Kupujte aplikácie z Android Marketu

Akokoľvek sa môže zdať názov článku nezaujímavý, pre vlastníkov zariadení s operačným systémom Android ide o relatívne prelomovú správu. Až doteraz totižto nebolo možné na Slovensku kupovať platené aplikácie a museli sme si vystačiť iba s tými, ktoré boli zadarmo.

Počas testovania nového telefónu Sony Ericsson Xperia Arc (recenziu čakajte v ESCAPE 06/2011, v aktuálnom čísle 05 recenzujeme model Neo) sme si všimli, že v aplikácii Market sa začali objavovať aj platené aplikácie, ktoré boli až donedávna skryté. Samozrejme nás to prekvapilo a zároveň obnovilo otázku „kedy sa bude dať nakupovať v Android Markete?“. Google dlhodobo nič neohlasoval a síce sa na minulotýždňovej konferencii Google I/O spomínalo spustenie Chrome Web Store v ďalších 41 jazykoch a 15 krajinách, zatiaľ bola ohlásená iba podpora free aplikácii s následnou podporou platených koncom tohto roka.

Dá sa teda odhadovať, že Chrome Web Store nemá s aktuálnom situáciou v Android Markete nič spoločné. Ako je už zrejmé z nadpisu a úvodu článku – áno, konečne sa dá nakupovať v Android Markete. Samotný postup je veľmi jednoduchý a prakticky sa nijak neodlišuje od ostatných podobných služieb, predstavíme si ho však v grafickej podobe.

Pri prvom nákupe je potrebné zadať kreditnú kartu.

Po kliknutí na tlačidlo Kúpiť sa objaví potvrdzovacia obrazovka s celkovou sumou a možnosťou voľby kreditnej karty, pokiaľ ich máte v systéme priradených viac.

Históriu nákupov nájdete v službe Google checkout, ktorá umožňuje správu adries a spôsobov platby. Google checkout bude taktiež spravovať aj platby v rámci iných služieb od Google ako bude už spomínaný Chrome Web Store, eBooky a ďalšie budúce služby.

Kupovať aplikácie môžete samozrejme priamo cez vaše zariadenie alebo cez webový Android Market, ktorý sme si graficky predstavili. V závislosti od zariadenia sa v Market aplikácii môžu zobrazovať iba aplikácie dostupné pre Slovensko, v rámci webového marketu sa však zobrazujú všetky. Niektoré z nich stále nie sú podporované pre našu krajinu a pri pokuse o kúpu dostanete príslušnú informáciu a nebudete môcť v nákupe pokračovať.