Image

Letom, filmovým svetom…

Každý z nás, či milovník filmu alebo len náhodný divák, už určite niekedy lovil v mútnych vodách internetu nejaké informácie o filme.

Niekedy hľadáme prvé dojmy a hodnotenia filmu preto, aby sme vedeli či má vôbec význam venovať nejakú tú hodinku práve ,,tomuto“ filmu, inokedy by sme sa radi podelili o pocity z filmu s ostatnými a sú mnohí, ktorí filmom žijú, sledujú jeho vývoj, radi o ňom diskutujú a prečítajú si aj bibliografiu svojej obľúbenej hereckej hviezdičky, alebo nejakú ,,zaručenú“ bulvárnu informáciu o hviezdach šou biznisu. Pre týchto všetkých sú určené filmové weby, takže vstúpte, určite neoľutujete. Tento prehľad slúži v prvom rade ako pomoc pri výbere webu, nebudem konkrétne hodnotiť hviezdičkami, alebo plusmi a mínusmi jednotlivé stránky, lebo je to dosť subjektívna záležitosť, v konečnom dôsledku každý uprednostní to, čo mu vyhovuje, poprípade sa uchýli k používaniu viacerých filmových stránok ako ja. :-). Samozrejme ak web ponúka niečo, čo jeho konkurencia nemá, bude to vyzdvihnuté. Zameriame sa hlavne na slovenské weby, i keď hneď ten prvý bude mať inú ako slovenskú doménu, ale nespomenúť tento web by bolo asi ,,drzosť“.

CSFD.cz
Česko-Slovenská filmová databáza má asi najvýraznejšie postavenie medzi filmovými webmi. Vedúcim tohto projektu je Martin Pomothy, ktorý ho drží nažive aj vďaka desiatkam spolupracovníkom. Je to niečo ako IMDb.com (The Internet Movie Database), ale v menšom, prispôsobené na naše pomery a hlavne nie po anglicky. Úvodná stránka je veľmi prehľadná a grafický vydarená, nemáte problém s orientáciou a každý hneď môže klikať to, čo potrebuje. Na hlavnej stránke nájdeme hneď novinky, veľmi prehľadné televízne tipy (české aj slovenské stanice), filmové novinky v kinách i na DVD nosičoch, nové biografie a trajlery. Vedľajšími položkami pre mňa boli anketa, tá tvorí súčasť asi každej stránky a najnavštevovanejšie filmy a trajlery. Pod hlavným logom sa potom skrývajú ďalšie položky, venujúce sa TV, kinu, DVD, ale aj položky týkajúce sa už konkrétnych užívateľov. Nájdeme tu filmotéku, bazár, konkrétnych užívateľov, rebríčky a zaujímavú ,,hračku“ pod odkazom tabuľky, ktorá vám pomocou niekoľkých zadaných informácii dokáže vyhľadať film.

Čo sa však týka konkrétneho hľadania, je neodmysliteľnou súčasťou databázy okienko ,,hľadať“ v pravom hornom rohu. Stačí zadať názov, alebo jeho časť a výsledok ponúka na výber každú pravdepodobnú možnosť, film ( originálny, český, slovenský názov), herca, či režiséra. Po kliknutí na hľadaný film, či herca, sa okamžite zobrazia všetky info, ktoré databáza ponúka. Pri filme prvé udrie do očí priemerne hodnotenie užívateľov (registrovaných), pričom vzhľadom na návštevnosť a počet hodnotení sa toto číslo dá s pokojným svedomím brať ako ,,pekná“ a presná vzorka hodnotiacich. Pre tých, ktorí si radšej prečítajú slovné zhodnotenie filmu sú tu potom komentáre jednotlivých užívateľov, zoradené podľa dôležitosti autora (možnosť prepnúť od najnovších). Každý registrovaný užívateľ teda môže vyjadriť svoj pocit z filmu. Registrácia je už tradične jednoduchá a prebieha potvrdzujúcim e-mailom. Registrovaný užívateľ si môže spravovať svoj účet (filmotéka, profil, kšefty a iné nastavenia) a zapojiť sa do hodnotenia a písania. CSFD ponúka svojim užívateľom aj možnosť nazvanú Staň sa publicistom, kde má užívateľ možnosť prispieť krátkym obsahom filmu a mini biografiami hercov a režisérov. Podľa štatistík má web vyše 64 000 registrovaných užívateľov, vyše 300 000 komentárov k filmom a takmer 204 000 filmov v databáze. Ja osobne ešte vyzdvihnem celkom slušný výber a aktualizáciu trajlerov.

