HTC HD7 – Pán telefón

Microsoft nenecháva nič na náhodu a pre uvedenie svojho nového operačného systému si vybral tých najsilnejších partnerov. Od spoločnosti HTC tak na trhu môžeme nájsť niekoľko skutočne zaujímavých modelov, vrátane neprehliadnuteľného HTC HD7.

Určite si aj vy pamätáte na pravdepodobne najlepší a zároveň aj najväčší telefón s operačným systémom Windows Mobile 6.x – HTC HD2, ktorého obrovský displej, kvalitné spracovanie a výkonný hardvér jednoducho nešlo prehliadnuť. Dá sa povedať, že tento telefón vlastne štýlovo zakončil životnú púť systému Windows Mobile a jeho najnovší braček s označením HTC HD7 zase začína púť toho ďalšieho – Windows Phone 7. Obidva telefóny sú si tak spolu s Androidovým Desire HD po mnohých stránkach až veľmi podobné a dávajú kupujúcemu na výber podľa preferencií k operačnému systému. Po konštrukčnej stránke je model HD7 zvládnutý veľmi dobre a aj keď tu nachádzame vlastne výhradne len plasty, tak sa určite nemusíme obávať o jeho život. Jednotlivé diely sedia presne, sú pevné a ani pri väčšom tlaku sme nespozorovali žiadne nepríjemné vlastnosti v podobe prehýbania sa, či vydávania nepríjemných zvukov. Telefónu dominuje obrovský 4,3“ LCD displej s rozlíšením 480×800 bodov, ktorý prináša vynikajúci komfort pri práci a zábave. Nejedná sa síce o žiadne Super AMOLED riešenie, ale aj tak je podanie farieb veľmi dobré a intenzita podsvietenia dostačujúca aj na vonkajšie pracovné nasadenie.

Hardvérová výbava je založená na použití výkonného procesora Snapdragon QSD8250 s pracovnou frekvenciou 1 GHz. Androidový Desire HD má síce tiež 1 GHz Snapdragon, avšak jedná sa o model QSD8255, vybavený výkonným GPU Adreno 205. HTC HD7 využíva jeho pomalšiu verziu Adreno 200, ktorá však stále poskytuje pomerne solídny výkon aj na nové, graficky náročné hry, či prehrávanie a záznam videa až do rozlíšenia 720p. Tento základ je tak plne postačujúci na zvládnutie graficky jednoduchého systému Windows Phone 7, pričom sme sa počas celej doby testovania nestretli s pomalými reakciami. Plynulé je pozeranie e-mailov, fotenie, či úprava jednoduchších Office dokumentov. Zrýchliť by však potreboval internetový prehliadač (záležitosť Microsoftu) a hlavne štart aplikácie HTC Hub, ktorá prináša trochu toho života do záplavy zelených dlaždičiek. Pre ukladanie dát (filmy, hudba, fotografie a hry) je tu prítomná 8 GB pamäť bez možnosti oficiálneho rozšírenia. Na internete však môžete nájsť návod, ako schovanú MicroSD kartu vymeniť za model s vyššou kapacitou.

HTC HD7 je určite veľmi zaujímavý telefón. So svojim veľkým displejom ohúri každého a prinesie solídnu multimediálnu zábavu. Milovníci filmov na cestách ocenia integrovaný stojanček, hudobný fajnšmekri zase utilitu Sound Enhancer pre vylepšenie hudobného zážitku. V prípade chytrého telefónu veľa vecí stojí a padá na použitom operačnom systéme. Windows Phone 7 je mladý a má tak množstvo múch a limitov, ktoré jednoducho treba odstrániť. Na druhej strane  užívateľské rozhranie je intuitívne, podpora Office súborov solídna a prepojenie so sociálnymi sieťami priam bezkonkurenčné. Pamätať treba aj na len 8 GB úložný priestor (jeho neautorizované rozšírenie môže znamenať stratu záruky, stability a rýchlosti) a priemernú výdrž batérie. Klasické používanie telefónu v podobe niekoľkých telefonátov, prezerania e-mailov, krátkeho hrania hier a blbnutia na Facebooku minie batériu behom jedného dňa. Obísť nemôžeme ani sťahovanie aplikácií, hier a multimédií. Microsoft zatiaľ Slovensko nepodporuje a tak pre získanie bezplatného obsahu musíte klamať pri registrácii a pre nákup musíte vlastniť platobnú kartu jednej z podporovaných krajín.

Zapožičal: HTC, www.htc.cz

Cena s DPH: 509 €

Hodnotenie: 9,2

+ prevedenie, rýchlosť systému, prepojenie s FB
– uzavretosť WP7, pre niekoho až veľmi veľké

Technická špecifikácia:
Procesor: Snapdragon QSD8250 1 GHz + GPU Adreno 200 * Pamäť: 576 MB RAM + 512 MB ROM + 8 GB storage * Displej: 4,3“ 480×800, dotykový * Foto: 5 Mpx, dual LED flash, 720p video * Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 * Komunikácia: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, BT  * GPS: Áno, Bing Maps * Batéria: 1230 mAh, 320 min. hovor,  320 h pohotovostný * Rozmery: 122×68×11,2 mm * Hmotnosť: 162 g