Huawei Sonic s Androidom je dobrý mobil

 

 

 

Mobilné telefóny značky Huawei na Slovensku nie sú veľmi známe, model Sonic s operačným systémom Android vytvára dobrú základňu pre ďalší rozvoj. Aj keď na papieri sa jeho funkcie nejavia ako najlepšie, reálna skúsenosť s mobilom je dobrá.

 

Huawei Sonic je okrem príjemného dizajnu a dobrého fyzického spracovania v očiach spotrebiteľov zaujímavý najmä cenou. Na internetovom veľkoobchode AGEM.SK, ktorý nám do redakcie produkt zapožičal, je k dispozícii za 130 eur vrátane DPH (http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=16687634), čo je absolútny atak na konkurenčné ponuky. A čo je veľmi dôležité, firma Agem pri kúpe telefónu ponúka vianočný darček  – navigáciu Sygic mapy v hodnote 79 € –  úplne zadarmo ! Jediné, čo v prípade tohto mobilu môže odrádzať, je už spomenutá menej známa značka.

 

Základom je displej a fotoaparát

Displej a fotoaparát sú dva argumetny, pre ktoré sa zákazníci pre ten-ktorý mobil rozhodnú alebo ho odmietnu. Huawei Sonic je vybavený multidotykovým displejom s rozlíšením 320 x 480 bodov, čo je pri uhlopriečke 3,5 palca dobrá kombinácia. Pri pohľade na displej je zrejmé, že tento telefón nebude konkurovať napríklad Sony Ericssonu Xperia Arc S alebo iPhone 4, ponúka však dostatočne kvalitnú zobrazovaciu platformu pre väčšinu potrieb majiteľa. Internetové stránky sú zobrazené s dostatočným vykreslením detailov, aj menšie písmo je čitateľné, farebné podanie fotografií je celkom verné skutočnosti a pri prehrávaní videa vám HVGA rozlíšenie nebude rozhodne vadiť. Malou nevýhodou tohto displeja je náchylnosť na stratu obrazovej kvality už pri malej zmene pozorovacieho uhla.

 

 

 

3,2 Mpx fotoaparát s kamerou vytvárajú k vydarenému displeju celkom zásadný kontrast. Na vzor menších a lacnejších Sony Ericssonov a HTC mobilov je kvalita fotografií aj za dobrých svetelných podmienok len priemerná. Za zhoršených svetelných podmienok alebo pri fotení pod umelým osvetlením kvalita snímkov radikálnym tempom klesá nadol, týka sa to fotiek aj videa. Mobil navyše nie je vybavený LED prisvietením. Veľká škoda. Huawei Sonic zaznamenáva video v rozlíšení 800 x 480 bodov, čo je veľmi dobrá hodnota. Zákazníci sa pozrú sa na papierové parametre a uvidia, že pri špecifikácii kamery im chýba symbol HD, pri dostatočnom ozrejmení zo strany predajcu by však mali pochopiť, že samostné rozlíšenie na kvalite videa v takomto merítku rozhodne neuberá.  Ak by som však chcel stručne uviesť svoj dojem z Huaweiu Sonic ako kamery, povedal by som, že je to len nie príliš vydarený doplnok k inak dobrému mobilu.

 

 

Systém Android poháňa 600 MHz procesor

600 MHz Qualcomm MSM7227  je srdcom tohto mobilu, stará sa o dostatočný výkon pre zobrazenie náročného obsahu a efektov, ktorými je systém Android 2.3 pomerne prepchatý. Rýchlosť reakcií zariadenia je priemerná, vedel by som ju porovnať s mobilom LG Optimus One, ktorému bude Huawei Sonic asi najväčším konkurentom. Pamäť RAM, ktorá slúži okrem iného aj na ukladanie dát aplikácií bežiacich na pozadí, má kapacitu 256 MB, okrem nej sa v mobile nachádza ďalších 18 MB určených pre používateľa a slot na pamäťovú kartu microSD. Kapacitný strop, ktorý je schopný mobil akceptovať,  je 32 GB. Aby ste ju mohli vybrať, musíte odstrániť zadný kryt.

