Image

Hravý Samsung YP-T10

Krásny, lesklý, príťažlivý, nabitý technológiami a výnimočne ľahký. To je charakteristika Samsung YP-T10 JQB s dvoma gigabajtami pamäte a Made in Slovakia nálepkou v pozadí.

Už pri uvedení na trh bolo okamžite jasné, že sa zrodil technologicky prešpikovaný ťahúň. Aj cena bola jedným z tých faktorov, ktoré predurčovali tú-ktorú majoritnú kategóriu používateľov. Možno troška nečakane Samsung prekvapil, keď sa rozhodol zamiešať do fachu high-end mp4, keďže doteraz väčšina jeho produktov bola orientovaná pre čo najširšie spektrum používateľov, ktorí hľadia predovšetkým na obstarávaciu cenu.

Image

V posledných týžďnoch však aj na Slovensku ukázal svoju pravú tvár a rapídne začal znižovať ceny svojich profi prehrávačov aby ich tak spravil dostupnejšími pre svoju zväčšujúcu sa základňu fanúšikov.  YP-T10 však priniesol aj nevídaný progres, ktorý zrejme bude určovať ďalšie trendy v oblasti mp3/video prehrávačov v budúcnosti. Tentokrát narážame na použitý čip Bluetooth, ktorého integrácia do prehrávača bola zvládnutá veľmi úspešne. S týmto prvkom je T10 obohatený o také funkcie ako bezdrôtový prenos súborov alebo po update firmwaru napríklad aj o spárovanie s mobilným telefónom a následné prijímanie a uskutočňovanie hovorov.

 
Image

Malý, ľahký, neodolateľný…
 

Dizajn prístroja je taktiež veľmi podarený. Dominuje na ňom čierna (respektíve biela) farba, ktorou sú pokryté tvrdené plasty na jeho čele a hliníková zliatina v pozadí. O jeho pevnosti preto nemožno ani len náznakom diskutovať. Predná časť YP-T10 obsahuje kvalitný vysokokontrastný displej s 256 tisíc farbami a QVGA rozlíšením (240x320px), pod ktorým je ukrytých 7 dotykových (pri vypnutom podsvietení neviditeľných) tlačidiel. Tie v prípade používania veľmi senzitívne reagujú na dotyk, čo nemusí byť pre niekoho veľmi príjemnou vlastnosťou. Okrem toho sú taktiež veľmi citlivé na presnosť, takže s prepínaním skladieb vo vrecku nohavíc sa rozlúčte.
 
Image
 
Ďalšou menšou funkčnou vadou je neprítomnosť hardvérových tlačidiel pre tlmenie a zvyšovanie úrovne hlasitosti. Naopak pochvaľujeme si polohovateľné tlačidlo hold, integrované do tlačidla „power.“ Relatívnym sklamaním je konektor, ktorí je špecifický pre prehrávače Samsung, a tak zabudnite na univerzálne prepojovacie káble. Pozor si preto dávajte na stratu dodávaného kábla, pretože zohnať náhradný kus na Slovensku nie je možné (do úvahy pripadá len dovoz zo zahraničia).
 
Image
 
Prítulný ako psík
 
Po úvodnom nabití T10 a jej následnom spustení nás pozdravil psíček Sammy, ktorý nás potom úplne úchvatnými a zábavnými animáciami sprevádzal v menu. V prípade, že ste konzervatívnejšie založený, môžete Sammyho vymeniť sa jednu z ďalších dvoch tém a prispôsobiť si ich farbu a font písiem. Jazyky v menu sú pestré, na výber ich je až 31 vrátane slovenčiny a češtiny.  Ak navyše máte radi množstvo rôznorodých nastavení, tiež si prídete na svoje. Síce ich nie je až toľko ako napríklad u prehrávačov značky iRiver, hodnotíme ich ako úplne postačujúce, dokonca až nadštandardné. T10 je dokonca pamätlivý aj na vaše narodeniny, na ktoré vás náležite upozorní a zablahoželá vám.
 
