Lenovo ideapad Y560

Ak sa vám pri vyslovení značky Lenovo automaticky v hlave vynoria profesionálne notebooky určené pre firemnú klientelu, tak budete pravdepodobne prekvapení jej novinkou ideapad Y560. Primárnym zameraním tohto modelu sú totiž multimédiá a počítačové hry, pričom sa nezabudlo ani na lákavý dizajn.

Notebooky určené pre hry a multimédiá už dávno nepatria do výrobcami podceňovaných kategórií. Vďaka tomu ako stúpa výkon mobilných procesorov a grafických kariet totiž po nich siaha čím ďalej tým väčšie množstvo užívateľov. Na druhú stranu pomerne veľká skupina ich naopak zatracuje kvôli slabšej mobilite, avšak na multimediálne a herné notebooky sa treba pozerať očami tej skupiny užívateľov, pre ktorú boli vytvorené – ide tu  totiž o vysoký výkon spojený s kompaktnými rozmermi a možnosťou jednoduchého prenášania. Nie je tu požadovaná extrémna výdrž pri práci na batériu a ani nikoho nenapadne tento notebook ťahať so sebou celý deň po škole alebo po pracovných jednaniach. Svoje miesto si totiž nachádza v teple domova či internátu, kde sa ocenia jeho už spomínané kompaktné rozmery (v porovnaní s bežným desktopom) a v prípade nutnosti sa aj herný notebook dá preniesť výrazne jednoduchšie ako bežný počítač s monitorom.

Dizajn a spracovanie

V spojení so značkou Lenovo sa nám vždy spája profesionálny ThinkPad, avšak bolo by prinajmenšom nereálne očakávať aj v prípade rodiny Ideapad prítomnosť konštrukčného systému Rollcage. Multimediálne notebooky totiž nie sú určené na každodenné prenášanie či prácu v teréne a tak tu nachádzame primárne plasty. Ideapad Y560 nie je v tomto smere výnimkou, pričom však výrobca konštrukčnú stránku nijak nepodcenil. Použité sú tu pomerne pevné plasty, jednotlivé diely presne lícujú, pri zaťažení nevydávajú nepríjemné zvuky  a musíme pochváliť aj pevné veko displeja odolávajúce aj mierne silnejším tlakom. Opierky rúk bývajú problematickou časťou pri niektorých výrobcoch, nakoľko pri podcenení vnútornej konštrukcie môžeme naraziť na nepríjemné prehýbanie sa. Lenovo Ideapad Y560 týmto neduhom našťastie netrpí a vy sa môžete venovať aktívnej práci, alebo hraniu počítačových hier.

Povrchová úprava sa ani tu nevyhla obľúbenému lesklému trendu, avšak na rozdiel od väčšiny konkurencie to Lenovo nijak nepreháňa a navyše ponúka povrchovú úpravu skutočne odolnejšiu voči zanechávaniu odtlačkov rúk. Čisteniu sa síce ani tu nevyhnete, avšak frekvencia behania s handričkou nebude tak vražedná.

Ak nebudete pri práci s notebookom používať externú klávesnicu, tak vás určite zaujíma kvalita tej, ktorú výrobca integroval do tela notebooku. V tomto prípade sme boli spokojní až na pár drobností. Lenovo si ani v totiž ani tu neodpustilo prehodenie kláves Fn a CTRL, pričom ich nijak nie je možné premapovať v BIOSe. Taktiež nás zamrzela absencia numerickej časti, nakoľko by tu na ňu miesto určite bolo. Namiesto nej nachádzame po bokoch klávesnice tlačidlá určené na zapnutie / vypnutie notebooku, či úpravu hlasitosti.

Nad klávesnicou sú prítomné stavové diódy informujúce o aktivovaných bezdrôtových technológiách, či aktivite pevného disku. Povrch samotných kláves je veľmi príjemný na dotyk a vďaka dobrej konštrukcii sme tu nenarazili ani na nepríjemné prehýbanie sa. Plusové body získala klávesnica aj za prítomnosť veľkého Enteru a „nespotvorených“ smerových kláves, čo určite poteší aktívnych hráčov počítačových hier. Touchpad má príjemnú veľkosť, je jemne drsný pre presnejší pohyb a dokonca podporuje aj technológiou multi-touch pre efektívnejšie ovládanie aplikácií dvoma prstami.

