Image

Krajší Windows desktop

Ako sa ukázalo, sú Windows XP skutočným „chameleónom“, schopným vyzerať prakticky akokoľvek. Ak vás táto téme ešte neomrzela, možno vás zaujme balík grafických vylepšení pre Windows XP nazvaný XPize.

Ani nie tak dávno (06/2005) sme sa venovali úpravám rozhrania Windows podľa predstáv používateľa – či už estetických, alebopožiadaviek na funkčnosť. A ako sa ukázalo, sú Windows XP skutočným „chameleónom“, schopným vyzerať prakticky akokoľvek. Ak vás táto téme ešte neomrzela, možno vás zaujme balík grafických vylepšení pre Windows XP nazvaný XPize. Microsoft akosi permamentne „zabúda“ aktualizovať ikony mnohých knižníc či programov (shell32.dll, explorer.exe) v operačnom systéme, z ktorých mnohé majú stále len 256 farieb a pochádzajú ešte z čias Windows 3.1. A práve tieto XPize aktualizuje na neoficiálne, no podstane krajšie ikony, ktoré vyzerajú akosi „ikspéčkovejšie“ ako pôvodné. Ale nielen systémové ikony po inštalácii prechádzajú zmenou – tých sa dočkali aj ovládacie prvky, bitmapy, wallpapery, úvodné obrazovky či rovno kompletnágrafika mnohých programov (Outlook Express, Adresár a i.), jednotlivých knižníc operačného systému, rozhrania konfiguračných skriptov Ovládacích Panelov (pridanie nového hardvéru, konfigurácia siete a pod.), animácie v systéme (kopírovanie súborov)atď. Zmenené sú aj ikony formátov súborov WAV, AVI, MPG a MPEG a mnoho ďalších.

Image

Nová grafika: dialógy konfigurácie systému (napr. v prípade bezdrôtovej siete) vyzerajú menej fádne, pritom však stále autenticky, dobre zakomponované do XP prostredia.


XPize vo svojej aktuálnej verzii dokáže modifikovať dohromady viac ako 150 systémových súborov u Windows XP Professional, Home, Media Center Edition alebo 2003 (nie však 64-bit). Zvláda dokonca mierne modifikovať aj kancelársky balík MS Office 2003. Súčasťou volitelnej inštalácie je aj program TaskSwitchXP, ktorý sme taktiež spomínali v júnovom čísle a ktorý počas prepínania pomocou kláves ALT+TAB zlepšuje prehľad o aplikáciách spustených na pozadí, rozširujúci informácie o užitočný náhľad. Vo svojej konfigurovateľnej inštalácii prináša XPize aj podporu necertifikovaných štýlov a tém – ako sme si v júnovom čísle povedali, všetko sa „točí“ okolo knižnice uxtheme.dll. XPize pôvodnú, ktorá inak podporuje len farebné štýly od Microsoftu, nahradí „hacknutou“ – a Windows takmer okamžite nové štýly umožňujú. Stačí ich nakopírovať do adresára Windows/Resources/Themes/ tak, aby v vo svojom podadresári obsahovali súbor s príponou „.msstyles“ a buď okamžite alebo po reštarte sa vo Vlastnostiach obrazovky a menu Vzhľad objavia v ponuke nové štýly a ich varianty.

Image

Ďalšie doplnky: XPize zo sebou prináša aj nový screensaver, wallpapery a dve témy do Windows XP, inšpirované pripravovanými Windows Vista

XPize so sebou prináša hneď dve z nich, pripomínajúce Windows Vista (Longhorn), nazvané Luna a Royale, spolu s novými bootovacími obrazovkami. Výhodou použitia natívneho rozhrania uxtheme.dll oproti externým aplikáciám (ako sú Windows-Blinds či ThemeXP) je, že na zobrazovanie štýlov a tém je využívaná priamo komponenta systému, a teda zaťaženie OS a procesora je menšie. Ak sa náhodou stane, že po aktualizácii OS cez Windows Update prestane podpora tém fungovať, stačí spustiť utilitu XPize Reloader z adresára XPize a ten ju opäť aktivuje. Najlepšie na XPize je asi fakt, že všetky modifikácie sú volitelné a nie nevratné, ale je možné systém odinštaláciou vrátiť do pôvodného stavu. Navyše pre prípad možných problémov (napr. nekompatibilita s niektorou jazykovou verziou Windows) program pri inštalácii vytvára aj Bod Obnovy (Restore Point) operačného systému – teda ak máte službu Obnova Systému (System Restore) aktivovanú.

Image

Konfabulator: sa predstavuje okamžite po inštalácii sú na ploche k dispozícii
nejaké widgety (The Weather, Analog Clock, Yahoo! Search a pod.), ďalšie je
možno doinštalovať.

