Intel a Nokia spájajú platformy

MeeGo prináša otvorený ekosystém pre rýchly vývoj nových zaujímavých aplikácií.

Espoo, Fínsko a Santa Clara, Kalifornia, USA – Spoločnosti Intel Corporation a Nokia spájajú svoje populárne softvérové platformy Moblin a Maemo a významne tak posúvajú vývoj v oblasti konvergencie IT a telekomunikácií. Pod názvom MeeGo vznikne jednotná platforma založená na Linuxe, ktorú bude možné prevádzkovať na najrôznejších hardvérových platformách naprieč širokým spektrom IT techniky, vrátane vreckových počítačov, netbookov, tabletov, multimediálnych telefónov, televízorov s internetovou konektivitou a palubných zábavných systémov v automobiloch. Otvorená softvérová platforma MeeGo zrýchli tempo inovácií, zníži dobu potrebnú na uvedenie nových aplikácií a bude bohatá na nové služby a aplikácie založené na internete. Zariadenie využívajúce platformu MeeGo od spoločnosti Nokia a od ďalších výrobcov bude uvedené na trh v priebehu tohto roka.

Tento krok posilňuje vzťah medzi spoločnosťami Nokia a Intel a stavia na širokej strategickej spolupráci oboch spoločností, ktorá bola oznámená v januári 2009. Intel a Nokia zároveň vyzývajú k účasti v projekte MeeGo členov existujúcich globálnych komunít z oblasti telekomunikácií a IT spojených so systémami Maemo a Moblin.

„Naša vízia pre hladkú komunikáciu medzi výpočtovými systémami z domácnosti, auta, kancelárie alebo vášho vrecka sa dnes posúva vďaka predstaveniu platformy MeeGo o veľký kus dopredu,“ povedal prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Intel Paul Otellini. „Toto je zásadný krok v našom vyvíjajúcom sa vzťahu so spoločnosťou Nokia. Spojenie našich dvoch dôležitých aktív v jednu open source platformu má kritický význam, pretože otvára cestu k novým neuveriteľným možnostiam pre široké spektrum zariadení a s podporou naprieč rôznymi odvetviami.“

„MeeGo prinesie užívateľom na nových zariadeniach ešte širšie portfólio internetových aplikácií a možností komunikácie,“ uviedol Olli-Pekka Kallasvuo, generálny riaditeľ spoločnosti Nokia. „Vďaka otvoreným inováciám vytvorí MeeGo doteraz nevídaný ekosystém spojujúci hráčov z rôznych oblastí. Bude podporovať najrôznejšie business modely naprieč hodnotovým reťazcom a bude stavať na skúsenostiach a odbornosti spoločnosti Nokia, Intel a všetkých, ktorí sa k nám pripoja. Jednoducho povedané – MeeGo uvádza úplne novú éru v oblasti mobilných telefónov a počítačov.“

MeeGo spája to najlepšie zo systému Maemo s tým najlepším, čo ponúka Moblin. Tým vytvára novú otvorenú platformu pre najrôznejšie procesorové architektúry. MeeGo stavia na schopnostiach jadra operačného systému Moblin, na jeho podpore pre široké spektrum zariadení a skúsenostiach jeho užívateľov a zároveň v sebe kombinuje dynamiku systému Maemo v oblasti mobilných technológií i široko rozšírený vývojársky nástroj Qt pre tvorbu aplikácií a užívateľského rozhrania.

MeeGo tiež spája silné celosvetovo rozšírené open source komunity združené okolo systému Maemo a Moblin. Vývojárom potom MeeGo rozširuje spektrum koncových zariadení, ktoré môžu svojimi aplikáciami osloviť. S využitím vývojárskeho prostredia Qt môžu vývojári napísať aplikáciu iba jedenkrát a nasadiť ju do systému MeeGo i pre ďalšie platformy ako napríklad Symbian.

Kanálom pre ponuku aplikácií a obsahu pre všetky zariadenia Nokia, vrátane MeeGo a Symbian, je Nokia Ovi Obchod. Podporu pre všetky platformy, ktoré využívajú zariadenie od spoločnosti Nokia, vývojárom ponúka Forum Nokia. Intel AppUpSM Center zase bude nástrojom pre distribúciu aplikácií na zariadenia od ostatných výrobcov využívajúcich platformu Intel. Podporu pre vývojárov cielenú na zariadenie najrôznejších kategórií zaistí Intel® Atom(TM) Developer Program.

Softvérová platforma MeeGo fungujúca na vysoko výkonných zariadeniach prinesie široké spektrum internetových, počítačových i telekomunikačných aplikácií s vizuálne bohatým grafickým štýlom, podporou pre multitasking, multimediálne schopnosti a ten najlepší aplikačný výkon. S ohľadom na to, že MeeGo funguje na najrôznejších typoch zariadení, si budú môcť užívatelia ponechať svoje obľúbené aplikácie i pri zmene koncového zariadenia. Aplikácie tak nebudú uzamknuté iba pre jedno konkrétne zariadenie alebo pre zariadenie od jedného výrobcu.

MeeGo pod záštitou Linux Foundation

Softvérovú platformu MeeGo ako open source projekt bude zastrešovať Linux Foundation, ktorá tiež podporí komunitu v účasti v projekte v súlade s best practices z oblasti vývoja open source software. Spoločnosti Intel a Nokia tiež srdečne pozývajú vývojárov združených na Maemo.org a Mobilin.org, aby sa pripojili k novej zlúčenej komunite na MeeGo.com. Rovnako tak obe spoločnosti podporujú širšiu účasť firiem z oblasti telekomunikácií, IT i ďalších súvisiacich odvetví. Vývojári pritom môžu začať písať svoje aplikácie pre MeeGo v Qt už teraz. Prvá verzia systému MeeGo bude uvedená v druhom štvrťroku tohto roka.