Image

karta warta: Webhosting domov

karta warta v sebe integruje doménu, priestor aj mejly, a to všetko v balení, ktoré sa veľmi ponáša na predplatené karty mobilných operátorov.

Webhosting je na Slovensku stále opradený rúškom tajomstva a napriek rastúcej penetrácii internetu sa nerozvíja rovnakým tempom. Stačí sa zamyslieť, koľko ľudí z vášho okolia má internet a koľko z nich aj vlastnú doménu…

Image

Slovenská spoločnosť crooce sa rozhodla celý postup zjednodušiť a dostať ho bližšie k ľuďom. Prepaidová karta s názvom warta má s evokujúcou značkou batérií spoločné iba to, že je nabitá, a to až po okraj. Diskový priestor s objemom 1 GB, registrácia vlastnej domény a elektronická pošta (až 64 e-mailových účtov aj s antivírusom a antispamom) sú na 12 mesiacov vaše, stačí zoškrabať kód a nalogovať sa na www.warta.sk. Warta je v podstate ekvivalentom k webhostingovému programu Nekúp to od crooce, takže ukrýva PHP, MySQL, 8 FTP účtov, POP3, IMAP, relay, zálohovanie a technickú podporu.

Po uplynutí jedného roka si jednoducho kúpite ďalšiu kartu a predĺžite platnosť vašej domény. crooce sa vyjadril, že žiadne zdražovanie kariet po roku nechystá, takže si môžete udržiavať svoju doménu s webom a mejlami s ročnou periodicitou a bez podpisovania nejakých papierov. Cena karty je 1190 Sk a bude sa dať kúpiť v naozaj širokej sieti, dokonca aj na takmer všetkých predajných miestach Slovenskej pošty. Keď vezmeme do úvahy, že len samotná registrácia domény (napr. www.milujempcspace.sk) stojí ročne cca 720 Sk aj s daňou, tak sa dá cena karty považovať za dobre nastavenú. Ďalším spôsobom ako sa ku tejto karte dostať sú naše súťaže alebo špeciálne predplatné časopisu PCSPACE, ktoré vám za 1333 Sk príde aj s touto kartou.

Image
Celý proces začínajúci zoškrabaním prístupového kódu na kartičke až po zelený nápis, že registrácia domény prebehla úspešne zabral 5-6 minút a veľmi sa nelíši od dobíjania kreditu na mobilnom telefóne. Samotné overenie, zaregistrovanie a zaplatenie domény si z tohto času ukrojilo 2-3 minúty, aktuálny stav získate po kliknutí na Obnoviť. Pravdou však je, že my sme kartu testovali tesne pred oficiálnym spustením systému, a sami sme zvedaví ako si systém poradí s nárastom registrujúcich užívateľov. Pokiaľ počas registrácie zadáte svoj SK-NIC identifikátor, bude doména zaregistrovaná na vás, v opačnom prípade to všetko zostane na pleciach crooce.

Prirodzene nás zaujímalo, čo je vydavateľ karty pripravený na situácie, kedy by ľudia karty začali zneužívať a registrovať nejaké hanlivé domény v cudzom mene podľa zisteného identifikátora. Reálne sme to vyskúšali a registračný systém musíme pochváliť – je natoľko inteligentný, že automaticky pošle mejl vlastníkovi daného identifikátora, a pokým ten neodsúhlasí vznik novej domény, táto nebude vytvorená. Naša registrácia – vybrali sme si www.pcsforum.sk, keďže nášmu fóru začína byť vyčlenený priestor na našom webe primalý – však prebehla expresne a bez najmenších problémov.

Image
Okamžite sa môžete prihlásiť do administrátorského centra, kde sa dajú manažovať e-maily, užívatelia, faktúry, prístupové práva, databázy a hŕba ďalších položiek, to všetko v prehľadnom a intuitívnom rozhraní. Natívnym jazykom je prirodzene slovenčina, ale prepnúť sa môžete aj do angličtiny. Pri každej položke je symbol otáznika, ktorý aj úplne neznalým užívateľom objasní, na čo daná kolónka slúži. Pre skutočných začiatočníkov existuje aj telefonická podpora, ktorá by mala vyriešiť aj zostávajúce otázky s administráciou.

Warta má potenciál zatriasť webhostingovým trhom na Slovensku a prebrať ho z jemnej letargie, všetko však záleží od správneho načasovania a dobrej vysvetľujúcej kampane. Jej cieľovú skupinu vidíme v študentoch, živnostníkoch alebo malých firmách, ktorí sa takouto jednoduchou cestou môžu zbaviť nedôveru budiacich odkazov typu www.dreveneokna.host.sk.

Zapožičal: crooce,
www.crooce.com
Cena s DPH: 1190 Sk
Platnosť: 12 mesiacov

[+] riešenie všetko v jednom, žiadne zmluvy, dobrá cena, prehľadné rozhranie
[] nejasný postup po prekročení 1 GB kapacity

Hodnotenie: 8,5
{moscomment}