Intel oslavuje 60. výročie tranzistora

Spoločnosť Intel oslávila 16. decembra 60. výročie tranzistorov, základného stavebného prvku dnešného digitálneho sveta. Tranzistory sa „narodili“ v Bell Labs a sú považované za najdôležitejší vynález 20. storočia. Tranzistory dnes nájdeme vo väčšne spotrebnej elektroniky a sú aj základným komponentom pri stavbe počítačových čipov, ktoré sú mozgom každého počítača, bez ohľadu na jeho veľkosť.

Intel, najväčší výrobca počítačových čipov nedávno predstavil 45 nanometrovú (nm) generáciu rodiny štvorjadrových procesorov budúcnosti. Podľa Gordona Moora, spoluzakladateľa spoločnosti Intel,  ide o najväčší pokrok v tejto oblasti za posledných 40 rokov. Tieto procesory používajú kovové hradlá používajúce Hafnium (Hi-k) a obsahujú stovky miliónov tranzistorov. Prvé procesory boli predstavené 12. novembra, ďalšie budú predstavené počas nadchádzajúcich mesiacov. Táto posledná inovácia umožňuje serverom, bežným počítačom a laptopom stať sa menšími, rýchlejšími a energeticky omnoho efektívnejšími. Na druhú stranu, tento výrobný proces eliminuje ekologicky závadné materiály, medzi ktoré patrí napríklad olovo a od roka 2008 aj halogénové materiály.

 

Pod taktovkou Moorovho zákona

19. apríla 1965 časopis Electronics Magazine publikoval poznámky Gordona Moora, v ktorých predpovedal budúcnosť polovodičového priemyslu a stal sa tak legendou. Moorov zákon, ktorý hovorí, že množstvo tranzistorov na počítačovom čipe sa zdvojnásobí každé dva roky umožňujúc tak celosvetovú rozšíriteľnosť technológie, sa už dnes sa stáva príručkou pre rýchle technologické zmeny.

Moorov zákon nielen predovedá, že výkon počítačových technológií porastie na hodnote, ale súčasne poklesnú aj ich náklady. Cena tranzistora novej rodiny Intel procesorov je približne milióntina priemernej ceny tranzistora z roku 1968. Keby ceny aút poklesli rovnakým tempom, nové auto by v súčasnosti stálo jeden cent.
 
 
Intel® Core™ Duo procesor sa zapne a vypne viac ako bilión krát za sekundu a spracuje takmer miliardu kalkulácií počas žmurknutia oka, ale aj 4 milióny operácií za čas, za ktorý preletí vystrelená guľka vzdialensť 2,5 cm.1 Priemerná spotreba Intel Core Duo procesora je menej ako 1,1 watt, čo je podstatne menej, ako majú domáce spotrebiče alebo bežne puživaná 100W žiarkovka.2