 

Čo je v tomto období lákadom ku kúpe, je práve ponuka predajcu Agem. Ten k mobilu dáva zadarmo inak platenú GPS navigáciu Sygic s mapami celej strednej Európy. Ak by ste sa k tejto ponuke nedostali, stále dostanete veľmi peknú softvérovú výbavu, na čele ktorej stojí samotná ponuka Android Marketu. Medzi základnými aplikáciami dostupnými hneď po zapnutí mobilu patria aj editor kancelárskych dokumentov triedy Office, jednoduchá aplikácia na zálohovanie celého obsahu mobilu, zjednodušený prístup na Facebooku a netradičné spracovanie hlavnej obrazovky, ktorá má plochy rozdelené do virtuálnej 3D kocky. Na jej stranách sú umiestnené pozadia, widgety a odkazy. Ku podivu tento 3D svet pracuje bez problému, to aj vzhľadom na slabý procesor a pamäť RAM. Som presvedčený, že keď sa pamäť mobilu zaplní aplikácami, táto úvodná 3D grafika sa spomalí. Musím však podotknúť, že aplikácie ako Angry Birds, NFS Shift a Pigrush tu bežali veľmi pekne, bez sekania a zamŕzania. Vzhľadom na ultra-krátku dobu testu som nezistil, či mobil prehrá HD video, predpokladám však, že tento formát už nebude zvládať.

 

Prenos dát cez kábel a vzduchom

Mobil pozná štandardné telefónne spojenia 2G a 3G (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA 7,2 Mbps). EDGE internet je stále populárny napríklad v O2, 3G internet využijete u všetkých operátorov. Strop technológie HSDPA 7,2 Mbps nie je spomenutých 7,2 Mbps, pri dobrej prevádzke môžete dosiahnúť rýchlosť okolo 3,5 Mbps. Na rýchlejšie spojenie je určené Wi-Fi, ktoré je v prípade mobilov asi najpopulárnejšou formou pripájania sa k internetu. Mobil je možné použiť aj ako Wi-Fi hotspot. Na prenos zvuku a menších súborov slúži Bluetooth vo verzii 2.1 s profilom A2DP a prítomným akcelerátorom EDR. Prítomné je aj microUSB, 3,5 mm jack, GPS a FM rádio s RDS.

 

Fyzické spracovanie

Až keď si mobil poťažkáte v ruke, zistíte, že skutočne pevný mobil sa dá vyrobiť a predať aj za menej peňazí. Hlavným ťahúňom predaja tohto mobilu bude pritom práve jeho cena. Sonic je v tomto smere veľmi príjemným prekvapením, pretože celý mobil, vrátane použitých materiálov, sa v dlani drží dobre a vôbec nenapovedá o tom, že by jeho cenovka bola takto výrazne nízka. Zadný kryt je obtiahnutý na dotyk príjemným plastom, spodnok mobilu je opticky zvýraznený lesklou bradou, ktorá celkom verne imituje kov. Tento kovový odlesk je po celom obvode mobilu. Nad spodnou  bradou sa nachádzajú 4 nemenné tlačidlá, ktoré zvyknú byť označované aj ako „soft-touch“. To sú také tlačidlá, ktoré nemajú mechanickú platformu, ale nie sú ani tak úplne virtuálne. K ich aktivácii stačí iba veľmi jemný dotyk, ktorý zaznamenajú kapacitné snímače. Na bokoch mobilu sú umiestnené tlačidlá na regulovanie hlasitosti zvuku, na hornej stene je vypínač. Osobne mi chýbala spúšť fotoaparátu. Všetci ju máme radi, napriek tomu ju výrobcovia ignorujú. Prečo?

Mobil je v predaji v štandarnom farebnom prevedení, k dispozícii je aj s jemnou úpravou lesklého lemu, ktorý dostal tmavší náchych. Všeobecne tieto varianty rozoznáte podľa označené White a Black. Verzia White je však krajšia, reprezentatívnejšia.

 

 

 

Huawei Sonic ako ideálny darček

Vzhľadom na obdobie, v akom mobil prišiel na trh, by sa dalo povedať, že mal za cieľ osloviť aj vianočne naladenú a kúpychtivú spoločnosť. Ak by som chcel synovi kúpiť nový mobil pod stromček za normálnu cenu a bez obavy, že sa bude za svoj telefón hanbiť, vybral by som si Huawei Sonic. Takisto vidím tento mobil ako vhodný pracovný nástroj v prípade, že potrebujete do firmy nakúpiť niekoľko mobilov naraz. Dôvodom ku kúpe je opäť cena, reprezentatívny vzhľad a dostatočný výkon, ktorý však nebude až tak vysoký, aby si doň zamestnanci inštalovali desiatky hier. Neviem, ako to vyzerá so servisom týchto zariadení u nás, preto dôrazne odporúčam kupovať iba nové zariadenia, na ktoré sa vzťahuje záruka.

 

Telefón Huawei zapožičla firma Agem, spol. s.r.o. http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=16687634

 

 

 

Pridaj sa k Agemu aj na Facebooku

http://www.facebook.com/#!/pages/AGEM/111019125605392

 

Presné ceny Huaweiu Sonic nájdete na porovnávači cien Pricemania.sk:

http://www.pricemania.sk/katalog/mobilne-telefony/huawei-u8650-sonic-white-4039539/

 

Recenziu spracoval Erik Stríž  http://3digital.sk