Image

Hutný prehľad softvérových noviniek

Keďže sme sa novému softvéru nevenovali dlhšiu dobu dnešný prehľad toho najobľúbenejšieho a najzaujímavejšieho v nových verziách bude o niečo dlhší.

Začneme poslednou verziou komprimačno-archivačného programu WinRAR, ktorý sa už dostal do finálnej verzie 3.60 (download), zatiaľ k dispozícií len v anglickej verzii, avšak čoskoro by sa mali objaviť aj slovensko-české lokalizácie. Nová verzia je bohatšia o nové funkcie, niektoré kompresie sú v novej verzii o 10-15% rýchlejšie, rozširuje možnosti formátu ZIP o niektoré nastavenia formátu RAR. Kompletný prehľad zmien nájdete tu.

Ponúkame vám tiež novú verziu prehrávača QuickTime Alternative 1.75 (download), ktorý vďaka obsiahnutým QuickTime kodekom a prehrávaču Windows Media Player Classic, dokáže prehrať MOV súbory aj v tomto archaickom Windows playeri. Zato veľmi svižne a bezproblémovo. Súčasťou balíka sú taktiež plug-iny pre internetové prehliadače Internet Explorer/Opera/Mozilla/Netscape.

Opomenúť nesmieme ani Real Alternative v okrúhlej verzii 1.50 (download), ktorá zvláda to isté čo QuickTime Alternative avšak samozrejme so súbormi Real Media.

Už nejakú tú dobu láka pozornosť open-source projekt s názvom ReactOS. Cieľom autorov je vytvoriť univerzálny free operačný systém, ktorý by umožnil najmä majiteľom starších operačných systémov možnosť spúšťať na svojom PC aj nové programy, ktoré bežia pod operačným systémom Windows 4.0 / 2000 / XP. Čo je najlepšie fungujú pod ním ovládače pre Windows. V súčasnej dobe je systém ešte len vo verzii 0.3.0-RC3 (download), takže podporované sú len niektoré programy – nájdeme však medzi nimi OpenOffice.org, MS Office 2003, WinRAR, 7-Zip, FlashPlayer, Unreal Tournament, Mozilla a rôzne iné. Jeho veľkosť len 16 MB. Stiahnuť si je možné obraz, ktorý si vypálite na nejaké CD a následne nainštalujte, alebo verziu Live, ktorá sa bude spúšťať priamo z CD.

Po dlhej dobe máme na svete aj novú stabilnú verziu jednoduchého zato výborného programu VirtualDub pre úpravu videosúborov, o ktorom napríklad píšeme aj v aktuálnom, augustovom, čísle časopisu PC_Space. Momentálne je vo verzii 1.6.16 (download) a vylepšuje len málo z uplynulej verzie. Najnovšie napríklad bez problémov otvoríte videosúbor v kontajneri *.divx, dokáže otvoriť vadné JPEG obrázky, došlo k zlepšeniu pri nahrávaní prostredníctvom tohto programu, podpora kodekov atď..

Image

VirtualDub

Objavila sa tiež ďalšia verzia originálneho bit torrent klienta s identickým názvom BitTorrent 4.20.9 (download). Práca s ním je veľmi jednoduchá a zvládne ju úplne každý.

Rozhodli sme sa, že tiež upozorníme na novú verziu veľmi obľúbeného P2P programu LimeWire vo verzii 4.12.6 (download). Tí ktorí si obľúbili eDonkey2000 a nevadí im, že sa jedná o adware môžu sťahovať verziu 1.4.6 (download).

Pokiaľ vám vo Windowse vadí, že si od vás Microsoft občas berie určité info, napríklad overuje si legálnosť vášho operačného systému, alebo vám vadí, že si systém automaticky sťahuje updaty, bezpečnostné záplaty zo stránky Microsoftu, môžete tieto, ale aj ďalšie funkcie operačného systému Windows XP zakázať pomocou utility xpy 0.9.7 (download).

Na svete je aj nový balík aktuálnych kodekov K-Lite Mega Codec Pack vo verzii 1.57 (download), okrem množstva kodekov obsahuje aj prehrávače QuickTime Alternative, RealTime Alternative, BSPlayer a Windows Media Player Classic.

Prinášame vám aj pár programov pre ochranu vášho PC pred škodlivým obsahom, vírusmi. Pre osobné použitie sa ako freeware freeware distribuuje antivírusový program avast! Home Edition, najnovšie v slovenskej verzii 4.7.869 (download). Microsoft uvoľnil novú verziu svojho fajn „ňucháča“ škodlivého červstva na vašom PC – Microsoft Malicious Software Removal Tool 1.19 (download).

Pokiaľ chcete svoj počítač dokonale pripraviť na herné orgie, určite by ste nemali prehliadnuť maličkú, zato mocnú utilitku GameXP 1.6.1.120 (download), ktorá vaše PC jedným klikom myšky nastaví tak, že po reštarte budete žasnúť nad rýchlosťou svojho PC, pretože povypína všetky nepotrebné služby, ktoré máte bežne pospúšťane a ktorých chod si ani poriadne neuvedomujete. Aj napriek tomu vám vaše PC bude bežať stabilne a hlavne dokonale svižne, tak aby zvládal niektoré krvavé nároky niektorých dnešných hier.

Image

GameXP

Nesmieme zabudnúť na novú verziu DivX Playera vo verzii 6.3 (download), ktorý obsahuje už skôr vydaný DivX kodek vo verzii 6.2.5 (predchádzajúca verzia 6.2 ho neobsahovala), nový player dovoľuje konvertovať video a uploadovať ho priamo na server DivX Stage6 slúžiaci širokej komunite DivX-ákov. Dokáže prehrávať už aj video súbory väčšie ako 2GB a AVI 2.0 súbory. Je troška rýchlejší, stabilnejší a sťahovať ho môžete tu.

Tí, ktorí radi testujú nech sťahujú dobre známu SiSoftware Sandru Lite 2007 10.105 (download) a porovnávajú svoje železo s tým najlepším čo momentálne je.

Na záver už klasické info o nových verziách najpoužívanejších instant messengerov. Yahoo! Messenger 8.0.0.701 (download), Skype 2.5.0.137 (download), Google Talk 1.0.0.96 (download) a Windows Live Messenger 8.0.0812 (download).

{moscomment}