Image

Kaspersky 2009 Internet Security

Spoločnosť Kaspersky Lab založil Eugen Kaspersky v roku 1997. Dovtedy v KAMI IT Center vyvíjal antivírus AntiViral ToolKit Pro (AVP), ktorý premenoval na Kasperky Antivirus až v roku 2000.

Postupom času sa portfólio firmy rozšírilo o komplexné bezpečnostné riešenie „Internet Security“. Tento rok sa upravilo označovanie verzií a to z číselnej formy – 6, 7 na 2009, aj keď sa interne stále používa staré označovanie x.x.x.x. Verzia 2009 obsahuje všetko to, čo má správny balík obsahovať – antivírus, antispyware, firewall a antispam. Okrem toho disponuje aj ďalšími modulmi – antiphishing, antidialer, rodičovská ochrana, filter aplikácií, ochrana proti prieniku, virtuálna klávesnica, blokovanie reklám a sebaobrana. Program je vrátane pomocníka lokalizovaný do českého jazyka, vďaka čomu sa jeho použitie uľahčí hlavne neskúseným užívateľom.
 
Image
 
Inštalátor produktu ponúka dva režimy, expresný a vlastný. Vo vlastnom máte na výber adresár, v ktorom bude program umiestnený a moduly, ktoré sa nainštalujú. Samotná inštalácia zaberie krátku chvíľu a po nej vás privíta Sprievodca konfiguráciou. Vyberiete spôsob aktivácie a v prípade vlastnej inštalácie aj režim ochrany. V automatickom režime sa program nepýta a všetko vyhodnocuje sám. V interaktívnom je všetko na užívateľovi (tento bol použitý počas testu). Aplikáciu je taktiež možné chrániť heslom. Prebehne analýza systému a možnosť zapojiť sa do Kaspersky Security Network, čo je systém zasielania štatistík o detegovaných hrozbách do viruslabu spoločnosti. Po reštarte ste plne chránení.
 
Image
 
Kaspersky Antivirus patrí medzi dlhoročnú špičku, o čom svedčí aj vysoká frekvencia aktualizácií. Rýchlosťou sa však nezaraďoval medzi najlepších. Avšak, v poslednej verzii sme zaznamenali jasné zlepšenie, čo je možné dosiahnuť aj viacerými módmi pre testovanie súborov. Uvidíme, ako na tom je heuristická analýza, ktorá taktiež nepatrila medzi tromfy. Podľa posledného májového testu AV-Comparatives verzia 7 mala 21% úspešnosť detekcie. Je možné ju aktivovať v jednom z troch režimov, od ľahkej analýzy po hĺbkovú. Ak sa infiltrácie predsa vyhnú vzorkám alebo heuristike, stále majú pred sebou „mohutnú stenu“ bezpečnostných prvkov. Sú nimi Filtrovanie aplikácií a Proaktívna obrana.
 
Image
 
Filtrovanie aplikácií je založené na  analýze správania spúšťaných programov a podľa definovaných pravidiel ich KIS zaradí do jednotlivých kategórií. Proaktívna obrana zisťuje skryté procesy, objekty, inštalácie ovládačov, červy, keyloggery a zmeny jadra operačného systému. K nim sa pridáva firewall s bohatými možnosťami nastavenia. Negatívnou stránkou je, že všetky spôsoby odhaliť škodlivý softvér proaktívne (t.j. bez pridania vzorky do vírusovej databázy), je náročné na systémové zdroje a čas.
 
Image
 
V prípade preniknutia infiltrácií do systému a následnej detekcie týchto súborov sa program automaticky pokúša tieto súbory zneškodniť. Napríklad pri mojom testovaní som sa zameral na zmazanie načítanej DLL knižnice v procesoch. KIS úspešne uvoľňoval DLL-ku z procesov, až kým systém nespadol a nereštartoval sa.
 
