Google Chrome OS

Operačný systém postavený pre web, to je krátka špecifikácia kľúčového produktu, na ktorom horúčkovito pracuje Google.


Google v júli prišiel s veľmi zaujímavou informáciou. Pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme. Stalo sa tak ( mesiacov po tom, čo vydal aj internetový prehliadač s rovnakým menom, Chrome, ktorý si získal 30 mil. používateľov. Google hovorí, že dôvodom na jeho „stavbu“ je fakt, že súčasné systémy boli tvorené za čias, kedy sa o internete veľmi nechyrovalo. Na jeho rapídny rozmach bolo potrebné zareagovať a tak sa začali práce na Google Chrome Operating System. Ide o samostatný projekt, ktorý so systémom Android nemá nič spoločné. Zatiaľ čo Android bol navrhnutý pre zariadenia od telefónov až po netbooky. Chrome je stavaný pre ľudí s netbookmi až plnohodnotnými pracovnými stanicami.
 
Image
 
Chrome OS má byť open source a s malou veľkosťou, ktorého cieľom je zaujať primárne používateľov netbookov. Najprv bude uvoľnený zdrojový kód, aby na prácach mohla začať pracovať aj komunita profesionálov a neskôr sa dočkáme prvých zariadení s novým OS. To záleží aj na tom, ako dopadnú diskusie spoločnosti Google s partnermi. Zámerom je, aby sa každý dozvedel, čo je cieľom tohto projektu. Rýchlosť, jednoduchosť a bezpečnosť majú byť jeho kľúčovými vlastnosťami. Na internete sa objavili aj prvé „screeny“, ktoré napokon boli len imitáciami.

Image

 
Pri programovaní sa kladie dôraz nielen na to, aby zaberal malú kapacitu disku, ale aj na rýchle spustenie systému a možnosť spustenia internetového prehliadača len za pár sekúnd. Používateľské rozhranie nemá zasahovať do vašich aktivít a väčšina z nich má mať svoje miesto na internete. Tak ako prehliadač aj operačný systém Google sa vracia k jednoduchosti a prestavba základných kódov bezpečnostnej architektúry má zabezpečiť to, aby sa používateľ nemusel obávať škodlivých kódov a zaoberať bezpečnostnými aktualizáciami.
 
Mnohých určite zaujíma, či Chrome OS od „stavajú“ od základov alebo nie. Odpoveď je jednoduchá. Základ tvorí alternatívny operačný systém Linux. Zaujímavou novinkou, ktorá vychádza z toho, že platformou je „web“, tak aplikácie, ktoré programátori pripravia pre OS, budú pracovať aj vo všetkých internetových prehliadačoch. A pritom musíme pripomenúť, že nezáleží na operačnom systéme, ktorý pri surfovaní používate.
 
Image
Podľa slov Google, nový systém vypočul hlasy ľudí, ktorých záujmom je, aby sa k svojej elektronickej pošte dostali hneď, bez strácania času čakaním na štart OS a spustenie prehliadača. Ďalšou požiadavkou je, aby počítač zostal taký rýchly, ako keď ho prvý krát zapli. Netreba zabudnúť na dostupnosť svojich dát z ktoréhokoľvek navštíveného miesta bez toho, aby ste si robili starosti so svojim počítačom a zálohovaním. Nemenej dôležitými faktormi sú dlho trvajúci čas potrebný pre konfiguráciu nového hardvéru pripojeného k PC a starosti s aktualizáciami.
 
Image
 
Google sa na uvedenie svojho OS začal tvrdo pripravovať a so spoločnosťami Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments a Toshiba uzavrel partnerské zmluvy. Ako špekulácie sa objavili napríklad správy o tom, že Adobe poskytne podporu Flash, zatiaľ čo ostatní budú Chrome OS predinštalovávať do svojich netbookov a smartbookov. Môžeme si všimnúť, že na listine chýbajú významný hráči Dell a Intel. Je ale pravdou, že na doplnenie má ešte Google čas.
 
Čo si o novej konkurencii myslia „hlavy“ Microsoftu? Bill Gates sa pre CNET vyjadril takto: „Existuje veľa, veľa foriem Linuxu v rôznych vydaniach. Som prekvapený, že sa tomu venuje toľko pozornosti ako keby šlo o niečo úplne nové.“ Dodal tiež, že je ťažké sa bližšie vyjadrovať, pretože Google samotný poskytol zatiaľ len málo informácií. Zamýšľal sa aj nad pojmom „prehliadač“, ktorý je jedným z nosných pilierov nového OS. „Slovo prehliadač sa stalo bezvýznamným. Čo je prehliadač? Čo nie je prehliadač? Ak pozeráte film, ide o prehliadač? Ak pracujete s textom, ide o prehliadač? Z veľkej časti ide o zneužívanie terminológie ako o skutočnú zmenu.“
 
Image
 
Steve Balmer, CEO spoločnosti, odmieta potrebu reakcie na rozmach Google: „Nepotrebujeme nový operačný systém. To, čo potrebujeme, je ďalej vyvíjať Windows, Windows aplikácie, Internet Explorer, jeho spoluprácu so systémom a vývoj ďalšieho softvéru ako napr. Office. Musíme si byť istý tým, čo prinášame našim zákazníkom a partnerom.“ Poznamenal, že podľa prieskumov najmenej 50% pracovného času za počítačom je koncentrované mimo prehliadača a pre CNET dodal: „Windows je operačným systémom pre prácu.“ Upozorňuje aj na vlastnú skúsenosť s dvoma systémami z čias, keď Windows 95 bol pre bežných a Windows NT pre biznis zákazníkov. Podľa neho nejde o pozitívum. Naráža tým na skutočnosť, že Google vyvíja Chrome OS a súčasne aj Android.
{moscomment}