Komentár: Počítač pod stromček

Určite ani vám nemohol počas blúdenia po supermarketoch uniknúť fakt, že okrem obligátnych vecí ako sú potraviny, oblečenie či kozmetika tam môžete naraziť aj na výpočtovú techniku.

Samozrejme sa vo väčšine prípadov nejedná o širokú ponuku ako ju poznáme zo špecializovaných predajní, avšak stále je to lákadlo pre ľudí, ktorí berú výpočtovú techniku ako spotrebný tovar, alebo sa jednoducho nemajú kedy vybrať do adekvátneho obchodu.

Trend nakupovania počítačových zostáv a notebookov má práve v predvianočnom období stúpajúcu tendenciu a do supermarketov sa na poslednú chvíľu vyberá za darčekmi pomerne veľké množstvo ľudí. Tí však v mnohých prípadoch nehľadajú to najoptimálnejšie riešenie, ale len proste niečo, čo sadne ich peňaženke. Vybrali sme sa preto zistiť, ako je to s ponukou počítačových zostáv v úplne najklasickejšom a najtypickejšom supermarkete a aké nástrahy tam čakajú pre potencionálnych zákazníkov.

 
V prvom rade sa budete musieť uskromniť pri požiadavke odborného výkladu. Naraziť na predavača, ktorý by stál v tomto nebezpečnom kútiku sa dá len veľmi výnimočne, avšak keď sa na vás usmeje šťastie, môžete naraziť aj na fundovaného odborníka. Vo väčšine prípadov si však budete musieť vystačiť so svojimi vlastnými silami a vybrať si sami podľa svojho najlepšieho uváženia. Pre niekoho bude možno prekvapením, že je vôbec z čoho vyberať: zostáv je však v ponuke viac a dokonca sa dá naraziť na dizajnovo veľmi pekné skrinky určené aj pre multimediálne centrum do obývačky.
 
Horšie je to však so samotnou konfiguráciou zostáv, ktorá pri svojej zriaďovacej cene ponúka pre hráčov počítačových hier iba ozajstné minimum. Množstvo ponúkaných zostáv tak naozaj neprávom nesie označenie „vhodné pre hráčov“. Prítomné integrované grafické karty Intel GMA 950 či NVIDIA GeForce 6100 toho po stránke výkonu naozaj veľa neposkytnú a na novšie hry môže majiteľ tejto zostavy rovno zabudnúť. Jediná dostačujúca zostava obsahovala model ATI Radeon HD2600Pro, ktorý sa však radí na chvost použiteľných riešení. Samozrejme tu je v mnohých prípadoch možnosť dodatočného rozšírenia o externú grafickú kartu, avšak tento úkon býva väčšinou limitovaný výhradne na autorizovaný servis a akýkoľvek svojpomocný zásah do hardvéru počítača môže znamenať stratu záruky.

 
Zvyšný hardvér je na tom podstatne lepšie, ponúkané procesory sú buď klasické jednojadrové (AMD Sempron a bohužiaľ aj staré Intel Pentium 4), alebo dvojjadrové modely (AMD Athlon 64 X2 a Intel Core 2 Duo). Ako veľké plus hodnotíme operačnú pamäť, ktorá sa až na jeden prípad (neskutočných 256 MB) nedostala pod hranicu 1 GB a pri jedinom „hráčskom“ modeli to bol dokonca dvojnásobok. Samozrejmosťou sú DVD-RW mechaniky, primerané pevné disky a zvyšné príslušenstvo.
 
Najväčším problémom týchto zostáv je ich vysoká cena. Svojpomocne poskladaný alebo v špecializovanom obchode zakúpený počítač vás bude stáť výrazne menej, rozdiely sa nezriedka pohybujú až okolo 50% – o výhodnej kúpe sa teda určite nebavíme. Ak máte možnosť a čas, zvoľte si radšej špecializovanú predajňu, prípadne overený internetový obchod, kde vám určite dokážu poradiť počítač plne reflektujúci vaše požiadavky. Vyhnete sa tak následnému sklamaniu, či pocitu zbytočného vyhodenia peňazí.
{moscomment}