Image

Komplexný balík pre chatovanie

Existuje niekoľko zaujímavých programov, ktoré zahŕňajú viacero spôsobov chatovania súčasne. Jedným z nich je aj Trillian od spoločnosti Cerulean Studios…


Článok bol pôvodne publikovaný v časopise PC_Space č. 10/2006

V množstve programov na textovú on-line komunikáciu je dosť veľký zmätok. Aj keď drvivá väčšina užívateľov používa ICQ, mnohí uprednostňujú MSN Messenger dodávaný štandardne s operačným systémom Microsoft Windows. Ďalší sa zasa rozhodli pre AIM, IRC (Internet Relay Chat), Yahoo! Messenger a podobne. Tu nastáva problém – ak chcete komunikovať s niekým mimo vami používanej siete, musíte v nej mať aj zriadené svoje konto a používať príslušný program. Nakoľko takýchto sietí je viacero a mať spustených súčasne niekoľko klientských programov môže byť aj systémovo náročné, existuje niekoľko zaujímavých programov, ktoré zahŕňajú viacero spôsobov chatovania súčasne. Jedným z nich je aj Trillian od spoločnosti Cerulean Studios, ktorého názov vznikol podľa ženskej postavy z knihy Stopárov sprievodca po galaxii.

Image

Program Trillian je na prvý pohľad zaujímavým nielen po stránke jednoduchého ale zato príjemného grafického spracovania alebo podpory všetkých vyššie spomínaných druhov textovej komunikácie (ICQ, IRC a podobne), ale hlavne svojimi užívateľskými vlastnosťami a nastaveniami. Navyše prostredníctvom rozšírení (pluginov) je možné pripojiť sa aj do ďalších sietí, ktoré nie sú po nainštalovaní prístupné. Program otvára niektoré možnosti, ktoré nie sú s originálnymi klientmi komunikačnej siete možné, zatiaľ čo podporuje štandardné funkcie programov ako sú audiochat, prenos súborov, komunikácia v skupinách, ikony užívateľov (avatary), viacero simultánnych spojení do rovnakej siete, notifikácia písania textu, podpora proxy, kódované správy (AIM/ICQ), podpora SMS a podobne.

Image

Trilian Chat Window: Okno pre chatovanie usporiadava komunikáciu medzi užívateľmi do záložiek, takže na obrazovke máte len jedno okno.

Už samotná inštalácia je veľmi jednoduchá a vytvorená tak aby ju zvládol naozaj každý užívateľ. A nemusíte sa báť – program nemení domovskú stránku vo vašom prehliadači, neobsahuje žiaden ďalší softvér, neotvára nežiadúce okná a neobsahuje spyware alebo vírus. Počas inštalácie vás program vyzve aj na výber z dvoch verzií programu – Basic alebo Pro. Kým Basic je trochu okresanejšou verziou s obmedzením niektorých rozšírených funkcií, zakúpením verzie Pro za 25 USD získate navyše neobmedzené použitie a plnú technickú podporu (vrátane upgrade) počas jedného roka. Náročnosť pre užívateľa nie je vysoká ani počas práce s programom (jediným problémom bol prenos čísla z ICQ, keďže tam sa uvádza v tvare 123-456-789, kým Trillian požadoval tvar 123456789). Aj keď program ponúka množstvo nastavení, pokiaľ potrebujete len jednoduchú komunikáciu nemusíte nič meniť.

Image

História komunikácie: Je prepracovaná a umožňuje aj grafické zobrazovanie stavu komunikácie.

Obrovskou výhodou v porovnaní s ICQ je napríklad to, že nemusíte mať pri komunikácii s viacerými užívateľmi pootváraných niekoľko okien, pretože sa otvorí len jedno okno a užívatelia sú v ňom rozlíšení záložkami. Okrem zvýšenia prehľadnosti to znamená aj menšie nároky na systémové prostriedky. V prípade používania programu viacerými užívateľmi je možnosť individuálneho nastavenia, takže vám nikto nerozladí program, každý bude mať svoje vlastné nastavenie. Taktiež smajlíkov máte na výber niekoľkonásobne viac a navyše mnohé z nich obsahujú aj zvuky, ktoré je však možné vypnúť. Trillian je naviazaný aj na internetovú encyklopédiu Wikipedia, a tak je celkom zaujímavé ak s niekým komunikujete napríklad o nejakom počítačovom probléme, nakoľko pri písaní sa niektoré slová podčiarkujú a po dvojkliknutí na ne sa vám zobrazí popis obsahu daného slova. Táto funkcia vám tak môže pomôcť porozumieť niektorým výrazom od užívateľa na druhej strane internetu a vy tak nebudete vyzerať, že niečomu nerozumiete. No a ak vám prestane fungovať internet, môžete komunikovať pomocou systému Rendezvous v rámci lokálnej siete.

Image

Trillian MyMail Plugin: Použitím bezplatných pluginov je možné dosiahnuť napríklad aj prijímanie mailov.

Trillian má prepracovanú históriu komunikácií. Okrem toho, že si zaznamenáva časy posledných pripojení jednotlivých užívateľov a vy tak napríklad vidíte, kedy naposledy ste mali možnosť vidieť v sieti toho-ktorého užívateľa, detailne si zaznamenáva aj históriu vašich rozhovorov a umožňuje ju aj graficky zobraziť v rámci dlhšieho časového horizontu. Táto funkcia je vhodná aj pre štatistiku – napr. v akom čase najviac komunikujete a podobne. V prípade audio alebo videokomunikácie (AIM v5.9, MSN Messenger 6.2, Yahoo! Messenger 6, iChat AV v2.1) tu je vynikajúca funkcia time travel, ktorá umožňuje zastavenie, pretáčanie a záznam video a audiorozhovoru. Funguje teda ako miniatúrny digitálny rekordér.

Image

Po nainštalovaní nových pluginov, ktoré si je možné bezplatne stiahnuť zo stránky výrobcu, získate navyše nové možnosti ako napríklad mailovanie na báze POP3, IMAP a Gmail, kontrolu gramatiky, hranie hier, čítanie internetových správ, sledovanie počasia, kalendár, úpravu systémového času podľa internetu, prehrávanie MP3 alebo hlasovú komunikáciu cez systém Skype. Takže možnosti základnej verzie programu je možné pravidelne bezplatne rozširovať. Navyše tu nájdete aj stovky skinov a môžete si tak program vizuálne upraviť podľa vašej vôle. Pri písaní textov sme narazili len na jediný problém, a to nesprávne zobrazovanie diakritiky pri komunikácii s podobným programom – Mirandou. V prípade komunikácie s MSN alebo ICQ tento problém nenastal a diakritika sa zobrazovala správne. Ale ani táto drobnosť nás v redakcii neodradila od toho, aby sme program začali používať namiesto štandardných klientov.

Download: www.ceruleanstudios.com
Veľkosť: 8,6 MB
Poplatok: freeware

{moscomment}