Herný kútik 2/2011 – CES, 3DS a PSPhone

Posledný týždeň bol na novinky veľmi bohatý a tak som sa rozhodol posunúť tému „Na čo sa tešiť v roku 2011“ do budúceho článku. Ako už názov napovedá, dnes sa budeme venovať výstave CES, novému handheldu Nintendo 3DS a ďalším zaujímavostiam.

Začnime v Las Vegas. Konferenciu Microsoftu sme si na našich stránkach už priblížili a pre hráčov bola zaujímavá najmä prvá polovica venovaná Xboxu a Windows Phone 7. Pohybového zariadenia Kinect sa predalo už 8 miliónov kusov a Microsoft tomuto produktu plánuje v roku 2011 venovať patričnú starostlivosť. Už na jar sa objaví aplikácia Avatar Kinect, ktorá bude fungovať ako virtuálny svet, v ktorom sa môžete stretnúť s vašimi priateľmi a diskutovať o všetkom možnom. Samozrejme, vo forme vašich avatarov, ktorí sa však budú správať presne ako vy – Kinect bude snívať vaše gestá, pohyby a mimiku tváre. Mimochodom, Kinect v blízkej dobe dostane oficiálnu podporu aj pre PC platformu. Microsoft si zrejme uvedomuje, že je zbytočné PCčkárov ignorovať, keďže sa na internete povaľuje množstvo užívateľských hackov, ktoré vám umožnia Kinect pripojiť a veselo používať aj na Windows. Nehovoriac o tom, že podobné zariadenie pripravujú aj iné spoločnosti – Asus oznámil svoj WAVI Xtion.

V súvislosti s Xboxom sa na CES objavili aj nové prírastky do knižnice sťahovateľných hier Xbox Live Arcade. Môžeme sa tak tešiť na úspešné akčné RPG Torchlight a najmä na HD remake legendárneho Beyond Good & Evil, ktoré má prívlastok „najlepšia hra, ktorú nikto nehral“. Snáď sa to s vydaním vynovenej verzie zmení.

Hráčov na výstave potešila najmä spoločnosť Razer, ktorá predstavila špeciálny pohybový ovládač pre PC s názvom Hydra a prenosný herný PC Switchblade. Hydra bola prezentovaná na titule Portal 2, ktorý ponúkne niekoľko levelov špeciálne navrhnutých pre tento ovládač. Okrem toho by sa malo na trhu objaviť aj Portal 2/Hydra bundle balenie. Ovládanie využíva elektromagnetické pole generované Hydra zariadením a dvojicu ovládačov, ktoré sa podobajú na navigačný PlayStation Move ovládač. Podľa prvých ohlasov je veľmi presné a pôsobí jednoducho a prirodzene, takže už teraz sa tešíme, až si ho pre potreby recenzie vyskúšame.

Druhou novinkou od Razera je už spomínaný Switchblade, tiež definovaný ako „nový koncept mobilného hrania“. Zariadenie svojimi rozmermi pripomína netbook a využíva 7 palcovú dotykovú obrazovku, ktorá v kombinácii so špeciálnymi klávesmi, meniacimi sa v závislosti od hry a inteligentným dizajnom celého zariadenia nahrádza klasickú klávesnicu a touchpad. Nejde však iba o zmenu z hľadiska ovládania, ale aj o celkový dizajn, kde napríklad v prípade World of Warcraft majú jednotlivé klávesy vyobrazenie príslušného skillu. Switchblade využíva Intel Atom, takže je otázne, nakoľko bude výkonný. Vzhľadom k menšej obrazovke a rozlíšeniu sa však dá očakávať, že okrem klasických evergreenov zvládne aj niektoré novšie kúsky. Zariadenie beží na operačnom systéme Windows 7 a je vybavené USB3.0 a mini HDMI portami. Pripojenie na internet je zabezpečené cez WiFi alebo 3G a v otázke dostupnosti resp. ceny zatiaľ nie sú známe žiadne informácie.

