Image

Kwari on-line FPS: Hazard naostro

Hazard a fenomén točenia peňaží v hrách sú staré ako ľudstvo samé. Bolo len otázkou času, kedy hazard prejde z rôznych kasín a automatov na klasické PC do rúk hráčom klasických FPS hier.


Istá spoločnosť Kwari Holdings Limited (s oficiálnym sídlom na Gibraltari – pozn.autora) prišla na nápad a následnú realizáciu hazardnej hry v prostredí klasickej FPS hry. Pauza na nádych… a výdych… Mnohí hráči rôznych arkádových multiplayer FPS (Quake, Unreal Tournament, …) asi práve upadli do šoku. Je jasné prečo – myšlienka pustiť svoje vycibrené presne zaostrovacie schopnosti do boja o reálne peniaze sa nemôže skončiť nijak inak ako… bohatstvom!

Image

Kwari reprezentuje skutočne kacírsku myšlienku, kedy sa do čisto oddychového až mierne adrenalínového boja o body púšťajú peniaze. A peniaze sú pre mnohích ľudí naozaj významným motivačným prvkom. Prví hráči mali možnosť v otvorenej BETE okúsiť Kwari už v prvý víkend roka 2008 a my sme samozrejme boli medzi nimi. Nebudem vás napínať. Po troch dňoch má najúspešnejší hráč na konte okolo tristo dolárov. Čiže otázka, či sa na tom dá zarobiť, bola zodpovedaná. Samozrejme, nič nie je zadarmo, a zakladatelia Kwari sa tiež chcú stať miliardári, takže si vymysleli zložitý výherný systém. Tento na jednej strane ráta s vašími okamžitými výhrami, za rôzne úkony, ale aj okamžitými platbami, za úkony iné.

Image

Ak napríklad zabijete človeka, dostanete nejaké Kwari-doláre, naopak, zabitému tie isté Kwari-doláre strhnú. Peniažky dostávate aj za to, že niekoho len postrelíte. Namiesto krvi mu potom z tela odpadávajú mince v typickom zvukovom „LasVegas cinkaní“ mincí. To je však len základ celého hriechu. Okrem toho sa môžete (a ak to s hraním myslíte vážne, tak aj musíte) zapojiť do špeciálnych výherných disciplín v rámci jednej mapy. V prvom rade je to The Pill – počas hry sa v mape objaví guľa, ktorú musíte získať a držať najdlhšie ako viete. Táto fantastická guľa, nielen že láka na seba vašich nepriateľov hlasnou metalovou (!) hudbou, že ich láka aj navádzaním na vás skrz steny, ale ona aj za každú sekundu jej držania pripisuje peniaze na vaše konto! Verte mi, že každý chce držať to metalové ‘rádio’ u seba.

Image

Behom hry sa akýmsi spôsobom vytvára jackpot kola, ktorý sa na konci rozdeľuje medzi dvoch ľudí. Toho, čo držal The Pill najdlhšie a toho, čo ho držal na konci kola. Hádajte, čo sa deje, keď splníte obe tieto podmienky. Áno, vaše konto narastá. Jackpotmi sme neskončili. Svoj malý jackpot môžete zažiť aj sami v jednom kole, stačí keď pozorne budete hľadať kľúče roztrúsené vo vajcovitých kontajneroch všade po úrovni. Z týchto kľúčov, pri správnom množstve, môžete vytvoriť reťazec a vyhrať tak medený, bronzový, strieborný alebo aj veľmi zriedkavý zlatý jackpot.
 
Image

Ak si myslíte, že som už boháč, ste na omyle. Odvrátená strana mesiaca je vždy odvrátená a tým pádom aj temná. Pravda je taká, že v Kwari platíte za všetko! V prvom rade za univerzálnu muníciu, ktorú musíte mať pripravenú pred samotným zápasom. Ďalej platíte potom v samotnej hre. Ako som už spomínal, za každú guľku kt. protivník dostane do vášho tela, platíte. Takže v konečnom dôsledku stačí že sa na vás vyrúti jeden psychopat, oberie vás o 100 energie (veľa peňazí) a ešte vám to strhne za to, že vás zabil. Ok. To sa dá ešte prežiť, psychopatov je všade dosť. No ďalšie moje sklamanie prišlo, keď som zistil, že sa platí aj za každý zdvihnutý bonus. Tým mám na mysli za každú lekárničku, špeciálne brnenie, špeciálnu silu, či rýchlejší pohyb. V tomto momente a pohľade sa z prvu pôvodnej FPS hra mení na ťažkú manažmentovku, kedy počas uhýbania a strielania musíte ešte korčulovať medzi bonusmi na zemi a zbierať len také, ktoré sa vám v danej chvíli najviac hodia. Inak by ste totiž celé konto minuli za bonusy, z ktorých by nebol žiaden úžitok.

Image

Šok minimálne druhý, však že. Vymyslieť takýto výherný systém, na tom vytvoriť, naprogramovať a vymodelovať hru pre internetové použitie, to si už žiada štipku chorého rozumu. Hriech je však stvorený a čaká na svojich prvých hriešnikov a tých je tiež vždy viac než dosť. Čo sa týka samotnej hry, ta je sama o sebe ťažká. Je nutné používať správne zbrane v správny čas a ako sa ukazuje tak aj bonusy. Okrem toho musíte  zvládať svoje motorické schopnosti na jednotku s hviezdičkou. Aj napriek tomu, si budete na hru zvykať, pretože je jednoducho iná ako naprogramované ‘masterpiece‘ Q3, Q4MP alebo UT. Nepostráda moderné efekty, no zdá sa mi mierne pribrzdená. Pribrzdenosť však záleží aj od vášho pripojenia a v tomto je hra silno netransparentná. Pretože, nikto vám negarantuje rovnosť podmienok a rovnakú rýchlosť odozvy pre všetkých hráčov. Toto všetko patrí k tej tmavej strane mesiaca, o ktorej zmienku nenájdete nikde na oficiálnych stránkach http://www.kwari.com/.

Image

Určite prvá lastovička svojho druhu a určite nie posledná. Niekde v podvedomí viem, že stojíme na prahu výherných hier v klasickom FPS/RTS/… pojatí ako ich poznáme dnes. Otázka je či je to dobre alebo zle. Hry by mali byť o oddychu, zábave a možno ponaučení. Hra s hazardom je niečo úplne iné, a Kwari už komplet. Hru môže skúsiť každý nad 18 rokov, aj keď nepochádza z vybraných podporovaných štatov. Po stiahnutí klienta a registrácii obdrží 15 virtuálnych dolárov, ktoré môže cvične minúť. Schválne, za ako dlho sa vám podarí minúť tých 15 dolárov? Mne to trvalo len „až“ 3 dni =o).

>Neprehliadnite na PCSPACE.sk
NHL08: Herný podfuk roka od EA
{moscomment}