Informácie o R600 – konkurentovi G80

Dlho sa čakalo na odpoveď AMD (keďže odkúpenie spoločnosti ATi firmou AMD je definitívne spečatené, budeme si musieť zvyknúť už na takéto označovanie), kartám G80 od NVIDIE. V poslednej dobe sa začínajú zverejňovať informácie o grafickom jadre R600, ktoré má byť najdrahšie a najväčšie, aké bolo doteraz predávané.

AMD stavilo na obrovský výkon, o čom svedčí aj fakt, že PCB (doska s plošnými spojmi) bude mať 12 vrstiev a bude jedna z najdrahších, aké sa vyrábajú! Ďalším faktom je osadenie karty 512-bitovou pamäťou. Toho chcela dosiahnuť aj NVIDIA, avšak výroba je veľmi drahá a tieto čipy nepoužívajú.

Osadenie pamäťami má byť podobné ako u G80, avšak každý čip má mať vlastnú 32-bitovú zbernicu, ktorá bude komunikovať s RingBusom. Priepustnosť dosahuje od 115 do 140,1 GB/s (pre porovnanie, GF8800GTX má priepustnosť 86 GB/s). Budú existovať dve verzie: PELE s GDDR4 a UFO s GDDR3 pamäťami. AMD uvažuje nad osadením jedného a dvoch gigabajtoch pamäte!

Jadro R600 je vyrábané 80nm technológiou a má dosahovať spotrebu 200-220 W. Takty jadra nie sú známe, ale pravdepodobne prehupnú hranicu 1 GHz. Samozrejme, toto monštrum treba chladiť. Na tento účel je vytvorený obrovský chladič štýlu Artic Cooling, obsahujúci mohutné medené rebrovanie a 4 heatpipe trubice. Váha celej karty tak musí byť vysoká.

Čip pre VIVO bol nahradený novším Rage Theatre 200. Vydanie karty sa plánuje na prvý kvartál 2007, okolo 30. januára.

ZDROJ: The Inquirer

{moscomment}