Kráľ prezentácií – Logitech Spotlight

Powerpoint alebo Keynote prezentácie sú dnes jednými z hlavných nástrojov pri školeniach a predvázačkách. Väčšinou sa na ich ovládanie používajú klávesnice notebooku, no existujú aj špecializované ovládače, ktoré ovládanie slideshow ešte viac zjednodušujú.

Logitech bol dlhý čas kráľom prezentérov. Ich ovládače patrili k tomu najlepšiemu na trhu a nebolo to nič komplikované –  pár tlačidiel na pohyb dopredu a dozadu v prezentácii, na „zhasnutie“ obrazu (mute) a neodmysliteľné laserové ukazovátko, keď chcete zvýrazniť nejaký detail v obraze. Dá sa vôbec vymyslieť niečo viac?

Spotlight je dôkazom, že dá. Nepochybne je to dnes ten najprepracovanejší ovládač na trhu, ktorý prináša vylepšenia skôr na strane softvéru, než v samotnom hardvéri. Logitech tu totiž využil niekoľko svojich technológií, ktoré poznáme už z minulosti a nanovo pretvoril celý prezentér. Nejde o nejakú veľkú revolúciu, ale skôr o evolúciu už tak skvelých prezentačných ovládačov.

Dizaj

Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o moderné zariadenie, ktoré sa až nápadne podobá na diaľkové ovládače Apple Remote. Spotlight je dostupný v troch farbách – strieborná, zlatá a tmavo sivá (bridlicová). Zaujalo nás logo na zariadení, ktoré označuje hardvér „logi“ a nie zariadenie Logitech ako v minulosti (žeby nová značka pre periférie, podobne ako UE, G a pod.?), a tiež, že tu nie je tradičné laserové ukazovátko. Svetelnú laserovú diódu vymenil Logitech za softvér, no k tomu sa dostaneme neskôr.

Spotlight má kovové telo s troma plastovými tlačidlami a veľkým bielym krytom na zadnej strane, pod ktorým ju ukrytá dobíjateľná batéria. 85mAh batéria na jedno nabitie vydrží neuveriteľne dlho. Nám sa ju napríklad nepodarilo počas testov vybiť (výrobca udáva životnosť 3 mesiace, no všetko závisí na používaní). Vstavanú batériu ľahko dobijete pribaleným USB-C káblom. Umiestnenie konektoru je dosť nešikovné – dosť hlboko vo vnútri prezentéru, no v tomto prípade výrobca uprednostnil dizajn a aj preto má USB kábel trochu dlhší konektor. Mierne nedomyslené je však vyťahovanie káblu, kde musíte konektor doslova potiahnuť za kábel.

Našťastie dobíjať prezentér nebudete príliš často, čiže nepredpokladáme, že by sa v nejakom krátkom čase mohol kábel jednoducho opotrebovať. USB-C má výhodu aj v tom, že netreba hľadať správnu polohu, pretože konektor funguje oboma smermi – aj hore aj dole. Jedna minúta dobíjania vystačí na tri hodiny používania, takže nebudete nikdy zaskočení, že by ho nebolo možné použiť a pri plnom nabitý vydrží viac ako dosť.

Podpora

K PC alebo notebooku ho pripojíte buď prostredníctvom USB prijímača (je zasunutý zo spotu) alebo cez Bluetooth, čo by teoreticky umožnilo rozšíriť zoznam podporovaných zariadení napr. o tablety alebo mobily, z ktorých je tiež možné púšťať prezentácie do projektorov, ale tam to nemá asi veľký význam. Ak chcete využívať Bluetooth, prezentér spárujete podržaním dvoch tlačidiel, čím sa zapne párovací režim. USB prijímač stačí jednoducho pripojiť vďaka plug-and-play. Oba spôsoby pripojenia sú veľmi spoľahlivé a majú veľmi dobrý dosah cez 30 metrov.

Prezentácie môžete ovládať priamo v aplikáciách ako PowerPoint, Keynote, Google Slide, Prezi alebo PDF. Teoreticky sú podporované ľubovoľné aplikácie, pretože Spotlight funguje aj ako Air Mouse, čiže ukazovaním môžete ovládať vo vzduchu aj kurzor myši, čo je veľmi praktické aj pre rôzne demá na veľkých podujatiach, kde nie je nutná klávesnica na ukážky, alebo pri prehrávaní vidí, kde môžete napr. pomocou prezentéru (funkcie Air Mouse) preskočiť na nejakú pasáž vo videu, alebo spustiť iný clip aj keď bude váš počítač na opačnom konci sálu.

Softvér

Ak chcete používať ďalšie funkcie, musíte si nainštalovať aplikáciu Logitech Presentation App. Cez ňu budete môcť spúšťať časovač a priraďovať rôzne ďalšie funkcie jednotlivým tlačidlám pričom sa rozlišuje stlačenie, podržanie (príp. spojené s gestom napr. pohyb ruky hore a dole môže meniť hlasitosť) alebo dvojclick, takže každé z trojice tlačidiel môže mať niekoľko funkcií.

Vrchným tlačidlom môžete zvýrazniť vybranú časť, zväčšiť časť obrazu, alebo upozorniť na určitý detail podobne ako keby ste laserovým ukazovátkom osvietili isté miesto v obraze. Toto je tá naznačovaná softvérová náhrada za laserové ukazovátko!

Záver

Všetko funguje výborne. Integrovaný je aj malý vibračný motor, ktorý môžete využiť jednoducho ako časovač. Keď sa bude blížiť vymedzený čas vašej prezentácie, môže vás Spotlight nenápadne upozorniť jemnou vibráciou, že vám ostáva napr. posledných 5 minút a je čas rýchlo uzavrieť prezentáciu.

Prezentér Logitech Spotlight Presentation Remote je už k dispozícii na webových stránkach Logitech a Apple za odporúčanú maloobchodnú cenu 135€, čo nie je málo, ale… Spotlight je nepochybne tým najlepším prezentérom na dnešnom trhu a za naozaj špičkové prevedenie sme sa rozhodli udeliť mu redakčné ocenenie TIP redakcie.