Herný kútik 9/2011 – Game Expo 2011

Budúci víkend sa v priestoroch Istropolisu v Bratislave uskutoční 3. ročník hernej výstavy a festivalu Game Expo.

Pokiaľ sa na festival chystáte alebo ešte stále rozhodnutí, možno vám nasledujúce informácie pomôžu. Game Expo 2011 trvá 3 dni a počas tejto doby sa vám predstavia slovenské aj zahraničné vývojárske štúdia. Celkovo 32 hodín herných prednášok bude rozdelených do dvoch prednáškových miestností (EXPO salón a Popkultúra), detaily nájdete v programe na stránkach festivalu.

Piatok sa bude niesť v znamení 2K Czech a ich titulu Mafia 2. V celkovo 4 hodinách prednášok bude Matouš Ježek rozprávať o kreatívnom prístupe k tvorbe, Ján Šnajdrhons vás oboznámi s pohľadom grafika na mesto Empire Bay a Jarek Kolář sa zameria na storytelling a vývoj Mafie 2. Samozrejmosťou bude priestor na vaše otázky, pričom jednotlivé prednášky budú postupne roztrúsené po kinosále, EXPO salóne a miestnosti Popkultúra. Pokiaľ ste teda fanúšikom Mafie, piatok od 15 do 20.00 máte o zábavu postarané.

2K Czech však nebude jediným vývojárskym štúdiom. Z Čiech zavítala aj IDEA Games, ktorá sa predstaví v sobotu o 14.00 v dvojhodinovom bloku venovanom vývoji hier Arma 2 a Operation Arrowhead. Prednášať budú Daniel Musil, vedúci produkcie a Ivan Buchta, kreatívny vedúci z brnenskej pobočky Bohemia Interactive.

V sobotu sa predstavia aj slovenské štúdia Cauldron a Sketch Games. Obe štúdia budú mať na Game Expo aj svoje stánky a pre fanúšikov tak bude možné komunikovať s nimi kedykoľvek počas celého trvania festivalu a rovnako budú k dispozícii aj hrateľné verzie ich titulov.  Jozef Hudec z Cauldronu predstaví pozadie vývoja hry Cabela´s Dangerous Hunts 2011, pričom k dispozícii bude aj špeciálny ovládač Top Shot Elite, ktorý si samozrejme môžete na Game Expo vyskúšať.

Daniel Kaničar zo Sketch Games vás oboznámi s nedávno vydanou hrou ArkanoArena pre iPad a možno sa dočkáme aj exkluzívneho odhalenia nových projektov tohto štúdia.

Poriadny lineup si na Game Expo prichystala aj spoločnosť Electronic Arts, ktorá vám predstaví novinky z ich produkcie. Okrem hrateľných verzií titulov Crysis 2, Dragon Age 2, Dead Space 2 a The Sims Medieval sa môžete tešiť na 6 hodín prednášok, ktoré sa v priebehu piatka, soboty a nedele budú venovať už spomenutým hrám a okrem toho sa k slovu dostane aj NFS Shift 2 Unleashed a netrpezlivo očakávaný Mass Effect 3.

Za zmienku taktiež stojí workshop grafika Michala Ivana a chalanov zo spoločnosti 3mages, ktorí pracujú na pokračovaní úspešnej série Heroes of Might and Magic 6 a na Game Expo vám priblížia postup pri výrobe charakterov do hry.

Okrem vývojárskych štúdii sa na festivale zúčastnia aj odborníci, herní novinári a fanúšikovia – Tomáš Plch vám priblíži problematiku AI v hrách, Michael Mlynář sa podelí so zážitkami z Tokyo Game Show, chalani z portálu GamesWeb.sk nahrajú ďalší live podcast a oboznámia vás s novinkami z herného sveta a ich kolegovia z Gamesite.sk si pripravili prednášky na témy „Zločin, hry a právo“ a „Filmy a hry“. Filip „Fiola“ Kraucher z INDIANu sa podelí so svojimi skúsenosťami z tvorby relácie o hrách a tvorby nezávislých hier a Martin Liberský z Grunexu vám pripraví porovnanie progamingu u nás a vo svete.  Z ďalších prednášok spomeňme MickTheMagea, ktorý sa pozrie na fenomén zbierania hier, zberateľských edícii a zberateľstva obecne a k slovu sa dostane aj najmä u náročnejších hráčov populárna téma „Klišé v hrách“ od Micka a Last Jediho. K slovu sa dostanú aj populárne témy z pohľadu fanúšikov – League of Legends, World of Warcraft a Magic the Gathering.

Mysleli sme aj na fanúšikov hardvéru a o novinke Sandy Bridge vám porozpráva Jaroslav Petráš z Intelu, herné príslušenstvo od Logitechu predstaví Juraj Redeky a samozrejme, že sa na festivale vyskytne aj redakcia magazínu eSCAPE. Pre zopár vyvolených bude v piatok prichystané špeciálne prekvapenie – exkluzívna neverejná prezentácia noviniek pre konzolu Sony PlayStation 3, na ktorú sme rezervovali aj zopár miest pre návštevníkov.

Game Expo sa však neobmedzuje iba na prednášky – spoluorganizátor, herný portál Gamesweb.sk, bude počas všetkých troch dní organizovať viacero turnajov pre PC, Xbox 360 a PS3. Môžete sa tešiť na hodnotné ceny a súťažiť sa bude v hrách Tekken, Soul Calibur, MotorStorm, FIFA, NHL, Counter Strike, DotA, Guitar Hero a iných….

Pokiaľ by vám ani to nestačilo, súbežne s Game Expo prebieha festival AnimeShow, ktorý je venovaný anime, komiksu, mange a japonskej kultúre a k dispozícii je taktiež kinosála, kde sa budú neustále premietať filmové hity.