Image
 
Video a hudba = pôžitok
 
Špičková kvalita reprodukcie bola pri tomto modele očakávaná rovnako ako široká podpora hudobných formátov. Tých sme narátali až 5 – MP3, WMA, AAC, ASF a dokonca aj OGG. Evalizérom si môžete navoliť až z desiatich predvolených módov modulácie zvuku a jedného vlastného, ktorý je obohatený aj o položku „3D A BAS,“ s ktorou si viete dokonale uspôsobiť to k čomu pri počúvaní inklinujete. Ak často cestujete v MHD alebo sa pohybujete v rušnom prostredí, oceníte mód tlmenia nežiadúcich zvukov z okolia.
 
Image
 
Prehrávanie videí patrí takisto k devízam tohto prístroja. Svoj obľúbený film alebo videoklip si môžete vďaka kvalitnému podsvieteniu a výbornému kontrastu pozrieť aj pri bežnom svetle, prípadne na slnku. So základnými podporovanými formátmi to nie je až tak zlé ako to môže na prvý pohľad vyzerať. WMV a SVI sú práve tie dva, ktoré prístroj zvláda bez problémov. Na konverziu medzi inými formátmi slúži priložená aplikácia Media Studio, ktorá dokáže prekonvertovať väčšinu používaných formátov do predvoleného SVI. Vrásky na čele nespôsobuje ani prehrávanie videa, ktoré je aj pri vyšších frapsoch plynulé. Prezeranie obľúbených obrázkov je takisto pastvou pre oči, navyše ak vám pri tom môže hrať do rytmu hudba.
 
Image
 
Čítanie textu? Žiaden problém. Stačí ak do playera uložíte txt súbor a môžete si dlhé cesty vlakom spríjemňovať aj nejakou krátkometrážnou publikáciou. Nezabudneme ani na FM tunner s funkciou RDS, ktorý tiež nie je chudobný na škálovateľnosť svojich vlastností. Vybrať si môžete FM región, citlivosť prehľadávania staníc alebo aj režim nahrávania. Player sa nenahnevá ani ak ho budete využívať aj ako diktafón či adresár.
 
Výdrž a konektivita
 
Zaujíma vás ako dlho dokáže T10 prehrávať hudbu a video? Tak sa podržte. Na jedno plné nabitie, ktoré sa rovná približne trom hodinám pripojenia do usb konektora, si obľúbenú hudbu môžete podľa výrobcu pumpovať do uší až 30 hodín a prezerať video až 5 hodín. Rýchlonabíjací cyklus dokonca už po pár minútach oživí Li-Pol batériu prehrávača natoľko, že si môžete dopriať počúvanie hudby na nejakú tú hodinku.
 
Image
 
Prenášanie dát do prehrávača nefunguje cez klasický mass storage, ale v systéme je zdetekovaný ako „hudobný prehrávač,“ čo však nijako neobmedzuje užívateľa operačného systému Windows. Áno tušíte správne, pod alternatívnym operačným systémom ako je Linux, prehrávač priamo zdetekovaný nie je.
 
Dostupné príslušenstvo a záver
 
Vo vkusnej škatuľke od YP-T10 nájdete okrem manuálu aj pomerne slušné sluchátka v čiernom šate, ktoré síce nepatria k špičke, zato si však s nimi vystačí každý „neaudiofilný“ poslucháč. Tí náročnejší zrejme siahnu po niečom kvalitnejšom. Dokúpiteľného príslušenstva však nie je až tak veľa ako by sa čakalo. Už len kvalitné puzdro na player je na Slovensku v rozumnej cene nezohnateľné. V zahraničí je to už o niečom inom. Ak preferujete bezdrôtový prenos zvuku budete sa zrejme zaujímať o bluetooth headset, ktorý dokáže o „niekoľko“ stovák odľahčiť bremeno ťažkej peňaženky v rifliach.
 
Image
 
Ak ste doteraz neboli rozhodnutý do akého prehrávača vraziť svoje investície, buďte si istý, že Samsung YP-T10 je tá správna voľba, najmä ak chcete byť IN a už teraz využívať pokrokové technológie, ktoré sa čoskoro stanú samozrejmé. 
 
Zapožičal: Samsung, www.samsung.sk
Cena s DPH: 2490 Sk
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] rozmery, zábavné menu, brilantný zvuk, cena, podporované formáty, množstvo nastavení, výdrž batérie, bluetooth
[?] dotykové tlačidlá
[] dostupné príslušenstvo, konektor
 
Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Sony NWZ-S615F, 3660 Sk
iRiver X20, 3257 Sk
 
Hodnotenie: 8,9
{moscomment}