iPod ako herná konzola

Hudobný prehrávač iPod touch prináša množstvo evolučných vylepšení, aj keď po hardvérovej stránke ku dramatickým zmenám oproti tej predošlej generácii moc nedošlo. Čo je to vlastne iPod touch? Základným ovládacím prvkom je samozrejme veľký dotykový displej s uhlopriečkou 3,5 palca, v poslednej verzii s displejom RETINA, ktorý je asi tým najlepším na trhu. Hudobný prehrávač iPod Touch mal už od počiatku takú technologickú výbavu, že by bolo hriechom nevyužiť ho aj inak. Apple si to uvedomoval a preto vývojárov všemožne podporoval a v rámci iTunes Store im dal priestor na predaj alebo distribúciu ich aplikácií. Medzi nimi nájdete aj obľúbený Skype, cez ktorý sa prostredníctvom Wi-Fi prehrávača dokáže pripojiť k sieti a slúžiť ako VoIP telefón.

 

Tŕňom v oku mnohých odporcov Apple je práve aplikácia iTunes, ktorá predstavuje jedinú cestu ako do prehrávača nainštalovať programy, nahrať fotky, hudbu alebo video. Málokto z kuvikov si to však aj vyskúšal a má právo to kritizovať. Sám som začal používať iTunes ako hudobný prehrávač a organizér oveľa skôr ako som si kúpil iPod, takže príchod iPod touch bol pre mňa pomerne prirodzený. Aktuálne mám najnovší model s 64 GB pamäťou (v poradí už štvrtá generácia), ktorý umožňuje aj také veci ako napríklad ovládanie prehrávača hlasom pomocou jednoduchých anglických povelov (vynikajúca pomôcka napríklad pri behaní), má dve kamery (jedna HD a druhá pre videohovory cez FaceTime) a nechýba ani e-mailový klient, internetový prehliadač a hry. Čím sa napokon iPod stane závisí od samotného majiteľa, ako k nemu bude pristupovať. To, čo vám však dnes chceme predstaviť je pohľad na…

 

iPod touch ako na herná konzola

 

Širokouhlý multidotykový displej s uhlopriečkou 3,5 palcov, vynikajúci kontrast, nízka odozva, rozlíšenie až 960×680 (resp. 480×320 bodov pri starších generáciách), pár gigová pamäť, Wi-Fi a slušný výkon procesora, ponúkajú skvelé možnosti pre hry. 4. generácia má ako som písal vyššie ešte aj dve kamery. Jediná vec, ktorá hovorí trochu proti je absencia tlačidiel. Ako sa potom dajú hrať hry?

 

Veľmi jednoducho. Apple do svojich zariadení zabudoval akcelerometer, takže naklápaním vie určovať svoju polohu, čo sa často využíva aj v hrách. Pri pretekárskych hrách točíte, respektíve naklápate do strán iPod ako volant, pri spoločenských hrách môžete napríklad zamiešať kocky zatrasením a existujú aj hry, kde naklápaním displeja gúľate virtuálnu guličku po obrazovke v 3D labyrinte. Absenciu ovládacích tlačidiel nahrádzajú virtuálne tlačidlá, alebo páčky na multidotykovej obrazovke. Spočiatku vám síce bude chýbať nejaká spätná odozva (fyzické stlačenie tlačidla), no po chvíli si na to zvyknete a príde vám to celkom prirodzené.

Ovládanie závisí od konkrétnej hry. Dotykovú obrazovku však môžete využiť ako dokonalú náhradu za myš – stačí len ťuknúť na displej. Musím povedať, že jednoduché akčné hry ako je napríklad Zuma, alebo Plants vs Zombie sa na dotykových obrazovkách hrajú oveľa pohodlnejšie a dosiahnete v nich rýchlejšie lepšie skóre ako na počítači s myšou. Ukázať a kliknúť prstom je predsa prirodzenejšie. Taktiež kartové hry sa hrajú veľmi komfortne. A čo poriadna 3D akcia?

Áno, dá sa aj to. Pre klasické strieľačky typu Doom, či Call Of Duty nie je problém ovládať hry podobným spôsobom ako na veľkej hernej konzole – ľavým palcom ovládate pomocou virtuálneho joysticku pohyb postavy, pravým priamo na displeji smerovanie zbrane (pohľad) a streľbu (kliknutím). Ďalšie funkčné tlačidlá, ako je skok (Jump), prikrčenie, alebo akcia sú obvykle vykresľované vpravo na okraji tak, aby neprekážali vo výhľade pri hre. Stačí naozaj krátky tréning na tento spôsob ovládania.

 

Krása iPod Touch je v spôsobe nakupovania nových aplikácií (vrátane hier). Priamo v prehrávači sa môžete cez Wi-Fi pripojiť na iTunes Store (musíte si vopred zriadiť konto pomocou kreditnej karty), kde získate okamžite prístup k množstvu najrôznejších aplikácií. Kliknutím na konkrétny titul sa vám zobrazí krátky popis spolu s obrázkami (screenshotmi). Je tu množstvo freeware hier a bezplatné trial, respektíve LITE verzie veľkých titulov obsahujúcich niekoľko levelov free ako ukážku, takže zahrať sa môžete tisíce hier aj zadarmo. U komerčných aplikácií je v ľavom hornom rohu ikonka BUY, kde potvrdením uskutočníte mikroplatbu z vášho účtu (z vašej kreditky ktorú ste zadali do systému pri vytváraní vášho konta). Ceny hier sú rôzne, no obvykle sa pohybujú tak od 0,79 € (približne symbolický 1 dolár) až po napríklad 5,49 € za tituly ako je Need For Speed, Assassins Creed, Brothers in Arms. Samozrejme nájdete tu aj drahšie tituly ako napríklad CoD MW: Zombies za 7,99 €, alebo tzv. HD hry určené pre nový iPad za 11,99 €, no väčšina hier je predávaná za tie nižšie sumy. Tak ako sa líšia v cene, rozdielna je aj ich veľkosť. Hry môžu mať zopár kilo, ale aj niekoľko sto megabytov, takže ich sťahovanie chvíľu trvá. Na slovenskú alebo českú lokalizáciu však stále narazíte len veľmi zriedkavo.

 

Ak vás Touch zaujal, dávajte si pri jeho kúpe pozor. Na trhu totiž dnes nájdete aj staršie generácie. Nový výkonnejší procesor a podporu pre nové verzie OS nájdete len v 32 a 64 GB modeloch. Čím bude napokon váš iPod Touch je len na vás. To, či sa stane multimediálnym prehrávačom, e-mailovým klientom, internetovým prehliadačom, diaľkovým ovládačom, prístupom pre pracovnú plochu vášho PC, pracovným nástrojom alebo klasickou vreckovou hernou konzolou závisí toho, ako ho budete využívať. Vďaka obrovskému množstvu najrôznejších aplikácií môže byť aj všetkým naraz.

 

Ukážka ako sa hraje na ipod/iphone je tu!