HTC Desire S

Klasický Desire bol vo svojej dobe ukážkovým príkladom veľmi dobre zvládnutého chytrého telefónu, ktorý dokázal zaujať široké spektrum  užívateľov. Po Desire Z a Desire HD prichádza novinka Desire S, ktorá má šancu pokračovať v ceste svojho predchodcu.

Operačný systém Android 2.3.3 je tu doplnený o firemnú nadstavbu HTC Sense, bez ktorej si už telefóny HTC nevieme predstaviť.

HTC Desire je ešte aj dnes veľmi dobre vybavený chytrý telefón, pričom si stále drží svoje miesto na trhu. Môže za to podarený dizajn, kvalitná konštrukcia a pomerne výkonný hardvér, vďaka ktorému je systém skutočne svižný. Jeho nástupca to tak nemá vôbec ľahké a nielen majitelia prvého Desire sa určite pýtajú, či má čo ponúknuť. Po konštrukčnej stránke hádam nikto zázraky neočakáva, keďže pôvodný Desire bol v tomto smere zvládnutý na jednotku. Novinka je spracovaná nad mieru dobre a hoci sú tu použité aj plasty (základ tvorí jeden kus hliníka), je celková pevnosť výborná a telefón prežije aj menej šetrné zaobchádzanie. Pri ovládacích prvkoch už pod displejom nenachádzame klasické, ale dotykové tlačidlá, čo mne osobne vyhovovalo viac. V jednom vrecku s prvým Desire a v druhom s Desire S som sa však cítil zmetený kvôli prehodenému tlačidlu blokovania displeja a zvukového výstupu. Toto je však len drobnosť, ktorá pre drvivú väčšinu užívateľov nebude mať žiadny význam.

Veľký rozdiel oproti pôvodnému Desire predstavuje displej – aj napriek rovnakému rozlíšeniu je celková ostrosť výrazne lepšia.

Čo nás čaká pri hardvéri? Použitý tu je procesor (alebo skôr SoC) Qualcomm MSM8255 s pracovnou frekvenciou 1 GHz a spolu so 768 MB pamäti RAM poskytuje solídny základ aj pre náročnejších užívateľov. Beh systému je absolútne svižný a vďaka výkonnému grafickému čipu zvláda telefón aj tie najnáročnejšie hry. Procesor MSM8255 vybavený GPU Adreno 205 je totiž ako komplexné riešenie výrazne výkonnejší QSD8250, ktorý sa nachádza v pôvodnom Desire. Viditeľný rozdiel je aj použitom 3,7“ displeji. Ten síce disponuje rovnako jemným rozlíšením 480×800 bodov, avšak namiesto technológie AMOLED tu je Super LCD. Pre porovnanie sme mali v redakcii obidva modely a musíme uznať, že novinka je na tom výrazne lepšie, hlavne čo sa ostrosti obrazu týka. Ako operačný systém sa tu nachádza Android vo verzii 2.3 (Gingerbread), doplnený o firemnú nadstavbu HTC Sense. Tá poskytuje prehľadné informácie o čase, aktuálnom počasí, vašej polohe, novinkách a chýbať nemôže ani silné prepojenie so sociálnymi sieťami. Vďaka výkonnému hardvéru a dostatku pamäti sú reakcie telefónu aj tu vynikajúce

1 GHz procesor spolu s výkonnou grafickou časťou zvláda aj graficky náročnejšie hry.

HTC Desire S sa nám skutočne páčil a aj keď sa na prvý pohľad až tak moc nelíši od svojho predchodcu, tak by ste ho nemali podceniť. Ponúka nielen veľmi dobré dielenské spracovanie, ale aj solídny hardvér, či veľmi dobrý displej. Zamrzela nás jedine cena, ktorá by mohla byť o nejakých pár desiatok Eur nižšia. Novinka ponúka aj jemne väčšiu kapacitu batérie, avšak na celkovej výdrži sa nijak neprejavilo (navyše tu všetko závisí od samotného užívateľa a jeho preferencií pri výbere aplikácií). Niekomu možno bude chýbať obrazový HDMI výstup, avšak vďaka podpore technológie DLNA si môžete svoje video a fotografie pozrieť na podporovanej LCD / PDP TV aj bez nutnosti pripájania káblov.

Hodnotenie: 9,0

Zapožičal: HTC, www.htc.cz
Cena s DPH: 429 €

+ Rýchlosť systému, spracovanie, displej, 720p video
– Vyššia cena

Procesor: Qualcomm MSM8255 1 GHz * GPU: Adreno 205 * Pamäť: 768 MB RAM + 1,1 GB ROM + MicroSDHC * Displej: 3,7“ 480×800, Super LCD, dotykový * Foto: 5 Mpx,  LED flash, 720p video * Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 * Komunikácia: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSPA+, Wi-Fi, BT  * GPS: Áno, Google Maps * Batéria: 1450 mAh * Rozmery: 115×60×12 mm * Hmotnosť: 130 g * Systém: Android 2.3.3