Image
 
Phishing (podvodné stránky) už dlhé roky neohrozuje len klientov bánk. Programátori preto nezabudli na Antiphishing. Už takmer minulosťou sú dialery, no ani tých sa s KIS nemusíte obávať. Prípadné sieťové útoky sú pod drobnohľadom Systému prevencie narušenia. Všetky tri moduly sú zahrnuté pod časť Online zabezpečenie. E-mailové schránky takmer každého užívateľa dnes zahlcuje spam (nevyžiadaná pošta). Preto je samozrejmosťou dnešných IS balíkov Antispam. Ten v KIS podporuje protokoly POP3/SMTP/NNTP/IMAP a klientov MS Outlook, Outlook Express, Mozilla Thunderbird a The Bat!. Možnosti nastavenia sú široké. Modul používa napríklad aktualizované databázy fráz, učiaci algoritmus rozpoznávania správ a analýzu záhlaví. Okrem klasických čisto textových správ je filtrovaný aj grafický spam.
 
Image
 
Blacklist/Whitelist je samozrejmosťou. Množstvo reklám je pre každého isto otravnou časťou internetových stránok. S integrovaným modulom Blokovanie reklám budú vyfiltrované tak klasické ako aj flashové bannery. Rodičia sa o bezpečnosť svojich detí na internete nemusia obávať. Rodičovská ochrana umožňuje vybrať si až z troch predvolených úrovní ochrany pre používateľa dieťa, resp. mladistvý. Ak na počítači pracujete aj vy, môžete aktivovať autentifikáciu, po ktorej sa automaticky zmení režim filtrovania. Preddefinované režimy môžete editovať podľa svojich požiadaviek.
 
Image
 
V ďalších nastaveniach sa môžete rozhodnúť, či bude program monitorovať všetky alebo len vybrané porty, zvoliť kategórie škodlivých programov, ktoré majú byť detegované, nastaviť spôsob upozorňovania a zaznamenávania správ. Vzhľad je možné zmeniť vďaka podpore skinov. Avšak, testovanú českú mutáciu sa mi „preskinovať“ nepodarilo.
Image

Netreba zabudnúť na Sebaobranu, ktorá chráni celé zabezpečenie pred „zhodením“ neželaným programom. Pre prípad podozrenia prítomnosti keyloggera v systéme, odporúčame využiť Virtuálnu klavesnicu dostupnú cez ikonu v tray. KIS nahradí aj niektoré systémové utility (napr. CCleaner). Stačí spustiť Sprievodcu mazaním súkromných údajov, ktorý si poradí so širokou škálou systémových miest. V balíku nájdeme aj analýzu bezpečnosti a konfigurácie webového prehliadača. Tá odhalí nezrovnalosti a problémové miesta v nastaveniach programov, ktoré dokáže jedným kliknutím opraviť.

Image
 
Všetky udalosti sú podrobne zaznamenávané do protokolu. Zo všetkých zozbieraných dát ako aj priebeh aktualizácie je užívateľovi podávaný aj v grafoch. Jediná vec, na ktorú som si v v GUI nevedel zvyknúť je neprehľadne umiestnená karanténa so zmazanými súbormi.
 
Image
 
Na stránku technickej podpory sa ľahko dostanete z menu. Okrem klasického dotazu môžete využiť fórum spoločnosti alebo on-line kurzy. Pre lepšiu podporu zákazníkov Kaspersky do programu zahrnul Podporné nástroje. Sú nimi správa o stave systému, trasovací súbor a dátové súbory (napr. výpis pamäte). Vďaka nim technici vedia lepšie diagnostikovať váš problém. Ak je to možné, pošlú vám AVZ skript, ktorý sa zadáva do formulára v programe. Po jeho zadaní sú vykonané príkazy.
 
Zapožičal: DataGuard, www.kaspersky.cz
Cena s DPH: 1435 Sk (aktualizácie na 12 mesiacov)
{moscomment}