Image

Letné filmové hity ako hry – časť 3.

Leto sa pomaly končí a nám ešte zostávajú dve hry podľa filmov na test – Divoké vlny a Ratatouille? Stane sa jedna z nich hrou celého leta?

Leto už pomaly doznieva a jeho prítomnosť cítime viac vďaka kalendáru ako reálnemu počasiu, no do predaja i centra pozornosti sa dostávajú ešte dva posledné herné kúsky podľa letných filmov. Posledná várka prináša skôr detské tituly, hoci ich filmové predlohy nie sú zamerané na úplne najmladšie publikum. Či už pri Divokých vlnách alebo aj Ratatouille, tvorcovia sa rozhodli pre zjednodušenie a prvoradý prístup k príliš mladému hráčovi. To však neznamená, že starší nedokážu stráviť s hrou dlhé hodiny.

Surf’s Up
Premiéra filmu: 9. augusta 2007
Uvedenie hry: 24. augusta 2007
Platformy: PS3, X360, PS2, PSP, PC

Divoké vlny preberajú z filmu množstvo postáv i prostredí a predovšetkým aj surfing ako ústrednú činnosť. To znamená, že po množstve arkád či strieľačiek sa môžete tešiť na výnimku – táto hra vám umožní vybrať si jedného z desiatich hrdinov (avšak postupne, nie všetci sú prístupní od začiatku, viacerých si musíte postupne sprístupniť vrátane jeleňa Elliota, ktorý si sem odskočil z Loveckej sezóny) a postaviť sa na surfujúcu dosku. Celá hra pripomína dynamické preteky v štýle WipeOut alebo freestylovú sériu Tony Hawk.

Image

Zámerne píšem o dvoch štýloch hry, pretože v závislosti od zvolenej platformy vás čaká odlišný zážitok. Ak si zvolíte jednu zo statických herných mašin (PS3, PS2, X360 či PC), budú vám servírované pomerne jednoduché preteky, kde súperíte na dvanástich tratiach s rozličnými protivníkmi. Jednoducho vystrelíte ako raketa a potom sa z bočnej strany začne valiť vlna a v tom momente máte príležitosť zrýchliť, dostať sa na jej vrchol a tam začnete robiť rozličné triky a kombá. Čím lepšie spájate ukážkové čísla do rôznych reťazcov, tým viac bodov získavate. Keď dosiahnete plný ukazovateľ pri určitom počte bodov, v hre sa môže aktivovať špeciálny spomalený bod, kde vaše schopnosti dosiahnu maximum a tu môžete robiť najlepšie triky vôbec. Popritom vás však čakajú na trati aj rôzne prekážky na preskakovanie, skratky na zlepšenie svojej pozície pomocou ľsti, predmety vhodné pre zber i násobenie bodov. Je toho pomerne veľa a na jedno prejdenie sa všetko vnímať ani nedá.

Ale autori si tento fakt uvedomujú, preto boli trochu leniví a dali do hry iba tucet tratí v piatich prostrediach. Popri Shiverpoole, odkiaľ pochádza hlavný hrdina Cody, sa dostaneme akurát na ostrov Pen Gu, kde nás čakajú ďalšie štyri prostredia (pobrežie, sopka, chrám). Ale to je stále málo, najmä keď si uvedomíte, že za dve-tri hodinky sa viete dostať na koniec hry. Potom vám neostáva nič iné, iba ju prechádzať znova, ale s inou postavou a s vidinou naháňať ešte viac bodov či zdokonaliť sa v určitých trikoch. Úprimne, hru som dohral za Codyho, Elliota a okrem toho si vyskúšal Tanka a bolo. Suma sumárum, zábava na 7-8 hodín, čo je dosť málo.

Grafika hry je fajn, beží na Unreal Engine a next-gen konzoly či PC si s ňou krásne poradia. Ani PlayStation 2 príliš nezaostáva, v tej rýchlosti si množstvo farieb a predmetov aj tak nezapamätáte, ale na pohľad vyzerá dobre. Hudobná stránka je štandardná, nič neprekvapí ani na soundtracku, ani pri zvukových efektoch.

