Herný kútik 50/2010

Nakoľko je nedeľa dňom oddychu, alebo sa tak aspoň tvári a medzi našimi čitateľmi sa nájdu aj milovníci hier, rozhodli sme sa priviesť na naše webstránky pravidelnú rubriku, ktorá ponúkne sumár toho najdôležitejšieho za uplynulý týždeň. Prípadne sa tu môžu z času na čas objaviť aj mini-recenzie alebo iný materiál, ktorý sa nedostane do magazínu. Smerovanie rubriky ako aj jej zameranie môžete ovplyvniť aj vy prostredníctvom komentárov.

Po minulotýždňovom odovzdávaní cien Spike VGA 2010 bolo aktuálnych 7 dní relatívne pokojných. Nedočkali sme sa žiadnej zaujímavej novinky v obchodoch, na rozdiel od výrobcov grafických kariet (že AMD?) distribútori vydali všetky hlavné „pecky“ najneskôr koncom novembra resp. začiatkom decembra. Medzi inými sa na trhu objavil aj nový datadisk k hre World of Warcraft, ktorý sa stihol pochváliť megalomanskými predajmi. Počas prvého dňa sa predalo 3,3 milióna kópii, čo z WoW: Cataclysm robí najrýchlejšie predávanú PC hru všetkých čias. Oproti predchádzajúcemu datadisku (Wrath of the Lich King) sa predaje za prvých 24 hodín zvýšili o 500 000 kusov.

Obľúbená „hračka“ Minecraft, s ktorou si mnohokrát kráti chvíle aj náš pán veľkomožný šéfredaktor, sa od zajtra dostane do fáze beta, čo sa prejaví aj na zvýšení ceny. Dnes ešte môžete kupovať za 10 €, od zajtra to bude 14,95 €. Pokiaľ neviete, o čom je Minecraft… je to v podstate také veľké ihrisko, kde si staviate vlastný svet. Bližšie detaily s možnosťou vyskúšať si hru nájdete na oficiálnej stránke.

Pokiaľ sa vám náhodou doma povaľuje SSD disk a hranie Gran Turismo 5 patrí medzi vaše obľúbené činnosti, skúste disk pripojiť k PS3 – nahrávanie sa skráti približne o polovicu a samotná inštalácia bude namiesto obvyklých 42 minút trvať cca 25.

Po minulom týždni sa často spomínal aj Mass Effect 3. Vieme, že hra vyjde koncom budúceho roka a to súbežne pre všetky tri platformy – PC, Xbox 360 a PS3. V súvislosti s často omieľaným multiplayerom by sme sa v prípade ME3 nemali dočkať žiadnej zmeny. Podobne ako v prípade predchádzajúcich dielov bude zameraný na jedného hráča. K Mass Effect ešte jedna poznámka – majitelia PS3 si môžu od 22. decembra sťahovať demoverziu Mass Effect 2, plná verzia sa objaví koncom januára a engine bude obohatený o niektoré prvky z upraveného ME3 enginu.

Keď už spomínam tie enginy – Bethesda oznámila, že Skyrim (najnovší diel série The Elder Scrolls), ktorý bol ohlásený pred týždňom počas Spike VGA bude postavený na kompletne nových základoch. Dúfame teda, že na Gamebryo a jeho bugy, ktoré sa vyskytovali v Oblivione a Falloute 3 / New Vegas môžeme zabudnúť.

Na záver ešte jedna zaujímavosť zo sveta smartfónov. Hra Infinity Blade (informovali sme o nej v samostatnej novinke) je najrýchlejšie zarábajúca hra v histórii AppStore. Za prvé 4 dni vygenerovala zisk 1 350 000 €.