Image

Google Earth interaktívny

Google včera vydal novú betaverziu Google Earth 4 a významne rozšíril možnosti tohto veľmi obľúbeného geo-programu, ktorý si doteraz stiahlo vyše 100 miliónov ľudí, o multimediálny obsah.

Najnovšie v ňom nájdete napríklad informácie o stovke najviac degradovaných oblastiach sveta, ktoré človek zmenil k nepoznaniu v uplynulých niekoľko rokoch. O každej lokalite máme priamo v programe celkom hutný popis a porovnanie pôvodného stavu s dnešným stavom formou satelitných máp. Jednou z takýchto lokalít je aj slovenko-maďarské vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros. Informácie pochádzajú od Organizácie spojených národov (United Nations Environment Programme).

Image

V spolupráci so vzdelávacím televíznym kanálom Discovery Channel sa podarilo autorom Google Earth prepojiť mnoho zaujímavých miest našej planéty s 3-5 minútovými videami, ktoré užívateľom bližšie priblížia danú lokalitu.

Image

Pokiaľ vás zaujímajú prírodné krásny Spojených štátov potom vás určite potešia informácie o všetkých 58 národných parkoch tejto krajiny, spolu s vyznačenými hranicami, informáciami o chodníkoch, kempoch či chatových oblastiach.

Image

Jane Goodall Institute je organizácia známa svojou starostlivosťou o šimpanzy v Afrike. S Google Earth môžete túto ich prácu bližšie spoznávať formou pravidelne aktualizovaného blogu pozostávajúceho z poznámok, fotografií a ilustrácií. Aj takýmto spôsobom chce inštitút priblížiť ľuďom deštruktívny vplyv odlesňovania afrických pralesov na život šimpanzov.

Image

TurnHome.com je stránka známa svojimi krátkymi filmami o najcoolovejších miestach našej zeme (zaujímave pamiatky, reštaurácie, hotely, …). Odkazy na krátkometrážne dokumenty na tejto stránke sú odvčera súčasťou Google Earth.

Image

Okrem týchto noviniek Google Earth obsahuje veľmi pekné fotografie National Geographic s odkazmi na svoje články, interaktívne prezentácie, či zaujímavé detailné letecké pohľady na množstvo miest v Afrike odhaľujúc tak bohatstvo tamojšej fauny, flóry, ale aj biedy.


TIP: Rozšírte si Googel Earth o ďalšie zaujímavé doplnky z dielní Google Earth Community – Placeopedia, Google 3D Warehouse, Panaromia, Earthbooker. Klikajte sem. Do programu si rozšírenia implementujete otvorením súboru priamo v prostredí programu (File > Open).


Image

Užívatelia sa môžu k týmto novinkám dostať cez bočný panel programu, v ktorom si je potrebné otvoriť záložku Featured Content a jednotlivé vrstvy (overlay) zapnúť.

V blízkej budúcnosti chce Google započať spoluprácu s ďalšími partnermi a rozšíriť obsah Google Earth o ďalší zaujímavý obsah, čím sa z tejto aplikácie stane celkom obsiahla interaktívna encyklopédia s množstvom informácií o našej planéte.

Image

Google včera zároveň vydal novú betaverziu Google Earth 4, ktorý prináša zmeny najmä v interface programu, ktorý obsahuje niekoľko nových ovládacích prvkov, napríklad, v pravom hornom rohu umiestnený navigačný panel, naopak zmizol dolný panel, pribudlo tiež akási časová os pre prezeranie rovnakých miest zeme v rozdielnom čase, priblížme si to na príklade. Jedno z Google Earth rozšírení vo forme KML súboru zobrazuje migráciu bielych veľrýb v časovom intervale troch mesiacov (august 2005 – november 2005), vďaka tomuto rozšíreniu si môžete pozrieť kde sa nachádzali veľryby v dané dni tohto časového obdobia.

Image

Google Earth 4 prináša taktiež zlepšenie v zobrazovaní terénov, údolia a pohoria pôsobia oveľa realistickejším dojmom, vďaka utilite Google SketchUp môžu užívatelia ľahko vytvárať 3D budovy a importovať ich do samotného Google Earth. S príchodom novej verzie samozrejme stúpli hardvérové požiadavky. Odporúčaný je procesor na úrovni Pentium 4 2,4 GHz, prípadne Athlon XP 2400+, 512 MB RAM, 2 GB voľného miesta na disku a rýchlosť pripojenia k internetu 768 Kbit/s.

Google Earth 4.2 Beta

{moscomment}