Herný kútik 1/2011 – Best of 2010

Začiatok nového roka dáva priestor na rekapituláciu a keďže sa vo svete hier a zábavy nič zaujímavé nedeje, budeme v dnešnom hernom kútiku spomínať…

Rok 2010 bol na kvalitné hry veľmi bohatý, pričom sa dočkali majitelia všetkých „veľkých“ platforiem. Pesimistické odhady o úpadku PC ako hernej platformy sa stále nepotvrdili a určite na to nemá vplyv iba obrovská popularita World of Warcraft. Samozrejme, pirátstvo predstavuje veľký problém a čísla z našej tohto týždňovej novinky to iba potvrdzujú. Aj napriek tomu sme si mohli zahrať na PC veľkú väčšinu hlavných hitov.

Začiatok roka sa niesol v znamení vesmírnej odysey. Mass Effect 2 (PC, Xbox 360) všetkým ukázal, že špičkové hry nemusia vychádzať iba počas Vianoc, ale môžu si dovoliť vydanie aj v „slabšom“ termíne. Každopádne, latka bola nastavená veľmi vysoko a pokiaľ dokážete prekusnúť určitú „tunelovosť“ a moderné pojatie žánru RPG, budete sa výborne baviť. Okrem skvelého príbehu a atmosféry ponúka ME2 dostatok možností, aby sa hráč prostredníctvom svojej postavy mohol „hrať na hrdinu“. Či už dobrého alebo zlého, to si musí každý zodpovedať sám…  Mimochodom, pripomenutie pre majiteľov čiernej skrinky od Sony – PS3 verzia vychádza koncom tohto mesiaca!

PSkári oslavovali minulý rok v znamení populárnych značiek God of War a Gran Turismo, ktorým zdatne sekundoval titul Heavy Rain. Hra sa objavila začiatkom roka a zaujala najmä svojim originálnym pojatím herných mechanizmov, vďaka čomu sa v jej súvislosti objavovali prívlastky ako „interaktívny film“ a iné. Vetvenie príbehu malo byť silnou zbraňou a hnacím motorom k opätovnému hraniu, realita však bola chudobnejšia. Aj napriek tomu však Heavy Rain (PS3) ponúka jeden z najjedinečnejších herných zážitkov minulého roka.

Kratos sa vrátil v marci a ukázal všetkým, že v žiadnom prípade nezabudol nič zo svojho umenie. Práve naopak, brutálna akcia v kombinácii s audiovizuálnym spracovaním a špecifickou atmosférou dokázala hráčov posadiť na zadok a získať si tak ocenenie najlepšia akčná hra. Ku God of War III (PS3) sa nedá nič viac povedať, jednoducho si treba s Kratosom potykať osobne.

Dočkali sa aj milovníci JRPG. Nesmrteľná sága Final Fantasy sa prezentovala 13. dielom, ktorý dokázal splniť očakávania fanúšikov. Objavili sa síce výčitky na priamočiary postup, avšak v druhej polovici už hra ponúkla presne to, čo každý očakával. Final Fantasy XIII (PS3, Xbox 360) nebolo jediné FF, ktoré sa tento rok objavilo. V septembri vyšlo MMORPG Final Fantasy XIV (PC), avšak to možno charakterizovať jediným slovom – prepadák.

Späť však ku kvalitnejším titulom. Kto by čakal, že westernová akcia Red Dead Redemption (PS3, Xbox 360) bude iba variácia na Grand Theft Auto, ten ostal veľmi príjemne prekvapený. Rockstar dokázal vyťažiť z nepríliš používanej kulisy maximum a hra sa dočkala množstva ocenení vrátane toho ultimátneho – hra roka 2010. Veľká porcia herného obsahu, geniálne spracovaná vegetácia a výborná hrateľnosť, to sú základné stavebné kamene úspechu.

Zatiaľ čo majitelia PS3 si vychutnávali svoje exkluzivity, Alan Wake (Xbox 360) prišiel na Xbox až v máji. Po 5 rokoch vývoja sľuboval všeličo, nakoniec šlo „iba“ o kvalitný horor s výbornou atmosférou a baterkou k tomu. Vývojári taktiež sľubovali veľkú porciu sťahovateľného obsahu (DLC), nakoniec sme sa však dočkali iba dvoch prídavkov, ktoré relatívne uzavreli príbeh. Pokiaľ sa Alana rozhodnete hrať, určite odporúčame v noci a tme so slúchadlami na ušiach. Výsledný zážitok bude oveľa lepší…

Leto sa nieslo v znamení dvoch veľkých hier – na StarCraft 2 (PC) sme čakali veľmi dlho a Mafia II (PC, PS3, Xbox 360) mala podobný osud. Prijatie oboch titulov však bolo odlišné. SC2 hráči aj recenzenti oslavovali a to aj napriek tomu, že v podstate nič nové nepriniesol a na Mafiu nadávali, lebo nedokázala dosiahnuť kvality jednotky a pôsobila značne orezane. Niežeby šlo o nejakú veľkú katastrofu a stále ide o veľmi dobrú hru, najmä pre tých, čo preferujú príbehové pojatie nad sand-boxom.

Najväčší príliv bol samozrejme koncom roka. Október a november sa niesli v znamení veľkej hustoty kvalitných a menej kvalitných (avšak poriadne propagovaných)  titulov. Spomeňme Medal of Honor (PC, PS3, Xbox 360), Call of Duty: Black Ops (PC, PS3, Xbox 360), Gran Turismo 5 (PS3), Halo: Reach (Xbox 360) alebo Assassin´s Creed: Brotherhood (PS3, Xbox 360) a Need for Speed: Hot Pursuit (PC, PS3, Xbox 360), o ktorých som písal minulý týždeň. Za zmienku rozhodne stojí aj Fallout: New Vegas (PC, PS3, Xbox 360), keďže dokázal prakticky nemožné – v novom obale dokázal navodiť atmosféru starých dobrých Falloutov, teda niečo, k čomu sa F3 ani len nepriblížil.

Špeciálnu zmienku si zaslúži fenomén Minecraft (PC), ktorý od našej redakcie zároveň získava aj ocenenie „Hra roka podľa šéfredaktora PCSpace“. Môj TOP3 by bol však nasledujúci: Assassin´s Creed: Brotherhood, Mass Effect 2, Heavy Rain. A o tom, čo nás čaká tento rok, si povieme už o týždeň…

P.S. Ak som náhodou zabudol na nejakú dôležitú hru, tak poprosím upozorniť v komentároch.