Google Editions sa spustí ešte tento rok

Spoločnosť Google oznámila svoju službu digitálneho kníhkupectva už dávnejšie – Google Editions malo byť podľa pôvodných plánov spustené už počas leta. Rok 2010 sa blíži ku koncu a o GE sa neobjavovali žiadne nové zmienky. Podľa najnovších informácii by sa však služba mala dočkať spustenia ešte tento rok. Platí to iba pre Ameriku, Európa si bude musieť počkať zopár ďalších mesiacov.

Google Editions je služba, zameraná na predaj digitálnych kníh. Google tak bude konkurovať Amazonu, Applu a niekoľkým špecializovaním stránkam, ktoré sa e-bookom venujú. Hlavnou výhodou Editions má byť jednoduchá prístupnosť – zakúpené knihy bude možné čítať na ľubovoľnom zariadení s prístupom na internet a internetovým prehliadačom, vďaka čomu odpadá nutnosť vlastniť špeciálnu aplikáciu. Je však jasné, že aj Google Editions bude obsahovať DRM – konkrétne systém Adobe ACS4. Otázkou teda ostáva, najmä v súvislosti s DRM, ako bude prispôsobené čítanie kníh v offline móde na smartfónoch a iných prenosných zariadeniach. Google tvrdí, že po prvom načítaní sa kniha automaticky uloží do cache pamäte a bude tak dostupná aj bez prístupu na internet. Samozrejmosťou je, že všetky zakúpené knihy sa uložia do virtuálnej knižnice a budú kedykoľvek k dispozícii.

Podľa starších informácii by malo byť pri spustení k dispozícii okolo 500 000 titulov a ďalšie budú samozrejme postupne pribúdať. Približné ceny nie sú známe, ale neočakáva sa, že by sa príliš líšili od konkurencie. Google chce taktiež podporovať aj malé vydavateľstva a nezávislých spisovateľov.

Source: books.google.com