Herný kútik 7/2011 – všetko je na webe. Aj Crysis 2!

Aktuálny týždeň v hernom svete by sme mohli považovať za relatívne pokojný, nebyť udalosti posledných dní. O čom hovorím? Samozrejme, únik titulu Crysis 2 na internet.

11. február 2011 pravdepodobne navždy ostane čiernym dňom spoločnosti Crytek. Práve vtedy, 39 dní pred oficiálnym vydaním, sa na internete objavila vývojárska beta verzia očakávanej FPS hry. Je jasné, že podobný build nepatrí do rúk bežnému užívateľovi – aj napriek tomu, že je samotná hra prakticky kompletná (z hľadiska počtu misií a možnosti dokončenia), stále jej chýba množstvo detailov a kompletné odladenie, ktoré mnohokrát výrazne skvalitní celkový dojem. Nikto s tým však už nič nespraví – Crysis 2 si s radosťou pláva vlnami internetu a množstvo hráčov sťahuje… a kritizuje… nedokončenú hru, ktorá v podstate skutočne dokončená nie je. Pretože v takej podobe sa objaví až 22. marca. EA a Crytek sú samozrejme z celej situácie sklamaní a prosia hráčov, aby nepodporovali pirátstvo, ktoré „veľmi ubližuje celému PC hraniu“.

Prekvapujúco to však nebol jediný predčasný únik na internet v tomto týždni – ďalšou obeťou sa stala PS3 exkluzivita Killzone 3 a mimochodom, ide o prvý takýto prípad pre čiernu skrinku od Sony. V tomto prípade však ide o tzv. gold build hry, teda o verziu, ktorá sa bude predávať v obchodoch. Samozrejme, miera pirátstva je aj po úspešnom jailbreaku minimálna a Sony si narozdiel od Cryteku nemusí trhať vlasy. Každopádne ide o zaujímavý prípad, ktorý si zaslúži spomenúť.

Z ďalších noviniek spomeňme situáciu v spoločnosti Activision, ktorá sa rozhodla pozastaviť produkciu hudobných hier. Presne tak, plastové gitary, bubny a mixážne pulty si odžili svoje obdobie a momentálne budú smerovať do pivnice, nakoľko nemáme počítať ani s ďalšou podporou DLC obsahu. Čo k tomu dodať? Activision hudobné hry dojil ako sa dalo a jednoducho došla šťava – hráči sa plastových nástrojov presýtili. Je možné, že sa za pár rokov žáner dočká oživenia, dovtedy si budeme musieť vystačiť s dosiaľ vydanými hrami, alebo sa preorientovať na Rock Band, ktorého budúcnosť je taktiež neistá.

Activision sa spomínal aj v súvislosti s kúpou Take-Two. Samozrejme ide o nepotvrdené špekulácie, pokiaľ by však k podobnému kroku došlo, bude veľmi zaujímavé sledovať budúcnosť brnenského 2K Czech. Zároveň by tak ale Activision získal ďalšiu hernú megaznačku – Grand Theft Auto a šikovných vývojárov z Rockstar Games.

Na záver niečo pre pamätníkov – akokoľvek sa to zdá neuveriteľné, Duke Nukem sa skutočne vracia v neustále odkladanom titule Duke Nukem Forever a dostane aj poriadnu zberateľskú edíciu. Aké sú vaše dojmy z nového in-game videa?