Samostatnou kapitolou je PSP verzia. Tá princíp trikov a jazdenie na vlne ruší resp. minimalizuje. Priebeh pretekov sa v nej mení na zbesilý štýl a la WipeOut – na surfe fičíte vpred, zbierate rôzne predmety (útočné i obranné), ktorými sa snažíte odstrániť protivníkov. Na trati vás čakajú rozličné prekážky a aj tu narazíte na pár možností zaskvieť sa skvelým trikom, ale vždy keď vás plošina vyhodí do vzduchu – vtedy sa na obrazovke zjaví sekvencia tlačidiel a keď ju správne stlačíte, dostanete body. Na tieto skoky si však dávajte pozor, lebo ide v nich o pomerne veľké množstvo bodov – po preteku sa zrátajú a hoci za prvé miesta dostávate veľa bodov, kombá z plošín vám môžu pomôcť predierať sa k vyšším priečkam oveľa ľahšie.

PSP verzia má aj viac tratí (dvadsať), rovnako desať charakterov a hoci chýba množstvo trikov, z celej ponuky verzií na trhu je určite najzábavnejšia. Hoci aj tu platí, že hru prejdete za pár hodín, zahráte si ju aj za niekoľko iných charakterov a potom vás už omrzí. Teda pokiaľ sa nerozhodnete splniť všetky úlohy na sto percent. V takom prípade zdoláte prvé dve obtiažnosti hry, ale na tej poslednej strávite pár dní, pretože protivníci sú podstatne náročnejší. Honba za 100% hru citeľne predlžuje a investícia sa určite oplatí.

Túto hru zapožičala na testovanie predajňa Brloh. K dispozícii je pre: PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation Portable a PC.

Ratatouille
Premiéra filmu: 30. augusta 2007
Uvedenie hry: 7. septembra 2007
Platformy: PS3, X360, PS2, PSP, NDS, PC

Posledným filmom i hrou tohto leta je Ratatouille, príbeh o potkaníkovi menom Remy a neschopnom kuchárikovi Linguinim je jedným z najlepších filmov tohto roka, aká je jeho herná kreácia?

 
Image

Podobne ako pri Divokých vlnách, aj tu sa dočkáme odlišných verzií pre pevné systémy a handheldy. Hra pre next-gen, old-gen konzoly a PC je takmer zhodná, pár rozdielov postrehnete prirodzene v grafike. Začínate rovnako ako vo filme na francúzskom vidieku, kde sa naučíte ovládanie hry, zoznámite s malebným prostredím rodinného domu a spoznáte aj svoju famíliu, rázneho tatka i flegmatického brata Emila. Väčšina úvodného levelu sa sústredí na zbieranie predmetov a skákanie po rozličných častiach záhrady. Potom sa v súlade s filmom môžete tešiť na akčnú naháňačku v kanáli, až skončíte v Paríži, kde už postupne budete kopírovať líniu filmu. Takže prídete do reštaurácie, spriatelíte sa s Linguinim, ukážete mu kuchárske schopnosti a postupne sa dopracujete k happy-endu.

Remy má ako správny hrdina skákačky k dispozícii rozličné pohyby. Samozrejmosťou je skákanie (i dvojité skoky), aby sa dostal na nedostižné miesta, niektoré sú skutočne dosť vysoko a vyskúšajú vašu trpezlivosť. Skoky sa často kombinujú aj s akrobaciou, t.j. Remy skočí na vysoké miesto, potom preskočí na tyč, kde sa rozhúpe a potom skočí buď na pevné miesto alebo na ďalšiu. Ďalej vás čaká lozenie po stenách, balansovanie a chodenie po lanách. A aby toho nebolo málo, hra občas hodí do diania aj adventúrny prvok, takže zoberiete predmet, pošlete Remyho odniesť ho niekam, aby ste spustili ďalšiu akciu. Iste, niekedy je prekvapivé, že taký malý potkaník unesie aj o hlavu väčšie predmety, ale pre posun v deji sú potrebné (i osviežujúce).

Nechýba ani boj. Väčšinou si poradíte skákaním po hlave, vrtením chvosta alebo aj inými predmetmi. Zo začiatku vám budú prekážať kuriatka, neskôr prídu aj ďalší oponenti. Tých možností nie je prekvapivo vôbec málo, a to sme ešte popísali len cca 15-minútové dianie v prvom leveli. V ďalších vás čaká napríklad pádlovanie na knihe, rôzne kĺzačky a vôbec, hra je pomerne variabilná a do polovice solí jeden zaujímavý nápad za druhým. Potom už dianie spestrujú aj rozličné minihry. Opäť platí, že hra je taká krátka, že sa nedokáže zunovať do svojho konca.

