Hliníková hora: Noctua NH-D14

Spoločnosť Noctua je na našom trhu známa predovšetkým vydarenými produktmi pre chladenie desktopových počítačov a výkonnými tichými ventilátormi. Ceny sú síce o čosi vyššie no odzrkadľujú prevedenie a kvalitu produktov z high-end triedy.


Už pri prvom kontakte s balením chladiča je jasné, že sa nejedná nielen o bežný produkt strednej triedy, ale ani o len tak hocijaký high-end model. Veľká a ťažká škatuľa vytvára potešujúci dojem, že za nemálo investovaných financií dostávame poriadny kus hardvéru. Tento pocit našťastie ostáva aj po vybalení, Noctua NH-D14 je masívny dvojitý tower s dvoma ventilátormi v push-pull konfigurácii. Celková hmotnosť chladiča je úctyhodných 1240 gramov. Podobných borcov sme už na scéne mali, no po odobratí oboch ventilátorov sa ukáže samotný tower, ktorý už tak mohutne nepôsobí.

Z medenej poniklovanej základne vychádza šesť medených heat-pipe trubíc s priemerom 6 mm ohnutých do tvaru U, ktoré na oboch svojich koncoch podopierajú rebrovanie. Základňa nie je síce ideálne lesklá, no v obidvoch osiach ukážkovo rovná, na priamy kontakt heat-pipe a IHS procesora si budeme musieť v prípade Noctua ešte zrejme počkať. Odstup rebier je adekvátny konfigurácii ventilátorov – nie sú priveľmi nahusto, aby nebola znížená účinnosť na nižších otáčkach (kedy veľké ventilátory dosahujú nižší statický tlak), no zároveň nie sú ani príliš nariedko, aby sa neznížila plocha pre vyžarovanie tepla. Rebrá sú hliníkové a upravené tak, aby sa na každú dlhšiu stranu bloku pasívu dal pripevniť ventilátor.

Uchytenie ventilátorov je realizované kovovými prítlačnými sponami. Prenos vibrácií z ventilátorov na pasív je riešený naozaj originálne – spony sú zapustené do gumených tŕňov v inštalačných otvoroch ventilátorov a navyše, v rebrovaní sú v miestach určených pre zavesenie ventilátora silikónové hranolčeky. Ventilátor je tak možné pripevniť k rebrovaniu v ľubovoľnej výške, možnosť kolízie s ostatnými komponentmi základnej dosky sa tak aspoň trochu zmenšuje. Samostatnou kapitolou sú pribalené ventilátory. Už vopred osadené na chladiči nájdete NF-P14 FLX a NF-P12. Medzi oboma časťami rebrovania sa nachádza prvý menovaný; NF-P14 FLX, 140 milimetrový s kruhovým rámom a prietokom 110 m3/h pri 1200 ot./min. NF-P12 je v úlohe nasávacieho ventilátora, a je to osvedčený model s 92 m3/h pri 1300 ot./min. Rotory oboch ventilátorov majú po deväť lopatiek s patentovaným Vortex-Control systémom eliminácie tvorby turbulencií pri výstupe vzduchu od lopatiek (dvojica trojuholníkových zárezov v lopatkách) a tiché SSO ložiská s nízkym odporom. Výsledkom týchto, a niekoľkých ďalších zmien v konštrukcii motora prináša kultúrnejší zvukový prejav aj na pomerne vysokých otáčkach.  

Inštalácia je veľmi jednoduchá a v prípade socketu pre AMD procesor si vystačíte aj bez pribaleného backplate. Retenčný rám a pripínací mostík na základni chladiča sú samostatné a tak chladič na procesor stačí osadiť až pri poslednom kroku inštalácie. Počas testovania NH-D14 absolútne nesklamal a až nadmieru naplnil naše očakávania. Výkon dvoch ventilátorov s vysokým prietokom vzduchu je naozaj cítiť, po zregulovaní na 900 ot./min sú celkom nepočuteľné a stále podávajú špičkový výkon. S týmto chladičom sa môžete smelo pustiť do takmer akýchkoľvek pokusov v pretaktovaní, na našom testovacom Core i7-920 ukázal svoju silu naplno.

Pre potenciálnych záujemcov tak ostávajú iba dve otázky – tá prvá sa týka rozmerov a vysokej hmotnosti chladiča, no problém nebude s akoukoľvek skrinkou so svetlou šírkou nad 200 mm. Vďaka možnosti posunutia ventilátorov je možné nájsť optimálnu pozíciu aj vzhľadom na chladiče základnej dosky a pamäťové moduly. Problém s hmotnosťou pre Intel rieši pevný backplate, pri AMD si budete musieť vystačiť s tým, ktorý sa už nachádza na doske. Vrásky na tvári môže narobiť i cena, viac ako 75 € za chladič je síce poriadne veľa, na druhej strane na trhu nájdete aj drahšie chladiče, a pri NH-D14 nájdete slušné príslušenstvo vrátane dvojice kvalitných ventilátorov, ktoré samy o sebe kúpite za dohromady 35 €.

Zapožičal: Noctua, www.noctua.at
Cena: 76,36 €
Hodnotenie: 9,4
+ kvalita ventilátorov, vynikajúci výkon a tichá prevádzka
– možná kolízia s chladením dosky, hmotnosť

Noctua NH-D14
Rozmery pasívu: 160 x 140 x 130 mm* Hmotnosť: 900 g * Konštrukcia: dvojitý tower * Počet heatpipe: 6 x 6 mm * Materiál pasívu: hliník * Veľkosť ventilátora: 140 / 120 mm * Otáčky ventilátora: 1200 / 1300 ot./min. * Prietok vzduchu:  110 / 92 m3/h * Konektor: 2× 3-pin * Pasta : Noctua NT-H1 * Manuálny regulátor: odporová redukcia na 900 / 900 ot./min. * Kompatibilita so socketmi: Intel LGA 1156, LGA 1366, LGA 775 / AMD AM3, AM2, AM2+ *