Čokoľvek chcete aby bol – takým je program Konfabulator (v čase uverejnenia článku na web známy pod názvom Yahoo! Widgets). Ak ste niekedy závideli „cool“ vzhľad a použiteľnost systémových utilitiek majiteľom počítačov Apple, tak toto je ten správny program pre vás. Konfabulator vytvorili jeho traja autori, pracujúci predtým vo firmách Apple a Sun pôvodne práve pre MacOS X a len neskôr bol portovaný na PC. Medzičasom projekt finančne zastrešila spoločnosť Yahoo! – pritom je však úplne zadarmo! O čo vlastne ide? Konfabulator je aplikačné rozhranie, ktoré umožňuje na desktope spúšťať malé programy nazvané widgety, využívajúce Java scripty. A možnosti ich využitia ako aj vzhľadu sú skoro neobmedzené. Za krátku dobu vzniklo množstvo užitočných, menej užitočných, alebo len graficky vydarenýchwidgetov, slúžiacich na všetko možné, čo len ich autorov napadlo – občas aj vyslovených „blbostí“. Z tých exotickejšíchspomeňme napríklad Wedding Countdown widget, ktorý zobrazuje na desktope vydajachtivých slečien, koľkokrát sa ešte vyspinkajú, kým sa z nich stanú panie, Irish Fuel Watch zobrazujúci ceny benzínu na jednotlivých benzínkach v Írsku, EjectMe! na monitorovanie a ovládanie optickej mechaniky (vysúva, poprípade ju zatvára), alebo Guitar Tuner, ktorý ako už názov napovedá pomôže naladiť gitaru.

Image

Drobné detaily: upravené animácie (napríklad kopírovanie súborov) mierne zlepšujú celkový dojem. Modifikácia cez XPize v porovnaní s pôvodnym oknom kopírovania vo Windows XP (vpravo).

No medzi bežnejšie patria napríklad rôzne verzie a podoby systémových hodín, košov alebo ovládacích prvkov systému, kde napríklad priamo z desktopu môžete reštartovať alebo vypnúť počítač. Widgety však slúžia aj na ovládanie externých prehrávačov ako WinAmp, Windows Media Player, zobrazujúc na ploche len jednoduché ovládacie prvky. Nechýbajú užitočné drobnosti ako vyhľadávacie nástroje, kalendáre, „nalepovacie lístočky“ s odkazmi na plochu – napríklad widget PIM Overview zobrazuje denný rozvrh a je mu jedno či ako zdroj údajov použije MS Outlook alebo iCalendar databázu (využíva ju aj freeware Mozilla Sunbird). Veľmi pekný je widget The Weather zobrazujúci počasie v danej lokalite – načítava údaje zo serveruweather.com a na ploche zobrazí teplotu, tlak a ďalšie údaje, vrátane „slniečka“. Nepozná všetky slovenské mestá, ale bratislavčania sa sťažovať nemusia. Pomerne veľa widgetov funguje ako RSS čítačky a zobrazuje aktuálne titulky správ z on-line podôb denníkov a spravodajských serverov, burzové správy, dopravnú situáciu v niektorých US lokalitách alebo dokonca webové kamery. Škoda, že sa zatiaľ nenašiel šikovný slovenský dobrovoľník, ktorý by napísal widget pre lokálne denníky alebo zábavné servery.

Image

Spustenie vlastného widgetu: možné je cez konfiguráciu programu v system tray, alebo vyhľadaním widgetu po stiahnutí na disk a dvojitom kliknutí naň.

Monitorovanie systému je ďalšia z obľúbených tém autorov widgetov – od utilitiek na zobrazovanie intenzity a názvu WiFi siete, stavu a kapacity batérie, ktoré ocenia najmä majitelia notebookov, až po zaťaženie procesora, operačnej pamäte alebo siete. Widget SpeedFan Temperature Monitor zobrazuje informácie o teplotách v systéme a otáčkach ventilátorov z obľúbeného monitorovacieho programu SpeedFan. Alebo napríklad taký IPSwap dokáže prepínať nastavenia siete podľa troch profilov – pre notebook využívaný v práci a zároveň doma ako stvorené. A celé je to až banálne jedoduché – po inštalácii Konfabulatoru stačí nakopírovať nové widgety zo stránky do podadresára MyWidgets v Moje Dokumenty, cez pravé tlačítko myši ikonou v tray bare ho spustiť (Open Widget) a potom nakonfigurovať – opäť pravým tlačidlom. Každý widget môže mať vlastnú veľkost okna, polohu na ploche, použitý font alebo intenzitu priehľadnosti okna.

Image

Konfigurácia widgetu: stačí poukázať a kliknúť pravým tlačidlom – The Weather umožňuje napríklad nastavenie lokálneho mesta, metrických mier zmenu fontu, farieb a priehľadnosti okna.

Na uľahčenie rozloženia obľúbených windgetov na ploche a vytvorenie jedinečnej podoby desktopu slúži funkcia Konsposé, ktorá po stlačení klávesy F8 potlačí pracovnú plochu do pozadia a widgety naopak do popredia. Čo dodať viac? Konfabulator je zadamo, vyzerá super a nemá ani nijaké krvavé požiadavky na systém – pokiaľ máte Windows XP alebo 2000 (od SP3) s minimálne 256 MB RAM, pobeží celkom rozumne. A takmer 1700 existujúcich widgetov pre oba operačné systémy zaručuje, že vyberaním toho najlepšieho či najužitočnejšieho, alebo len najkrajšieho pre váš desktop sa celkom „vybláznite“…

Image

Desktop snov: poskladajte si z widgetov vlastný, informujúci vás o všetkom o čom chcete počas práce s PC vediet. Náš je trocha preplnený, slúži len na ukážku 🙂


XPize 4.4.2
Download: http://xpero.msfn.org
Veľkosť: freeware
Poplatok: 9 MB
Vyžaduje: .NET Framework 1.1


Yahoo! Widgets 3.1 (predtým Konfabulator)
Download: http://widgets.yahoo.com/
Veľkosť: 11 MB
Poplatok: freeware

Ďalšie widgety: www.widgetgallery.com


{moscomment}