Pri konštrukcii nemôžeme prehliadnuť ani systém chladenia, hlavne keď sa jedná o tak výkonné riešenie. Použitá hardvérová platforma sa síce vyznačuje na svoj výkon pomerne nízkym TDP (procesor 35 W a grafická karta 50 W), avšak stále je tu pomerne vysoká produkcia tepla. Jeho odvod je vyriešený pomocou medených Heat-Pipe trubíc, pričom na rozdiel od väčšiny konkurenciu tu výrobca nešetril a z medi je tvorené aj samotné rebrovanie chladenia. Vďaka tomu je povrch notebooku a klávesnica aj pri dlhodobejšom hraní studená, čo je pri multimediálnych notebookoch dosť dôležitá vlastnosť. Hlučnosť chladenia nejak nevybočuje zo štandardu a pri nočnom hraní už môže pôsobiť mierne rušivo. Nastavenie ventilátoru je riešené mierne agresívnejšie a tak pôsobí dojmom ak keby tu boli len dva režimy – vypnutý a zapnutý na maximálnych otáčkach. Pri bežnej práci sa teplota procesora pohybovala na hodnote 49 C, pri záťaži to bolo 78 C. Pri dedikovanej grafickej karte sme namerali 61 C pri práci v systéme a 73 C pri hraní Just Cause 2.

Pri odobratí spodných krytov sme narazili na jednu zaujímavosť, ktorou je prítomnosť až dvoch voľných mini PCIe portov. Štandardne sa totiž pri notebookoch tejto kategórie nachádza maximálne jeden volný port. Pri modeli Lenovo ideapad Y560 tak máte výrazne viac možností pri prípadnom rozšírení o doplnkové moduly.

Hardvérová výbava

Model Lenovo ideapad Y560 je založený na najnovšej platforme spoločnosti Intel a kombinuje tu čipset Intel HM55 s výkonným dvojjadrovým procesorom Intel Core i5 430M. Jeho pracovná frekvencia sa podľa potreby pohybuje v rozmedzí od 2,26 GHz až po 2,53 GHz, pričom sa tu nachádza technológia HyperThreading pre súčasné spracovanie až štyroch vlákien. Dostupná je však aj verzia notebooku s mierne pomalším procesorom Core i3 330M s pracovnou frekvenciou 2,13 GHz, avšak zároveň aj bez technológie Turbo Boost určenej na automatické zvýšenie výkonu. Operačnú pamäť tvorí dvojica rýchlych DDR3 modulov s pracovnou frekvenciou 1333 MHz a kapacitou 4 GB, čo určite nebude predstavovať limitujúci faktor ani pri používaní náročných aplikácií, či najnovších hier.

Pri pevnom disku siahol výrobca po pomerne výkonnom riešení v podobe modelu spoločnosti Seagate. Najnáročnejší užívatelia by určite očakávali SSD disk, avšak majme na pamäti veľmi príjemnú cenu samotného notebooku. V prípade potreby rozšírenia úložnej kapacity môžete  siahnuť po doplnkovom externom pevnom disku pripojiteľnom pomocou rýchleho rozhrania eSATA (tento port je navyše kombinovaný s USB 2.0). O zobrazenie sa stará 15,6“ displej s LED podsvietením, pri ktorom nachádzame bežné rozlíšenie 1366×768 bodov. Kvalita tohto displeja je na danú kategóriu notebooku veľmi dobrá a aj keď by nás určite potešilo trochu väčšie rozlíšenie, tak na druhú stranu je práve štandard 1366×768 pri hrách na výkon hardvéru menej náročný a vy si tak môžete užiť aj novšie hry v natívnom rozlíšení.

Ďalšie zaujímavé články si môžete prečítať v tlačenom vydaní časopisu PCSPACE, ktorý si môžete predplatiť aj pomocou webového formulára na www.pcspace.sk/predplatne

Pri grafickej karte nachádzame zaujímavé riešenie v podobe použitia dvoch grafických kariet – integrovanej Intel GMA HD a dedikovanej ATI Mobility Radeon HD 5730. Medzi týmito grafickými kartami si môžete ľubovoľne prepínať podľa potreby, pričom všetko sa deje pomocou jednoduchého dialógového okna, prípadne môžete na to použiť prepínač nachádzajúci na prednej časti notebooku. Prepínanie medzi týmito kartami je rýchle, nie však okamžité a ani automatické ako v prípade technológie NVIDIA Optimus.

Integrovaný model Intel GMA HD je určený primárne na bežnú prácu, pozeranie videa, hranie oddychových hier a hlavne na prácu na batériu, nakoľko jeho spotreba je veľmi nízka. Oproti svojim predchodcom však pomerne dobre zvláda akceleráciu videa a dokonca sa nezľakne ani HD formátov, či starších 3D hier.

Na poriadnu multimediálnu zábavu je tu však určená dedikovaná grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5730. Základom tu je DirectX 11 jadro s kódovým značením Madison vybavené 400 Stream procesormi pracujúcimi na frekvencii 650 MHz, 16-timi ROP a 20 texturovacími jednotkami. Pamäť typu DDR3 má kapacitu 1 GB, pracovnú frekvenciu 1600 MHz a využíva 128-bit širokú pamäťovú zbernicu. Vo výsledku sa tak samozrejme nejedná o derivát desktopovej série HD 5700, avšak svojim výkonom stačí na drvivú väčšinu nových hier aj pri nastavení stredných, či vyšších detailov.

