Image

Katalóg DVD

Možno aj vy máte rozsiahlu zbierku filmov na DVD a uvažujete ako do nej vniesť poriadok, ako si čo najjednoduchšie vyrobiť zoznam alebo katalóg a ako v ňom udržiavať poriadok.

Článok bol pôvodne publikovaný v časopise PC_SPACE 07/2006.

Možno aj vy máte rozsiahlu zbierku filmov na DVD a uvažujete ako do nej vniesť poriadok, ako si čo najjednoduchšie vyrobiť zoznam alebo katalóg a ako v ňom udržiavať poriadok. My sme sa už touto témou zaoberali v minulosti niekoľkokrát, pričom sme vám predstavili aj veľmi zaujímavý český program Seznam DVD, pomocou ktorého si môžete vytvoriť rozsiahly a pritom veľmi podrobný elektronický katalóg za pár minút.

Na svete je nová verzia programu, ktorá prináša mnoho zmien. V prvom rade je to plnenie vlastnej databázy diskov. Zatiaľ čo predošlá verzia využívala na jej plnenie databázový súbor na disku, nová verzia Seznam DVD 5 sa spolieha na internetovú databázu FDB.CZ. Znamená to oveľa viac informácií, viac titulov a najmä jednoduchšiu aktualizáciu dát. Samozrejme nevýhodou je nutnosť pripojenia k internetu počas pridávania titulov, teda pokiaľ chcete automaticky dopĺňať informácie z internetovej databázy. Vlastnú databázu môžete vytvárať bez obmedzenia, čo je opäť rozdiel od predošlej verzie, kde ste boli obmedzovaný počtom naraz pridaných titulov. Automatické dopĺňanie informácií je však možné iba v registrovanej (platenej) verzii. Free verzia, ktorú nájdete aj na našej CD prílohe, vám umožní automaticky pridať len ukážku z internetu. Mimochodom ak ste používali predošlú verziu, môžete si veľmi jedno-duchým spôsobom preniesť všetky dáta zo starej aplikácie do novej, pričom sa zachovajú aj booklety a obaly diskov.

Image

Program však dokáže viac ako len vytvárať a spravovať databázu DVD. K dispozícii je aj export zoznamu diskov, vytváranie zoznamov diskov ako HTML stránky, nástroje pre optimalizáciu a zálohovanie databázy a množstvo ďalších doplnkov. Veľmi zaujímavé sú napríklad doplnky pre požičovne a požičiavanie diskov. Môžete si vytvárať zoznamy ľudí a sledovať kto má čo požičané, kedy to má vrátiť, prípadne si robiť poznámky o rezervovaných tituloch.

Už v minulosti sme tomuto programu udelili redakčný tip. Nová verzia prináša rozsiahlejšiu „automatickú“ databázu a mnoho vylepšení pri jej spravovaní a exporte dát. Program Seznam DVD je stále tým najlepším riešením pre katalogizáciu DVD diskov a pripravuje sa už aj slovenská verzia. Skrátka komplexné riešenie pre domácnosť alebo aj videopožičovňu. Práve tá iste ocení export do HTML, pretože si môže ľahko vytvoriť veľmi prehľadný katalóg všetkých titulov vo svojej ponuke a ponúknuť ho svojim zákazníkom. Aj free verzia s obmedzením je veľmi zaujímavým nástrojom na katalogizáciu. Cena registrácie však nie je vysoká a napomáha autorom neustále rozširovať databázu titulov na internete. S kódom z nášho časopisu môžete získať aj výraznú zľavu. Stačí pri registrácii zadať kód „pcs2006“ pre zľavu a okamžite ušetríte 159 Sk!

[+] možnosti, databáza, požičiavanie, cena

Zapožičal: Seznam DVD, www.seznamdvd.com
Cena s DPH: 399 Sk (zľava pre čitateľov: 159 Sk)


  • Seznam DVD

Typ: katalogizácia DVD diskov – vyše 40 informácií o každom disku * Prostredie: MS Windows 98 / 2000 / XP  * Hardvérové požiadavky: minimálne + asi 15 MB voľného miesta na pevnom disku * Import dát: sd4 z verzie 4.xx, import filmov a zákazníkov z csv súboru (Excel) *  Výstup: MS Excel, HTML, tlač, export obalov a bookletov


Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Evidence DVD, 240 až 3500 Sk
Movie Organizer, freeware

{moscomment}