Herný kútik 51/2010 – AC: Brotherhood, NFS:HP

Nová časť herného kútiku prichádza s jednodňovým oneskorením, za čo sa ospravedlňujem – Vianočné sviatky si vybrali svoju daň. Na druhej strane, nič dôležitého sa nedialo a tak jedinými zaujímavosťami jednotlivých dní bolo ohlásenie novej várky zliav na STEAMe. Využijeme preto tento priestor, aby sme sa bližšie pozreli na dva veľké tituly mesiaca november – Assassin´s Creed Brotherhood a Need for Speed: Hot Pursuit.

Assassin´s Creed: Brotherhood

Ťažko povedať, kde začať – Ezio je späť, Desmond je späť a Assassin´s Creed 2 je späť. V pozmenenej a obohatenej podobe, ale podstata ostáva zachovaná. Skutočne, Brotherhood možno najjednoduchšie definovať pojmom „datadisk“ k Assassin´s Creed 2. Oprávnene by sa však na nás vývojári z Ubisoftu mohli hnevať. Príbeh síce začína presne tam, kde skončil v dvojke a ďalej rozvíja výbornú zápletku, grafika je tá istá, ale herný svet sa dočkal určitých zmien a celkovo ponúka Brotherhood viac ako dosť herného obsahu, aby si obhájil svoj status „plnej samostatnej hry“. Nehovoriac o multiplayeri, ktorý sa prekvapujúco výborne podaril a síce nemusí každému vyhovovať, má svoje čaro a hlavne ide o značné oživenie oproti neustálym FPSkám. Síce je to stále o zabíjaní, samostatná herná náplň je iná – sledovať mesto, snažiť sa nájsť svoju obeť a dávať si pritom pozor na zadné vrátka. Alebo v úlohe lovenej zveri sa snažiť prežiť a splynúť s mestom. Multiplayer si požičal systém levelovania a postupného odomykania jednotlivých vylepšení, takže prakticky neustále je hranie oživované novinkami. K dispozícii je aj špeciálna „virtuálna realita“, čo sú rôzne krátke výzvy – beh na čas, porazenie určitého počtu nepriateľov atd. A samozrejme, korunu nasadzuje výborný multiplayer, ktorý ide v šľapajách dvojky avšak prináša niekoľko malých noviniek. Suma sumárum – Brotherhood je výborný prírastok do série a keď sa v marci objaví na PC, treba si ho zahrať. Kto má konzolu, nech hrá už teraz…

9/10


Need for Speed: Hot Pursuit

Dovtedy sa chodí s džbánom na vodu, až sa rozbije. Pokiaľ som to náhodou napísal zle tak ma opravte. Ale pointa by mala byť správna a vystihuje sériu NFS posledných pár rokov. Po výborných Undergroundoch séria začala stagnovať a upadať, čoho výsledkom bol minuloročný NFS: Shift s čiastočne iným smerovaním, než by bolo pre sériu NFS obvyklé. Reinkarnácia prichádza od tvorcov podarenej arkády Burnout a s podtitulom, ktorý vyvoláva nostalgické spomienky. Hot Pursuit sa prvýkrát objavil v mene tretieho dielu a išlo o jeden z míľnikov celej série. Aby sme ale mali jasno – nové Hot Pursuit je arkáda ako remeň, kde funguje základné pravidlo „do zákruty s ručnou brzdou a z nej na nitro“. Taktiež sú tu policajti a strašne skvelé autá… a celé to výborne funguje… a je to zábava – toľko úplne jednoduché zhodnotenie nového NFS. Vyskytuje sa tu však aj niekoľko prvkov z Burnoutu ako sú špeciálne „crash“ kamery, systém „zneškodňovania“ áut a najmä adrenalínový pocit rýchlosti. Veľkou novinkou je autolog, čo je v podstate niečo ako NFS Facebook, kde sa zobrazujú najlepšie časy priateľov, dá sa uverejniť status alebo komentovať všetko možné aj nemožné. Taktiež potešia dve kariéry – za závodníka a policajta a rôzne zbrane, autá a vylepšenia, ktoré sa postupom hrania (a levelovaním) odomykajú.

8,5/10