Koho voliť? Pomôžu internetové aplikácie

Viaceré spravodajské internetové stránky spustili pred voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky interaktívne aplikácie, ktoré zisťujú percentuálnu zhodu Vašich názorov s názormi a vyjadreniami politických subjektov. Avšak, nechýbajú ani také, ktoré odhalia percentuálnu zhodu Vašich názorov s hlasovaním súčasných poslancov nášho zákonodarného zhromaždenia.

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom článku, spravodajský portál Pravda spustil Voličomer, ktorý vyhodnotí, ako volia ostatní občania s rovnakými názormi ako máte Vy. Bohužiaľ, anketa už bola zastavená. SME ponúka na svojej stránke test Môj poslanec, ktorý pozostáva zo 14 otázok. Návštevník vyberá až z piatich možností. Následne je zostavené poradie poslancov na základe percentuálnej zhody, samozrejme s jeho príslušnosťou k politickej strane.

Odkaz – http://volby.sme.sk/mojposlanec/

Nezaostáva ani portál Hospodárskych novín, hnonline.sk, na ktorom sa nachádza už o čosi zložitejší volebný test. V ňom sa nachádzajú otázky z jednotlivých oblastí (napr. odvody, školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, dôchodky), na ktoré vyberáme jedno riešenie z niekoľkých možných, no nechýba ani otázka týkajúca sa osobného názoru a povolebnej spolupráce.

Odkaz – http://hnonline.sk/slovensko/c1-43851780-neviete-koho-volit-spravte-si-test

Ako posledný spustil svoj „rozhodovač“ aj portál Aktuálne.sk. Ten sa taktiež líši od svojich predchodcov. Môžeme povedať, že ide dokonca o najkomplexnejší test, pretože disponuje až 38 právnych noriem a čitateľ vyberá nielen to, ako by hlasoval, ale aj akú dôležitosť zákonu prikladá. Volič po vyhodnotení získa informáciu nielen o tom, s ktorou politickou stranou alebo hnutím sa najviac v názoroch zhodol, ale aj kompletný rebríček poslancov.

Odkaz – http://volby.aktualne.centrum.sk/hlasovanie/