Oproti mnohým iným hrám však nie je fádna. Náplň je štandardná, ale dostatočne lákavá nielen pre najmenších hráčov – viacerí dospelí zbožňujúci Remyho dokážu pri hre obsedieť celé hodiny. Navyše z filmu preberá krásny romanticko-retro vizuál idealizujúci Paríž na najlepšie a najchutnejšie miesto na svete, v ktorom sa oplatí zažiť také milé dobrodružstvo ako je nezvyčajná dvojica krysa-neschopák v najlepšej kuchyni. Pripočítajte si zloducha, ktorý vám chce prekaziť plány, lovestory s kolegyňou a o zaujímavú náplň máte postarané.

Niektorí hráči sa budú sťažovať na ovládanie. Pravda, na PC nefunguje klávesnica a myš tak dobre, ako by mohla. Problémová je najmä kamera, ktorú si musíte upravovať myšou. Na PS2 či Xbox 360 celá patália odpadá, pretože gamepad je intuitívnejší a ovládanie lepšie prispôsobené. Gamepad pri PC rieši situáciu čiastočne, ale ľahkosti z konzol sa tak rýchlo nevyrovná.

PSP verzia je opäť o niečom inom. Širokoúhle prevedenie ponúka úplne iný dej hry. Začína takmer v poslednej tretine filmu a dokonca sa od neho vzďaluje. Hlavný zloduch v ňom ukradne všetky recepty, ktoré majú Colette a Linguini pripravené pred svojím sťahovaním do nového bytu. Remyho úlohou je nájsť všetky recepty roztrúsené po celom Paríži. Jeho família mu bude pomáhať, ale inak je odkázaný zväčša na seba samého. PSP verzia prináša dlhšiu zábavu – viac levelov, ktoré môžete opakovane prechádzať. Remy má systém schopností rozdelený tak, že na začiatku toho veľa nevie, ale keď nazbiera dostatočne veľa syrov, tak mu šmelinár Pierre the Merchant v kolónii rád nejakú aktivuje. Napríklad zo začiatku máte iba tri dieliky zdravia, ale postupne získate päť-šesť i sedem. Najprv viete iba plávať, potom sa naučíte aj ponárať a čoraz dlhšie vydržať pod vodou. Systém určitého vývoja je rozhodne vítaný, pretože takto máte o dôvod viac prechádzať hru, ba čo viac, niektoré levely bohaté na syr sa dajú aj opakovane prechádzať, pretože viete, že zisk nových predmetov bude stáť za to. Alebo si zopakujete niektoré levely s novými nadobudnutými vlastnosťami. Ratatouille na PSP verzii je skutočne oveľa lepší zážitok a aj jeho ovládanie je výrazne lepšie.

 
Túto hru zapožičala na testovanie predajňa Brloh. K dispozícii je pre: PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation PortableNintendo DS a PC.

Ktorá filmová hra bola v lete najlepšia?
Na záver nášho seriálu sa patrí aj zodpovedať, ktorá hra je najlepšia. Veľmi slabo dopadol Shrek tretí, je príliš ľahky, krátky a nič nové neprináša. Fantastická štvorka bola príliš monotónna a rovnako nepriniesla žiadne nápady. Transformers boli iba prostoduchou akciou, ale dokázali zabaviť. Tretí Spider-Man zopakoval recept otvoreného sveta z predchádzajúcich dielov, no pridal veľké množstvo frustrujúcich súbojov. Problém s bojom mali aj tretí Piráti Karibiku, boli príliš ťažkopádny, hoci mali solídnu grafiku a zaujímavé lokácie. Divoké vlny sú krátke, ale pomerne zábavné na všetkých platformách.

Najväčšie prekvapenia tak priniesol piaty Harry Potter, ktorý ponúka otvorený svet a menej lineárnejší pochod naprieč hrou v celom Rokforte (hoci na PSP mal menšie problémy s ovládaním) a Ratatouille bodujúci najmä vďaka PSP verzii so slušnou hrateľnosťou.

{moscomment}