Image

HD video priamo na SD kartu

Rozšírená recenzia najmenšej Full HD (high definition) videokamery Panasonic HCD-SD5.

Aktuálne spotrebiteľské trendy smerujú k preferovaniu televízorov s vysokou kvalitou obrazu. Vysielacie organizácie na to reagujú prechodom na obraz s vyšším rozlíšením (high definiton). Rovnako video produkty sa v súčasnosti orientujú na zabezpečenie obrazu s vyšším rozlíšením. Panasonic má vo svojej ponuke široké spektrum video kamier, pričom v tom spotrebiteľskom segmente dominujú dve nové Full-HD kamery s označením HDC-SD5 a HDC-SX5.

Nami testovaný model kamery Panasonic HDC-SD5 používa ako záznamové médium pamäťovú SD kartu, na ktorú je možné uložiť (v prípade najnovších 8 GB SDHC modulov) až 180 minút videa. Je to zároveň najmenší a najľahší model s pamäťovou kartou SD/SDHC. Model HDC-SD5 je výrazne menší, ľahší a je po všetkých stránkach dokonalejší ako jeho predchodca. Vzhľadom na to, že kamera neobsahuje žiaden mechanický pohon (snáď s výnimkou zapuzdrenej optiky) je SD5 mimoriadne odolný proti nárazom.

Image

Kamera dokáže zaznamenávať video vo Full HD rozlíšení pri 1920×1080 pixeloch. Na snímanie používa overený systém 3CCD s tromi samostatnými CCD snímačmi pre vyššiu farebnú vernosť a viac obrazových detailov. Trojčipový systém oceníte najmä pri zhoršených svetelných podmienkach, na ktoré pri „domácom“ filmovaní narazíte pomerne často.

Kamera je vybavená pokročilým optickým stabilizátorom obrazu (O.I.S.), ktorý užívateľom poskytuje záznam čistého nerozmazaného obrazu. Obrazový stabilizátor je pre reprodukciu na kvalitnom veľkoplošnom televízore nevyhnutný, pretože aj milimetrový skok kamery (trasenie rúk) sa na veľkej obrazovke prejaví ako niekoľko centimetrové poskočenie. Panasonic má momentálne v tomto smere jeden z najkvalitnejších stabilizačných systémov.

Zaujímavou funkciou je pre-recording, čiže záznam už niekoľko sekúnd pred stlačením spúšte. S touto funkciou nepremeškáte dôležitý záber. Pravda spotreba energie je pri tomto režime trochu vyššia, ale funguje to perfektne. Video je na kartu ukladané špeciálnym kodekom AVCHD, ktorý vyvinul Panasonic spoločne so Sony, aby sa zabezpečila vysoká obrazová kvalita pri malom dátovom toku (relatívne malý objem dát = dlhší záznam na médium).

Image

Keďže sme mali možnosť otestovať aj predchádzajúci model SD1, môžeme ich porovnávať. Veľkými inováciami prešiel okrem hardvéru najmä softvér, ktorý sa pri predošlom modeli ukázal ako jeho kameň úrazu. Problémom bol práve AVCHD kodek, ktorý vtedy nik nepodporoval a tak bolo veľmi komplikované spracovať ďalej videozáznam. Softvér síce dovolil pomerne jednoducho vyrobiť DVD, ale na ňom bolo video s AVCHD kodekom a takýto disk sa dal prehrať len na Blu-ray prehrávačoch Panasonic a Sony.

Dnes je situácia iná. Kodek AVCHD sa stal bežnou súčasťou strihových a video softvérov, takže môžete na úpravu a strih použiť smelo programy ako sú Pinnacle Studio, Ulead DVD Movie Factory, či Ulead Video Studio v poslednej verzii. Prehrávanie, základné orezanie videa, napálenie a jeho konverziu na DVD-Video zvláda s prehľadom aj nová verzia programu HD Writer 2.0 od samotného výrobcu pribalená ku kamere. Tá mimochodom funguje veľmi dobre aj s predošlým modelom.

Testovaná kamera navyše disponuje novou funkciou USB Host, ktorá zjednodušuje prehrávanie a ukladanie dát do počítača. Stlačením jediného tlačidla dokáže kamera interne prekopírovať videozáznam z pamäťovej karty na DVD disk, pričom nie je potrebné použiť PC. Deje sa tak s pomocou malej externej DVD napaľovačky VW-BN1 (na trh bola uvedená súčasne s kamerou), ktorou môžete kopírovať alebo prehrávať videozáznamy aj v pôvodnom formáte AVCHD na disk DVD pre reprodukciu cez BD prehrávač na TV s vyšším rozlíšením. Zároveň nie je problém vytvoriť klasické DVD-Video disky (s klasickým SD rozlíšením) prehrávateľné na bežnom DVD prehrávači. Pri začatí záznamu si stačí zvoliť výsledný formát disku.

Image

Testovaná kamera ponúka veľmi zaujímavé možnosti pre bežného spotrebiteľa. Má kvalitný snímací systém a špičkový obrazový stabilizátor, čo je (ako sme spomínali) pre reprodukciu HD na veľkom TV nevyhnutné. Problémy so spracovaním HD videa sú síce výrazne menšie ako v minulosti, no stále sú. A opomenúť nemožno ani fakt, že sú u nás stále pomerne málo rozšírené Full HD televízory a prehrávače, kde by ste mohli toto video naplno využiť. Väčšina záznamov končí po konverzii na DVD diskoch, čím sa značne degradujú možnosti a kvalita. V ponuke Panasonicu nájdete aj podobný hybridný model SX5, ktorý dokáže zaznamenávať video na pamäťové karty aj na malé 8 cm DVD disky. Toto riešenie je predsa len trochu univerzálnejšie, aj keď je kamera trochu drahšia.

Zapožičal: Panasonic, www.panasonic.sk
Cena s DPH: 32 995 Sk
Záruka: 24 mesiacov

[+] snímač a O.I.S.
[+] Full HD (AVCHD) 
[+]  pre-recording 
[–] spracovanie a archivácia HD videa

Panasonic HDC-SD5
Technická špecifikácia: Snímací prvok: 3 CCD s natívnym 16:9 * Rozlíšenie: 1080p / 720p (Full HD) * Digitálne fotografie: 1920×1080 (2,1 MPx 16:9) * Optika: 38.5 do 462 mm (12× ZOOM, digitálne 120×) * Zvuk: 5.1 Surround Sound (Dolby AC3), stereo * Štandardné svetlo: 1400 lux * Minimálne svetlo: 6 lux (Night mód 2 lux) * Záznamové médium: pamäťová karta SD alebo SDHC (dodávaná so 4 GB kartou Panasonic)

Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Panasonic SDR-S10EP, 13 990 Sk
Sony SR190, 29 990 Sk

{moscomment}