Z ďalších CES vecí môžeme spomenúť PC verziu Fable III, ktorá bola prezentovaná, avšak na informácie o jej vydaní si ešte nejakú dobu musíme počkať. NVIDIA okrem predstavenia svojho CPU taktiež prezentovala aj nový 3D PC monitor. Ten by mal všetkým milovníkom hier, filmov alebo fotiek ponúknuť „úžasný stereoskopický 3D zážitok“. Hráčov potešila aj spoločnosť GIGABYTE, ktorá predstavila sériu herných základných dosiek G1-Killer.

Na CES sa taktiež objavil prototyp ovládania pomocou pohybu očí. Vstupy získane z elektród sú filtrované a pomocou analógovo-digitálnych prevodníkov prevádzané do digitálnej formy. Následne prebehne algoritmus, určujúci pohyb očí a zatiaľ nie príliš presvedčivý výsledok si môžete pozrieť v priloženom videu. Každopádne ide o zaujímavú myšlienku, ktorá, pokiaľ sa dočká vhodného spracovania, by mohla byť veľmi užitočná, najmä pre postihnutých ľudí.

Počas týždňa sa objavilo aj zopár nových informácii ohľadom PlayStation telefónu. Už je prakticky jasné, že toto zariadenie existuje, s oficiálnym predstavením sa však stále otáľa. Podľa najnovších informácii je PSPhone  smartfón, ktorý spadá do rodiny Sony Ericsson Xperia telefónov, čomu odpovedá aj dizajn. Mobil využíva 1GHz procesor Snapdragon QSD8255 (ten nájdete napríklad aj v HTC Desire HD) a grafický čip Qualcomm Adreno 205. Z ďalšieho vybavenia spomeňme 4 palcový displej s rozlíšením 854×480 a 5MP fotoaparát s bleskom, ktorý pravdepodobne nepodporuje nahrávanie v rozlíšení 720p. PSPhone taktiež obsahuje 512 MB RAM a ROM, microSD slot, SIM slot a micro-USB. Zariadenie by sa oficiálne malo volať PlayStation Pocket a bude využívať operačný systém Android. Na internete sa taktiež objavili aj nové neoficiálne fotky, porovnávajúce PS Pocket s handheldmi od Nintenda a Sony.

Apropo Nintendo – objavili sa ďalšie informácie týkajúce sa najnovšej prenosnej konzoly Nintendo 3DS. Konkrétne ide o výdrž batérie, ktorá je sklamaním. 3 – 5 hodín pri hraní 3DS hier, resp. 5 – 8 hodín pri DS tituloch je skutočne málo, najmä v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Ide však o čísla pri vypnutom pod-svietení, takže realita môže byť ešte horšia. Samozrejme, je to dané najmä nárastom výkonu, ale aj tak sa dá očakávať, že pôjde o jeden z hlavných nedostatkov nového Nintenda. Predsa len, pri handhelde je výdrž batérie jedným z hlavných parametrov. Nintendo 3DS vychádza 26. februára 2011 v Japonsku, pričom cena bola stanovená na 25 000 jenov. V Európe sa dočkáme už o mesiac neskôr, avšak oficiálna cena je zatiaľ neznáma. Hlavnou devízou konzoly majú byť špeciálne 3D autostereoskopické efekty, nebudete teda potrebovať žiadne okuliare. Poznáme už aj prvé tituly, ktoré sa objavia pri uvedení 3DS na trh: Nintendogs + Cats, Pro Evolution Soccer 3D, Super Street Fighter IV 3D Edition, Samurai Warriors Chronicle, Puzzle Bobble 3D, Ridge Racer 3D, Battle of the Giants: Dinosaurs 3D, Professor Layton and the Mask of Miracles.

Na záver ešte informácia pre užívateľov Macov – Mac AppStore už funguje a obsahuje množstvo hier 🙂