LCD HP ZR24w: Komfort a ekológia

Monitor HP ZR24w poskytuje maximálny komfort a najlepšie vizuálne polohovanie s 8 smerovým komfortným nastavením stojana, ktorý poskytuje nastavenie sklonu, osi, natočenia a výšky, takže môžete vylepšiť váš komfort a produktivitu počas celého dňa.

Spoločnosť HP má vo svojom portfóliu už roky aj LCD monitory. Primárne sú určené k počítačovým zostavám HP, no samozrejme dajú sa zakúpiť aj samostatne. Na základe našich dlhodobých skúseností  ide o solídne monitory s výbornými vlastnosťami a dôrazom na ergonómiu a ekológiu. Presne taký je aj testovaný monitor HP ZR24w, ktorý patrí do novej série Performance Series. Tá ponúka vynikajúci výkon, komfortné nastavenia a šetriace vlastnosti pre požiadavky vášho podniku. Je to vysoko spoľahlivý monitor triedy „biznis“ s uhlopriečkou 24“. 

Ako základ je použitý výkonný S-IPS panel s rozšírenou presnosťou farebného zobrazovania sRGB (97% farebného spektra sRGB). Panel má natívne rozlíšenie 1920×1200 bodov, čo znamená obrazový formát 16:10. Ak by ste ho chceli využiť pre filmy alebo pre hry, nie je to najmenší problém nakoľko tento formát má stále lepšiu podporu, než dnes bežne používaný širokouhlý formát 16:9 (1920×1080 bodov). Tých 120 riadkov navyše predstavuje bonus v podobe viac ako 10% obrazu na výšku, ktorý môžete využívať vo všetkých aplikáciách. Rozhodne nejde o nezaujímavý priestor pri spracovaní rozsiahlych textov, pri práci s dlhými tabuľkami, pri práci s grafikou alebo pri bežnej editácii fotografií.

Samotný panel ponúka rýchlu odozvu na úrovni 5 ms, čo postačuje aj pre akčné hry alebo dynamické video. LCD panel má reálny kontrastný pomer 1 000:1, ktorý je možno dynamicky zvýšiť úpravou podsvietenia na 3 000:1. Pozorovací uhol bez skresľovania obrazu nebol najširší, no monitor má (ako sme už spomínali v úvode) absolútne dokonalé možnosti polohovania v 8-smeroch, takže nie je problém nájsť si kedykoľvek veľmi ľahko tú ideálnu polohu voči používateľovi. Nastavovať môžete sklon v rozsahu -5 až 30 stupňov, otočenie okolo osi v rozsahu +/- 45 stupňov, výšku umiestnenia panelu smerom hore a dole na stojane a vďaka funkcii Pivot aj natočenie obrazu (až do 90 stupňov). Sami iste uznáte, že sú to impozantné ergonomické vlastnosti.

Tento článok bol prevzatý z tlačeného vydania PCSPACE, ktoré si môžete predplatiť aj pomocou webového formulára na www.pcspace.sk/predplatne

Rovnako nadštandardnú výbavu ponúka aj konektivita tohto monitoru. Okrem štandardne používaných d-Sub a DVI-D konektorov je tu totiž aj konektor Display Port (všetky s plnou podporou kompatibility v rámci HDCP), ktorý sa stále častejšie objavuje na grafických kartách počítačov. Samozrejme s ohľadom na natívne rozlíšenie pre tento monitor plne postačujú možnosti rozhrania DVI, avšak problémy by mohli nastať keby ste chceli využívať viac monitorov na jednom PC. V prípade testovaného HP ZR24w tento problém odpadá, nakoľko má Display Port v základnej výbave a aj keby ste ho dnes nevyužili, môžete to považovať za akúsi poistku do budúcnosti. Monitor nemá HDMI port, no toto sa dá v prípade potreby riešiť veľmi jednoduchou redukciou cez DVI.

Monitor nemá integrované reproduktory, avšak ako príslušenstvo sa dá dokúpiť veľmi jednoducho pripojiteľný HP LCD Speaker Bar s dizajnovom prevedení prispôsobenom tomuto modelu. Praktickým doplnkom je integrovaný 4-portový USB hub. Konektor pre USB kábel je umiestnený spolu s dvoma USB portami vzadu (napríklad pre pohodlné pripojenie pre myš a klávesnicu) a ďalšie dva USB porty sú dostupné veľmi prakticky na bočnej strane (rýchle pripojenie napríklad pre pamäťové kľúče). Monitor má skrinku vyrobenú z 25% recyklovanej živice. Výrobca uvádza ako maximálny príkon až 95 W (v bežnej prevádzke 85 W), no pri našich testoch sme na monitore namerali reálnu spotrebu na úrovni 52 Watt, čo je prijateľné.

Hoci si to na prvý pohľad uvedomuje len málo používateľov, tých 10% obrazu navyše je naozaj viac ako dosť.  Aj keby sme po technickej stránke ešte zopár drobností na vylepšovanie našli, testovaný monitor sa nám celkom pozdával. Panel má skoro dokonalé možnosti polohovania a vysoko prehľadné je aj samotné menu nastavovania obrazových parametrov. Cena je možno na prvý pohľad trochu vyššia, ale pri monitore s takouto výbavou je rozumná.

Zapožičal: HP Slovensko, www.hp.sk
Cena s DPH: 393,50 € 
Záruka: 36 mesiacov
Hodnotenie: 9,1
+ DVI a Display Port s HDCP, kvalita obrazu, konštrukcia, nastavovanie, USB hub
vyššia spotreba

HP ZR24w 
Technická špecifikácia: Uhlopriečka: 24“ (61 cm) * Rozlíšenie: 1920×1200 * Jas: 400 cd/m^2 * Kontrast: 1000:1 (dynamický 3 000:1) * Odozva: 5 ms * Grafický vstup: 15 pin D-SUB, DVI, Display Port * Spotreba: max 95 W/1 W * Rozmery: 42,5×23,5×55,6 cm * Hmotnosť: 8,5 kg