HTC Sensation, recenzia smartfónu

 

To, čo sa modelom Sensation podarilo spoločnosti HTC, sa nestáva veľmi často. Málokedy totiž výrobca dokáže osloviť radovo všetky cieľové skupiny používateľov mobilných telefónov. Sensation zaujme totiž skutočne každého – mimoriadne náročného manažéra aj tínedžera prahnúcom po Facebooku v mobile.

Oba typy používateľov ocenia kvalitný S-LCD displej s rozlíšením 540 × 960 bodov, ktorý zobrazí všetko od zložitých webstránok až po grafiku s úzkymi líniami a sýtymi farbami. Podpora zobrazenia 16 miliónov farieb a uhopriečka 4,3 palca pracujú v prospech produktivity a multimédií, čo sú dve z troch priorít modelu Sensation. Tou treťou je využívanie internetových služieb. V súvislosti s displejom treba pripomenúť aj vynikajúcu outdoorovú čitateľnosť.

 

Smartfóny so systémom Android sú bez internetu využité len z polovice. Do stavu on-line vás núti doslova všetko – od základnej obrazovky po odkazy na webové služby v menu. Na základnú obrazku je možné umiestniť mini aplikácie, ktoré sa priebežne aktualizujú a informujú vás o aktivite vašich priateľov na Facebooku, o aktuálnom a zajtrajšom počasí či o najnovších správach z portálu, ktoré odoberáte cez RSS kanál. Nehovoriac o možnostiach zdieľania obsahu zaznamenaného fotoaparátom, ten môžete niekoľkými dotykmi odoslať na svoj profil alebo do e-mailu.

Internetový prehliadač sa správa rovnako ako Google Chrome v počítači. Pekne vykresľuje animácie Flash, JQuery, dizajn stránok je rovnaký ako na monitore notebooku. Približovanie častí webstránok dvojdotykom je užitočnou funkciou, ktorú Sensation zvláda bez zaváhania vďaka vysokému výkonu. Približovať je možné aj počas streamovania videa cez Flash prehrávač YouTube, Vimeo či MojeVideo.

Na internet sa okrem siete operátora cez 2G alebo 3G cez HSDPA pripojíte aj cez Wi-fi. Wi-fi v Sensation má však viac, než len túto jednu funkciu. Môže vytvoriť aj mobilný hotspot a umožniť tak pristupovať na internet aj okolitým mobilom a notebookom alebo s nimi komunikovať a streamovať napríklad film cez protokol DLNA. Pripomíname tiež službu Google mapy, ktorá v spojení s GPS čipsetom pracuje pomerne rýchlo a vďaka funkcii stiahnutia máp priamo do mobilu môžete určovať svoju presnú polohu na mape aj vtedy, keď nie ste v dosahu pripojenia na internet.

Správa e-mailov sa stala v posledných dvoch rokoch takou samozrejmosťou, že sa prestala odlišovať od organizovania správ na počítači. Zvlášť zvýhodnení sú používatelia Google služieb, tí majú prístup k svojim správam a iným bezplatným službám vždy prakticky okamžite vďaka jedinému definovaciu konta v nastaveniach telefónu.

Za zadnej strane sa nachádza okrem do krytu vyrazeného loga HTC fotoaparát s pomerne veľkou imitáciou optiky. Šošovka fotoaparátu je taká minimalistická, až je ťažké uveriť, že má rozlíšenie 8 Mpx. Fotografie sú aj napriek malým rozmerom snímača veľmi kvalitné – samozrejme za predpokladu, že je vonku slnečný deň. Vedľa snímača je dvojitý LED blesk s vysokou intenzitou.

Okrem digitálneho fotoaparátu je HTC Sensation aj ultramobilná Full HD kamera. Veríme, že sa nájde človek, ktorý tento extrémny rozmer záznamu ocení, pre bežných používateľov je však aj formát HD 720p zbytočne veľký. V každom prípade je záznam prekvapivo kvalitný, automatické aj kameramanom určené zaostrovanie je spoľahlivé a rýchle. Ak by som si kúpil Sensation, nad kúpou jednoúčelovej kamery by som už skutočne nepremýšľal.

HTC Sense 3 je softvérová nadstavba operačného systému Android 2.3. Svoj účel spĺňa perfektne – je efektné, intuitívne, umožňuje nastaviť si okamžitý prístup k vybraným službám a podieľa sa na tvorbe celkového imidžu telefónu aj značky.

 

HTC Sensation – kúpiť či kúpiť?
Jediný dôvod, prečo by si HTC Sensation nekúpiť, je jeho predajná cena, za ktorú si kúpite veľmi dobrý notebook. Vlastne aj dva. Lenže pre cieľovú skupinu tohto telefónu je práve jeho cena dôvodom ku kúpe – vedľa kľúčov od BMW alebo Mercedesu treba položiť mobil, ktorý nestojí jedno euro u operátora. Kladné stránky Sensation sú displej, možnosti zdieľania obsahu on-line, dobrý zvuk, ktorého kvalita pri vyzváňaní v kaviarni neodradí potencionálnu frajerku a fotoaparát s kamerou, ktoré je možné už skutočne používať miesto kompaktného fotoaparátu.