlačidlom More nachádzajú aj nastavenia proxy servera, či má alebo sa nemá používať zabezpečené spojenie, ponechať/zmeniť názvy súborov a užitočná funkcia Use Draft Folder.

Image

Ak ju zapnete, tak sa súbory budú ukladať do zložky Rozpísané správy. Je to užitočné pri používaní primárnej mailovej schránky, aby vám súbory nezavadzali medzi normálnou doručenou poštou. Po prihlásení to vyzerá úplne rovnako ako keď prehliadate HDD. Súbory jednoducho „pretiahnete“ do okna a automaticky sa začnú posielať na server. S väčšími súbormi môžu byť problémy, takže ich odporúčame „rozkúskovať“ na menšie časti (asi 15 MB). So zložkami si tiež bez problémov poradí. Rýchlosť je vcelku postačujúca – približne 700 kB/s.

Image

Prehliadanie súborov

Nie je to nič zložité. Otvoríte GMail Drive, prihlásite sa a súbory sú nachystané. Tiež sa dajú prezerať klasickým spôsobom cez stránku. V schránke sa súbory tvária ako e-maily s prílohami, čo ste si poslali sami sebe. Vymazávanie funguje klasickým spôsobom.

Image
GMail Drive je veľmi užitočná pomôcka. Využitie sa určite nájde, najmä vďaka svojej jednoduchosti – veľkým plusom je, že pracujete v klasickom prieskumníkovi.

Image

[+] veľkosť
[+] prehliadanie cez prieskumníka
[+] rýchlosť uploadovania

Hodnotenie: 8
{moscomment}