Image

Google Maps: Street View

To, že Google už dávno nie je len obyčajný vyhľadávač, vie každý. Jednou zo služieb, ktorá nás o tom presviedča je aj Google Maps so svojou funkciou Street View (zobrazenie ulíc).


Google Maps (
http://maps.google.com) v sebe zahŕňa zobrazenie celého sveta pomocou leteckých máp či satelitných záberov. Veľmi populárnou funkciou  je aj zobrazenie ulíc, ktoré ponúka detailné snímky mestských bulvárov prostredníctvom 360° panoramatických záberov.
 
Image
 
Funkcia je dostupná na celom svete, ale na úroveň ulíc sa možno zatiaľ dostať len v najväčších mestách v Amerike (patria medzi ne napríklad Washington, New York, Las Vegas, Miami a iné), AustráliiJaponsku. Podrobne zmapovaná je aj trasa populárnych cyklistických pretekoch Tour De France.
Image
 
Podstata tejto funkcie spočíva v tom, že mestá a ulice sú zachytené pomocou špeciálnych panoramatických kamier po častiach vzdialených od seba niekoľko metrov. Ak teda prechádzate jednotlivými zábermi, máte pocit, ako keby ste sa pohybovali po danom meste a navyše sa môžete poobzerať všade okolo seba. Na mnohých záberoch sa dajú všimnúť zaujímavé detaily, ako napr. opaľujúce sa dievčatá.
 
Image
 
Google ponúka zobrazenie ulíc v takej kvalite, že je dokonca možné rozpoznať ľudské tváre a taktiež sa dajú prečítať poznávacie značky vozidiel nachádzajúcich sa na záberoch. Táto skutočnosť sa stáva predmetom žalôb na Google z dôvodu porušovania súkromia. Z tohto dôvodu, aj keď Google v skutočnosti priamo neporušoval žiaden zákon, sú všetky tváre a medzinárodné poznávacie značky áut rozmazané. Snáď jediné tváre, ktoré uvidíte jasno, sú tváre zamestnancov Google pred honosným Googleplexom.
Image
 
Momentálne sú pomocou funkcie zobrazenie ulíc spracované len niektoré mesta sveta, ale Google tvrdo pracuje na tom, aby zmapoval čo najskôr všetky väčšie mestá v Amerike a neskôr aj zvyšok sveta. Snáď sa Google čo najskôr dopracuje aj do strednej Európy a zmapuje aj slovenské mestá.

Image
Aktuálne má zakúpených niekoľko desiatok áut (väčšinou sú to Chevrolety Cobalt), pomocou ktorých pracovníci Google cestujú po celom území Ameriky a vytvárajú panoramatické zábery všetkých ulíc. Všetky tieto autá sú upravené tak, aby na ich strechu bolo možné umiestniť špeciálne  kamery na snímanie 360° panoramatických záberov.

Image
{moscomment}