Image

Halo 3 dobylo zábavný priemysel

Microsoftu sa podarilo splniť si predsavzatie predajnosti Halo 3 pre konzolu Xbox 360. Ešte pred týždňom sa zástupcovia nechali počuť, že Halo 3 bude najväčší hit v rámci prvého dňa predaja produktu v zábavnom priemysle. Stalo sa. Hra bola vydaná postupné na celom svete v priebehu troch dní. V utorok 25. septembra zaknihovala veľký štart v USA, kde stáli ľudia pred obchodmi celé hodiny. Prvé kópie dokonca predával aj Bill Gates v mestečku Bellevue. Za 24 hodín sa podarilo Microsoftu utŕžiť až 170 miliónov dolárov. Výborné číslo, ktoré v rámci štartu poráža napríklad otvárací víkend Spider-Mana 3 (zarobil 151 miliónov dolárov za tri dni) alebo aj začiatok predaja siedmej knihy Harry Pottera (ten zarobil zo začiatku 166 miliónov dolárov). V USA sa očakával najmasívnejší úspech, pretože v súčasnosti sa tam Xboxu 360 darí najlepšie, z cca 11,6 milióna predaných kusov na celom svete si v USA našlo domov až 7,15 milióna (t.j. viac ako 60 percent).

Image

Prekvapujúco silné výsledky prinieslo Halo 3 aj v rovnaký deň (utorok) aj v Austrálii, keď sa ho predalo viac ako 50 000 ks. Aj u protinožcov ide o najväčší štart produktu v zábavnom priemysle. Pri počte konzol Xbox 360 odhadujú analytici aj veľmi silný pomer kupujúcich – tretí diel Halo si kúpil minimálne každý štvrtý majiteľ X360.

Do Európy dorazilo Halo 3 v stredu. Už v noci si odbylo veľkú premiéru v štýle filmového blockbustru v londýnskom IMAX-e. Postupne preniklo na viaceré európske trhy – už počet predobjednávok bol vysoký, viac ako pol milióna. V nejednej krajine dozeral na predaj prvých kusov aj hlavný hrdina hry – Master Chief. U nás ste ho mohli zhliadnuť v predajniach Brloh, najprv v Auparku, v piatok aj v Poluse. Predajný úspech bol zaznamenaný aj na Slovensku. V sieti Brlohov sa za prvý deň predalo dvakrát toľko kusov ako inej X360 hry za celý čas jej predaja.

Vo štvrtok sa začalo Halo 3 predávať aj v Japonsku a hoci v tejto krajine nemá Xbox 360 také výrazné zastúpenie, Halo 3 má šancu po hre Blue Dragon (rovnako z dielne Microsoftu) zaujať titul najlepšie predávanej X360 hry. Niekoľko desiatok tisíc kópií za prvý deň umožní hre poľovať aj na popredné miesto rebríčka predaja v celom Japonsku. Zatiaľ sa žiadnemu X360 titulu nepodarilo získať korunu v týždňovom predaji.

Halo 3 tak odštartovalo impresívne a dokazuje, že počítačové hry dokážu pútať pozornosť a po stránke dolárov konkurovať aj veľkým filmom či knihám.

{moscomment}