ICQ 7 chce prilákať používateľov

Tretí januárový týždeň priniesol mnoho nových verzií produktov. Okrem antivírusu avast! 5 a prehliadača Firefox 3.6 sa objavil aj nový oficiálny klient ICQ 7, ktorý prináša zaujímavé novinky. Podarí sa mu prilákať používateľov?

Služba ICQ je na Slovensku stále úspešnou. Jej používatelia však čoraz častejšie siahajú po alternatívnych klientoch v podobe QIP, Miranda, Digsby alebo Pidgin namiesto toho oficiálneho. Sťažujú si na veľké využívanie operačnej pamäte, výraznú reklamu a spam. Prevádzkovateľ instant messagingu, spoločnosť AOL, však alternatívnych klientov odmieta. Vraj preto, lebo sú neautorizované a nemôžu zaručiť fungovanie siete. Ak si používateľ vyberie alternatívu, nemá sa potom sťažovať. V rozhovore pre FWD.sk to uviedla Sarit Aviv, šéfka pre východnú Európu. ICQ sa na Slovensku rozišlo so Zoznamom, ktorý začal pracovať na vlastnej komunikačnej službe, a našlo partnerstvo s Centrumom. Po vyše roku od vydania ICQ 6.5 a takmer roku od vydania ICQ Lite 1.0 sa objavila nová, siedma generácia klienta ICQ.

Opäť nechýba ani slovenská jazyková mutácia, akurát na stránke Centrumu nájdeme zatiaľ len verziu 6.5. Inštalačný súbor má v porovnaní s ICQ 6.5 (15,8 MB) o 4,3 MB menej a len o 2,3 MB viac ako odľahčená Lite verzia (9,2 MB), čiže 11,5 MB. Ako už býva zvykom, inštalátor chce používateľovi automaticky nanútiť službu ICQ Search a panel nástrojov (ICQ Toolbar). Adresár s programom má po inštalácii takmer 25 MB. Po spustení programu je ponúknutá nová možnosť pridania kontaktov z iných služieb, akými nie sú len sociálne siete, ale aj napríklad emailové účty. Používateľské rozhranie prešlo čiastočnou úpravou a pridaná bola možnosť personalizácie. Každý si môže zvoliť svoj vlastný grafický podtón a to nielen z preddefinovaných farieb. Menej efektne pôsobí len nevyhladené písmo. Čo sa týka odozvy programu, je rýchla aj na menej výkonných počítačoch.

Čo je ale hlavným znakom novej verzie, je jej reakcia na trend, ktorý začal vládnuť internetu. Ním je rast používateľnosti sociálnych sietí. ICQ preto integrovalo do svojho klienta možnosť previazať ho s Facebook, Twitter, YouTube, Flickr, Delicious a Digg. Samotný proces integrácie je veľmi jednuduchý. Stačí si zvoliť, ktoré funkcie zdieľania povolíte, a ktoré nie. Novinky z ostatných služieb následne sledujete nielen prostredníctvom klienta, ale aj cez web stránku icq.com. Filtrovať môžete jednotlivé siete, prípadne aj fotky, videá a statusy. Ak chcete dodatočne upraviť nastavenia, stačí kliknúť na príslušnú ikonu, ktorá vás presmeruje na web ICQ. Na nej manažujete nastavenia pre všetky integrované služby. Editácia je ale možná aj samostatne z menu nastavení každej konkrétnej služby.

Vylepšené bolo aj zdieľanie súborov, keď ich stačí myšou pretiahnuť do okna s konverzáciou. Pridaná bola karta SMS, cez ktorú prehľadným spôsobom môžete posielať správy svojim známym. Mínusom ale pre slovenských používateľov je to, že táto funkcia je u nás nepoužiteľná. Pohnutie smerom vpred môžeme čakať len po dohode aspoň s niektorým slovenským operátorom. Na druhej strane, z reakcií návštevníkov nášho diskusného fóra môžeme vyvodiť záver, že tí, ktorí si zvykli na alternatívu, asi len ťažko začnú používať oficiálny produkt, a tí, ktorí službu využívajú občas, z toho veľký problém nerobia. Otázne ale zostáva, či naozaj nová verzia osloví ďalších ľudí, aby začali ICQ používať. Dá sa predpokladať, že jeho vlna už skončila a väčšia migrácia používateľov k iným službám začne len vtedy, ak sa spustí podobný efekt ako v prípade Facebooku.