Výdrž na batériu

Nenáročnú kancelársku prácu sme emulovali pomocou programu Battery Eater a jeho Readers testu. Výsledok 5 hodín a 43 minút nie je na tak výkonný notebook vôbec zlý, pri zapnutom Wi-Fi adaptéri a surfovaní po internete sa tento čas samozrejme o niečo skráti. Druhým testom bolo prehrávanie DivX videa, kde sa výdrž dostala na 3 hodiny a 18 minút, čo by malo stačiť na pozretie si dvoch bežných filmov. Celkovo tak považujeme výdrž pri práci na batériu za veľmi dobrú – je tu totiž prítomný skutočne výkonný hardvér a tak je skoro 6 hodín kancelárskej práce výsledok viac než len zaujímavý.

Testy výkonu

Benchmark Cinebench je pomerne obľúbený nástroj na zistenie výkonu procesora pri viac-vláknových aplikáciách. Procesor Core i5 430M tu vďaka technológii Hyper-Threading dokáže súčasne spracovať až štyri vlákna, takže svojim výkonom sa doťahuje na štvorjadrové procesory predchádzajúcej generácie. Navyše ďaleko za sebou necháva konkurenčné dvojjadrové procesory spoločnosti AMD, ktorá však už má pripravenú čisto novú generáciu, ktorá by mala konečne napraviť túto nelichotivú situáciu.

 

PCMark Vantage predstavuje komplexný nástroj na celkové otestovanie systému nielen z pohľadu hráča, ale aj bežného, či multimediálne zameraného užívateľa.

Kvôli zachovaniu rozumnej ceny tu samozrejme nenachádzame extrémne výkonné SSD ale len „klasický“ pevný disk s kapacitou 500 GB. Použitý Seagate Momentus má však 16 GB cache pamäť a hlavne platne sa tu točia rýchlosťou až 7200 RPM, čo vo výsledku dáva veľmi dobrý výsledok.

 Testy grafickej karty

ATI Mobility Radeon HD 5730 je zástupca novej strednej triedy grafických kariet s podporou API  DirectX11. Svojim výkonom však na najnovšie DX11 trháky postačuje len v prípade, ak sa trochu uskromníte pri nastavení detailov. Hry využívajúce API DirectX 9 a 10 však karta zvláda bez najmenších problémov. Samozrejme rovnako ako NVIDIA, tak aj ATI začala používať mätúce označenie a tak mobilný Radeon HD 5730 má dosť ďaleko od desktopovej rodiny HD 5700. Výsledky v hrách však hovoria za všetko a drvivú väčšinu hier si môžete bez problémov vychutnať aj v natívnom rozlíšení s aktivovaným vyhladzovaním hrán.

Letecká arkáda HAWX dokáže ešte aj dnes poriadne potrápiť väčšinu mobilných grafických kariet. Pri nastavení vysokých detailov je potrebný zástupca vyššej strednej triedy a ak sa rozhodnete pre vyhladzovanie hrán, tak musíte siahnuť po skutočne výkonnom riešení.

Horrorová akcia Resident Evil 5 nerobila notebooku Lenovo Ideapad Y560 najmenší problém a pokojne tu môžete aktivovať najvyššie detaily a vyhladzovanie hrán.

 

Kompletné výsledky

Záver

Lenovo ideapad Y560 nás určite nesklamal a ukázal, že aj pôvodne čisto profesionálne zameraná značka dokáže uviesť na trh veľmi zaujímavý multimediálny notebook, ktorý má navyše aj veľmi lákavú cenu. Z našich testov je jasné, že je vynikajúcou alternatívou pre náročných užívateľov, ktorí od svojho notebooku očakávajú nielen vysoký hrubý výkon a zvládnutie nových hier, ale aj solídnu výdrž pri práci na batériu. Lenovo im pri svojom modeli Y560 však toho ponúka omnoho viac a tak sa môžete tešiť aj na skutočne podarený dizajn, veľmi dobrú kvalitu zvuku vďaka prítomnosti reproduktorov značky JBL a minúť nemôžeme ani bohatú softvérovú výbavu. Tu nás zaujala aplikácia Veriface, určená ako náhrada za biometrický senzor. Nebudete už tak musieť hladkať prštekom nejakú časť notebooku, ale sa len jednoducho pekne usmejete do integrovanej webovej kamery. Rovnako zaujímavá je aj aplikácia Lenovo DirectShare, určená na synchronizáciu personálnych nastavení a emailov, či jednoduchá aplikácia na úplné obnovenie systému. Ak sa vám zdá cena 939 € za tento model ešte stále vysoká, tak môžete siahnuť aj po verzii vybavenej mierne pomalším procesorom Core i3 330M, ktorej cena je 799 €. Lenovo ideapad Y560 si tak od nás zaslúžene odnáša redakčné ocenenie za dobrú cenu, nakoľko väčšina konkurencie s tak výkonnou grafickou kartou sa pohybuje až okolo hranice 1100 €.

Zapožičal: Sysnet, www.sysnet.sk
Cena s DPH: 939 €
Hodnotenie: 9,2