Kingston UV400 – cenovo výhodné SSD

Nízka cena obvykle znamená menšiu kvalitu, lenže, ako sme sa už neraz presvedčili, u techniky to nemusí platiť vždy. Technológie sa neustále vyvíjajú a paradoxne „novšie“ znamená väčšinou aj „výkonnejšie a lacnejšie“.

Nová edícia SSD Kingston Ultra Value (skrátene UV) vyzerá lákavo a preto sme sa rozhodli otestovať jej zástupcu aj v našej redakcii. Disky sú dostupné v kapacitách od 120 až do 960 GB a tak sme si zvolili zlatý stred s kapacitou 480GB disk s aktuálnou cenou podľa Alza – 129,59 €. Sami uznáte, že pri takejto cenovke nie je treba váhať.

Na prvý pohľad

Disk má kovové a veľmi štíhle telo, preto sa preto dobre použiť na upgrade väčšiny notebookov. Pridať hrúbku v prípade potreby nie je problém vložením redukčného rámiku, ale ubrať hrúbku u disku možné nie je. Ide o SSD v prevedení 2,5“ s rozhraním SATA 3.0 (6Gbps), ktoré je spätne kompatibilné aj so starším SATA 2.0 (3Gbps), takže možnosti upgrade sú naozaj bohaté.

V predaji je aj tzv. Upgrade Bundle Kit, ktorý okrem SSD obsahuje aj USB rámik pre ľahší prehoch napr. v prípade notebookového disku. Tento rámik sa neskôr dá využiť ako šuplík pre starší disk, ktorý môžete používať ako externé USB médium, teda za predpokladu, že ten pôvodný HDD nie je nejaký hrubý, pretože rámik má svoj limit. Má to pomerne lacné prevedenie, čiže neslúži ako dokonalá náhrada za nejaký šikovný externý box, no pri tejto cene je to pomerne rozumný kompromis. Bundle kit vám má uľahčiť upgrade a priplatíte si zaň zhruba 13€.

Ako radič zvolil Kingston spoľahlivý Marvell 88SS1074, ktorý obsluhuje šestnásť pamäťových modulov (z každej strany osem) NAND TLC, vyrábaných 15-nanometrovou technológiou. Buffer je tvorená DDR3L s kapacitou 256 MB. PCB doska je uložená v kovovom tele, ktoré dokáže lepšie odvádzať teplo z čipov, čo prispieva k lepšej stabilite a dlhšej životnosti disku.

Testovanie

Disk s malými súbormi pracuje ukážkovo. Je to určite v tomto smere jeden z najrýchlejších „lacných“ SSD. Sekvenčný zápis veľkých súborov (rádovo pár GB) je ale po zaplnení cache slabší. Rýchlosť padá až k sto megabajtom za sekundu, čo je naozaj slabé. Pri 4kB blokoch sú výsledky priemerné. Prístupová doba je zanedbateľne vyššia než pri lepších SSD a celkovo by vedel konkurovať smelo aj drahším modelom iných značiek.

Cieľovou skupinou pre UV400 je však bežný spotrebiteľ. Nejde o najvýkonnejšie disky, ale ak sa nechystáte pracovať s gigabajtami dát, ktoré potrebujete neustále čítať a zapisovať, tak je tento disk dobrou voľbou. Využiť sa dá napr. do bežných kancelárskych alebo multimediálnych zostáv, notebookov, skrátka všade, kde sa napr. nestrihá nonstop video, nevyžaduje sa výkon serverov a pod.

UV400 je plnohodnotná náhrada za starší pomalý disk a je určite dobrou voľbou pre upgrade vo väčšine prípadov. Disk má výborný pomer ceny a výkonu. Kingston posunul hranicu výkonu lacných SSD, takže UV400 má od nás rozhodne zelenú!

Celkové skóre PC Mark 8: 4885

Rýchlosť sekvenčná R/W: 504 MBs /467 MBs
HD Tune – random prístup 512 B, R/W = 0,186/0,092 ms
HD Tune – random prístup 1 MB, R/W = 2,316/2,304 ms

Zapožičal: Kingston, http://www.kingston.com
Cena: 129,59€ s DPH