LCD BenQ V2420H

Hľadáte monitor, na ktorý je radosť sa pozerať? Monitor BENQ V2420H bol ocenený prvým miestom na dizajnérskej súťaži iF Product Design Award za rok 2010, takže určite nebudete sklamaný.

BENQ V2420H nie je najlacnejším monitorom v kategórii 24-palcových širokouhlých modelov. TN panel, ktorý je použitý, má LED podsvietenie, tým pádom rovnomernejšie dokáže rozložiť svetlo na celej ploche monitora. V balení monitoru nenájdete veľa príslušenstva. Okrem manuálu, sieťového adaptéru dostanete iba analógový D-sub kábel. Ak chcete pripojiť monitor digitálne, musíte pohľadať alebo kúpiť DVI kábel. HDMI vstup je spojený so slúchadlovým audio výstupom, takže ak pripojíte zdroj cez tento kábel môžete využiť výstup z monitoru na pripojenie reproduktorov alebo slúchadla.

Dizajn a funkcie
LED podsvietenie ponúka vysoký kontrast, nehrozí žiadny únik svetla cez rám, nezaznamenáte ani žiadne blikanie. Model V2420H ponúka neskutočne vysoký dynamický kontrastný pomer 10 000 000:1. Túto hodnotu oceníte hlavne vo filmovom režime, kde je vernejšie podanie čiernej farby a schopnosť zobrazovať detaily v tmavých oblastiach obrazovky dôležitejšia vlastnosť ako farebná vernosť. Panel má natívne rozlíšenie 1920×1080 bodov, čo znamená obrazový formát 16:9 optimalizovaný pre video. Monitor ponúka rýchlu odozvu na úrovni 5 ms, čo postačuje aj pre akčné hry alebo dynamické video. BenQ V2420H má vyššiu energetickú účinnosť ako klasické modely, takže ponúka významné úspory nákladov na elektrickú energiu. Monitor je určený prevažne pre použitie v domácom prostredí. Nastavovať sa dá sklon v rozsahu -5 až +15 stupňov, pivot, otočenie okolo osi ani výškové nastavenie ani nehľadajte, v tejto kategórie to nepatrí do základnej výbavy.

Vzhľadom na LED podsvietenie, nie je prekvapujúca ani 17-milimetrová hrúbka monitora. Ovládacie tlačidlá sa nachádzajú na pravej spodnej časti rámčeka.  Je tu päť tlačidiel, Menu, pravé a ľavé tlačidlo, tlačidlo Enter, a tlačidlo Auto, ktoré funguje ako automatická kalibrácia pri použití analógového signálu. Smerové tlačidlá slúžia aj na prepínanie prednastavených režimov a na ovládanie a hlasitosti zvuku. V2420H používa na vylepšenie farebného podania Senseye Human Vision technológiu (plus Senseye 3) a podporuje aj HDCP. Má šesť prednastavených farebných režimov: Standard, Movie, Game, Photo, sRGB, a Eco. Každá takáto predvoľba zmení teplotu farby a jas displeja a upravuje parametre tak, aby najviac vyhovovali zvoleného režimu. Eco režim napríklad výrazne znižuje jas, tým aj spotrebu. Tieto štandardné nastavenia sa dajú ešte upraviť zmenou farebného podania na červenkasté, a modrasté farebné teploty s možnosťou nastavenia aj individuálnych RGB hodnôt.

Text, filmy, obrázky, hry
Na V2420H je text veľmi dobre čitateľný aj keď sme použili v textovom editore veľmi malé písmená. Veľký dynamický kontrast filmom svedčí, ale aj keď sme použili na testovanie HD video na obrazovke boli farby akoby potiahnuté jemným zelenkavým oparom. V režime Photo je zelená farba tiež viditeľná, v režime sRGB boli fotografie zobrazené značne kvalitnejšie. Aj pre hráčov je sRGB režim lepším riešením ako predvoľba Game, ktorá neprirodzene presycuje farby.  

Tento článok bol prevzatý z tlačeného vydania PCSPACE, ktoré si môžete predplatiť aj pomocou webového formulára na www.pcspace.sk/predplatne

Pozorovací uhol

Väčšina výrobcov nerobia monitory pre pozeranie z väčšieho horizontálneho uhla. V závislosti na type panela sa líšia aj uhly z ktorých ešte nedôjde k deformovaní farieb. Pri takých TN paneloch, aké sú použité v tomto monitore môžu pred monitorom sedieť maximálne dvaja. Rovnako neprípustné je pozerať sa na monitor v stoji, lebo farby z vertikálnych uhlov sú skreslené ešte viac ako z bočných pohľadov.

Odporúčané nastavenie a používanie
Pre všeobecné použitie a pri sledovaní filmov na BenQ V2420H použite štandardné režimy. Možno bude treba upraviť trošku kontrast, ale továrenské hodnoty sú viac-menej optimálne. Pre úpravu fotografií použite sRGB režim, farby sú viac prirodzené ako v režime Photo. Monitory s TN-panelmi by ste nemali používať pri profesionálnej práci s obrázkami. Ak potrebujete presnú reprodukciu farieb nájdite radšej monitor s IPS alebo PVA panelom.

Zapožičal: BenQ Slovensko, www.benq.sk
Cena s DPH: 220 €
Záruka: 24 mesiacov
Hodnotenie: 8,9
+ vysoký dynamický kontrast, nízka spotreba
– vernosť farieb

BENQ V2420H   
Technická špecifikácia: Uhlopriečka: 24“ (61 cm) * Rozlíšenie: 1920×1080 * Jas: 250 cd/m2 * Kontrast: 1000:1 (dynamický 10000000:1) * Odozva: 5 ms * Grafický vstup: 15 pin D-SUB, DVI-D, HDMI, Audio Jack * Spotreba: max 30 W/17 W * Napájanie: Externý adaptér * Hmotnosť: 3,85 kg