Image

Internet Explorer 8.0 beta

Betaverziu nového Internet Exploreru 8.0 (IE8) si môžete vyskúšať aj sami. Na aprílovej DVD prílohe sú k dispozícii inštalačné súbory pre Windows XP aj Vista.


Ak nechcete inštalovať skúšobnú verziu na váš systém, môžete otestovať IE8 pomocou virtuálneho operačného systému Windows XP, ktorý pre zvedavých užívateľov uvoľnil Microsoft. Obrazový súbor virtuálneho počítača spustite v programe Virtual PC 2007, ktorý môžete nainštalovať z nášho DVD disku. V skratke vám predstavíme najzaujímavejšie novinky, ktoré odporúčame aj vyskúšať.

Image

Activities

Významná novinka, ktorá umožňuje lepšie využívať pravé tlačidlo myši. Je to podobné vylepšenie ako sa používa vo Firefoxe alebo v Opere. Activities umožňuje zdieľanie vyznačených textov zobrazených v prehliadači. Vyznačený text môžete priamo pridávať do zvolených stránok na Windows Live alebo vyhľadať informácie v encyklopédii Encarta prípadne na Live Maps či pomocou vyhľadávača Google. Stačí vyznačiť myšou časť textu v okne, kliknúť pravým tlačidlom a nové funkcie sú k dispozícii. Nie je to závratná novinka, ale poteší.

Image
WebSlices

Viac informácií o vybraných zdrojoch pomôže získať funkcia s názvom WebSlices. Je to funkcia postavená na otvorenom štandarde Atom, a pomáha zjednodušiť sledovanie zmien na stránkach. Je to akoby alternatíva k informačným kanálom RSS. Umožňuje sledovať časť stránky bez nutnosti načítať celú stránku. Do záložkovej lišty môžete pridať k obľúbeným položkám tieto odkazy a pri nájazde myšou máte sledovanú informáciu hneď pred očami.

Image

 
Dobrá službička napríklad pri sledovaní aukcií na eBay alebo na monitorovanie známych na niektorých sociálnych weboch. Ak sa na vyznačenej časti stránky niečo zmení, popis stránky sa zmení na polotučné písmo, takže vám neunikne žiadne nová informácia.


Image
Nová lišta obľúbených položiek

Lišta s obľúbenými položkami, ktorá nahrádza niekdajšiu lištu externých odkazov, sa výrazne zmenila. Umožňuje pridávanie WebSlices a RSS kanálov rovnako jednoducho ako bežné internetové stránky. Do tejto lišty možno pridávať aj odkazy na lokálne stránky alebo súbory. Pri vytvorení odkazu namiesto Obľúbených položiek treba nastaviť Favorites Bar, a lokálny súbor sa objaví v lište.
 

Image
Jednoduchá identifikácia domén

Niekoré URL adresy vyzerajú tak zložito, že je problematické z nich na prvý pohľad vyčítať informáciu o tom, na ktorej doméne sa nachádzame. V novom prehliadači túto nevýhodu eliminuje služba na jednoduchú identifikáciu domén. V adresnom okienku je adresa zobrazená dvojfarebne, nepodstatné subdomény a adresáre sú šedé a čiernou farbou svieti do očí názov domény. Samozrejme funkcia je dostupná iba pre internetové adresy.
 
Obnova po páde

Strata všetkých otvorených stránok v prípade pádu systému alebo prehliadača bola vždy nepríjemným sprievodným javom pri používaní Internet Exploreru. Šikovnejší užívatelia používali buď niektorú nadstavbu IE, alebo priamo Firefox, ktorý vedel bez problémov obnoviť všetky otvorené stránky po páde automaticky. Internet Explorer 8.0 to konečne už vie tiež. Po páde sa neotvorí domáca stránka, ale ponuka s otázkou na obnovenie pôvodne otvorených stránok. Nie je to veľká inovácia, ale hodí sa.

Image
 
Upozorňujem záujemcov, že prehliadač je ešte v štádiu vývoja, a tak nie všetky funkcie pracujú stopercentne. Sú aj také, ktoré skončia chybovým hlásením. Pre odvážnejších, ktorí nainštalujú túto betaverziu. odporúčam v prípade núdze použiť tlačidlo kompatibility so starým Internet Explorerom 7. Občas to pomôže.
{moscomment}