Image

Internet dorazil už aj do amazonských pralesov

Spoločnosť Intel v uplynulých dňoch oznámila, že sa jej podarilo v odľahlej juhoamerickej Amazónií, v 114-tisícovom mestečku Parintins na brehu rieky Amazonky vytvoriť bezdrôtovú vysokorýchlostnú internetovú sieť (využitím technológie WiMAX), ktorá ma tunajším obyvateľom zabezpečiť prístup k zdravotným, vzdelávacim i komernčným informačným zdrojom.


Image

Študenti zo školy Lila Maia v Parintins odhaľujú čaro internetu.

Novovytvorená sieť má priniesť zlepšenie najmä v zdravotnej starostilivosti vďaka spusteniu tzv. telemedicískeho programu, ktorý umožní real time komunikáciu medzi pacientom a lekárom na vzdialenosť stovák kilometrov, nehovoriac už o výhodach pre tamojších lekároch, ktorí sa taktýmto spôsobom dostanú k najnovším poznatkom z oblasti medicíny. S otvorením tejto vysokorýchlostnej siete priamo súvisi aj vzdelávanie amazonského obyvateľstva v oblasti informačných technológií, ktoré majú miestné obyvateľstvo pripraviť na budúcnosť. Intel uverejnil správu s patričnou hrdosťou, v amazonskom pralese pri tejto príležitosti spoločnosť zorganizovala slávnosť. Bolo by však určite prehnené hovoriť len o výhodách tohto projektu, informačné technológie sú síce fajn, avšak v niektorých prípadoch by bolo vhodné zachovať aktuálny status a zamerať sa skôr na zachovanie miestných kultúr, tradícií a hodnôt miestneho obyvateľstva a nesnažiť sa o jeho pretvorenie, hlavne pokiaľ ide o život v takých ohrozených, na zmenu mimoriadne citlivých oblastiach akými sú amazonské pralesy. A to chce do budúcna spoločnosť sprevádzkovať podobné služby aj v ďalších, od civilizácie odtrhnutých, oblastiach Afriky, Stredného Východu a Ázie.

Image

Inštalácia WiMAX antény na jednej zo škôl v Parintins a šťastné miestne deti. Skutočne im informačné technológie spríjemnia život a spravia ich šťastnejšími?

Osobne verím, že Intelu nejde len o biznis, ale aj kultúrne hodnoty. Aký máte názor na tútu problematiku vy, naši čitatelia? Podeľte sa so svojimi názormi v diskusii.

ZDROJ: TS

{moscomment}