Image

Život s N91, časť 3.

Nokia N91 je hudobný smartphone s pevným diskom, s ktorým žijeme už piaty mesiac a odhaľujeme jeho esá i chybičky. Tentokrát dumáme nad prácou dizajnérov…

Pamätám si deň, keď Nokia predstavila prvú trojicu prístrojov z radu N-Series. Písal sa apríl 2005 a všetci analyzovali snahu výrobcov zaujať na nedávnom CeBIT-e. Nokia predstavila novinky už týždeň pred veľtrhom a v Hannoveri neukázala nič nové. A keď už sa taký velikán nemá čím pochváliť, je zle. Ubehlo šesť týždňov, na webe sa začala hypovať nová séria. Nokia v tom čase sľubovala zbrusu nové modely a analytici dumali nad pozíciou fínskych výrobcov, ktorým bral vietor z plachiet Sony Ericsson alebo aj snaživý kórejský párik. Chcelo to vymyslieť niečo inovačné a dostať sa na opäť na čelo hi-endov. A tak prišli prvé kúsky N-Series: N70, N90 a N91.

Image

Ich spoločným motívom je snaha byť hi-tech a tomu bol prispôsobený aj dizajn i funkcie. N70 je základný model, trošku vylepšená a prezlečená Nokia 6681, pomyslí si našinec. Má pravdu, ale okrem dvojmegapixelu priniesol béžovo-sivo-tmavý dizajn budúcnosti. A N91 od neho nemá ďaleko. Na prvý pohľad ponúka podobné tvary. Ale keď sa pozriete bližšie, objavíte mohutnosť. N91 je hrubší, miestami širší a na jeho lesklom povrchu sa objavuje vaša podobizeň. N91 bol už od začiatku o cca desať tisícok drahší prístroj, takže musel vyzerať výborne. Futuristicky.

Image

Oblé tvary sú v budúcnosti zastúpené, ale skôr v menšine. Tolerujú sa však pri niektorých tlačidlách, tvare reproduktora a niektorých rohoch prístroja. Vďaka ním nepôsobí mobil ako symetrická tehlička a vzbudzuje aspoň určité sympatie. Bežní používatelia sa nad dizajnom N91 veľmi pozastavovať nebudú, ale milovníci drahých hračiek už áno. Na všetkých stranách sa nachádzajú rozličné konektory a tlačidlá. Zadnej strane dominuje na pohľad veľká šošovka fotoaparátu. A predná strana je svojím spôsobom pýchou prístroja, pretože je dosť originálna. Označenie (typické pre celý rad N-Series), názov výrobcu, slušný displej, funkčné tlačidlá a sekcia hudobného ovládania, ktorá jasne odpaľuje prístroj z kategórie bežných mobilov medzi kombinácie s MP3 prehrávačmi. A to pomerne kvalitnými.

Image

Niektorí nazývajú posmešne N91 lopatou (áno, je to tá istá sorta, ktorá označovala N90 ako pästný klin a častovala ho aj inými, podobnými výrazmi). Tento prívlastok si zaslúžila kvôli niekedy vídanému rozširovaniu prístroja. V oblasti s klávesnicou má štandardnú šírku. Ale smerom nahor (pozdĺž displeja) sa o pár milimetrov rozširuje, aby vynikol aj displej, aj prístup k bočným tlačidlám. Nie je to bežné riešenie, ale použil ho už napríklad aj Sony Ericsson pri K500i, hoci pri ňom sa skôr zvyšovala hrúbka. Rozširovanie N91 je charakteristický znak celkovo prispievajúci k nie veľmi tradičnému dizajnu celého prístroja. Ale je to len jeho časť, N91 sa líši od ostatných masových modelov aj ďalšími prvkami… 
{moscomment}