Image

CSFD je teda veľmi vhodným nástrojom pre hľadanie informácii všetkého druhu vďaka výbornej databáze i veľkému počtu užívateľov a ich názorom. Je veľmi prehľadná a ľahko sa v nej orientuje. Jediným väčším záporom pre mňa je Diskusia, ktorá je síce rozdelená na trinásť klubov, ale pri toľkých užívateľoch je to málo tém, ktoré nie je možné ovplyvňovať a pôsobia neprehľadne, skôr tak chatovo. Každopádne ide o databázu, tvorcovia preto túto položku poňali skôr doplnkovo a tak web slúži hlavne informáciám chtivým.
www.csfd.cz

FilmKLUB.sk
Filmklub (ďalej FK) vznikol pod záštitou istého Johnyho, ktorý bol vždy v pozadí a obkolesovala ho istá dávka utajenia, teda aspoň pre mňa. Po rokoch, keď sa FK stal zabehnutý, začal vytvárať projekt s názvom Gorila.sk, ktorý určite poznáte z bannerov alebo z potulok pri hľadaní nového DVD-čka. Gorila.sk sa stala takpovediac nadstavbou filmklubu a je zaujímavé ako toto spojenie funguje. Pri hľadaní určitého titulu vám ako pomôcka pri jeho výbere slúžia najlepšie užívateľské recenzie z FK. O to, že sú naozaj vyberané kvalitné recky sa stará hodnotenie týchto výkonov inými užívateľmi. Bežný, novo zaregistrovaný člen má v podstate „hlasovacie právo“, to má však nulovú hodnotu. Prečo? Užívatelia sú hodnotení na základe karmaranku užívateľa (1 – 10), pričom tento karmarank (hodnotenie člena) má len obmedzený počet členov. Tak ako plynie čas, plynie aj pôsobenie členov na filmklube a ich hodnotenie sa mení a tým pádom aj hodnotenie recenzii na FK. Tento systém je teda vytvorený tak, aby nútil užívateľov k práci na FK systematicky, kto začne zaháľať, tak klesá jeho užitočnosť a teda aj určitá ,,prestíž“ na tomto webe. Systém ja veľmi kvalitne prepracovaný, kto chce o ňom bližšie info, tak nech klikne na http://www.filmklub.sk/help/about_karma.php

Tým najpodstatnejším na FK je teda to, že začať písať môže každý, pretože ide o otvorenú komunitu. Stačí sa zaregistrovať a skúsiť niečo napísať, poprípade inak prispievať a o tom, či budete úspešný rozhodnú iní členovia svojimi ratingami. Okrem písania komentárov sa môžete realizovať na biografiách, robiť si vlastné rebríčky, alebo prispievať k filmom (chyby, výroky, obrázky …). Hlavná stránka pôsobí dosť stroho, za posledný rok prešla len jednou minimálnou úpravou, ale zato veľmi prehľadne. Dominujú na nej hlavne tri stĺpce (okná), kde sú najnovšie recenzie, najlepšie recenzie za posledných sedem dní a diskusné fóra. V spodnej časti stránky potom nájdeme nové užívateľské rebríčky, biografie, filmy ktoré nedávno vyšli alebo budú čoskoro v kinách a štatistiky filmovej databázy. Tá obsahuje vyše 13 000 recenzií, 5600 rebríčkov, 700 biografii. Nájdete tu množstvo filmov s plagátmi, tapetami, fotkami, ak nenájdete film v databáze, treba sa obrátiť na niekoho z Content managementu a bude doplnený. Samozrejme nechýba vyhľadávanie filmov a osobností vo vyhľadávacom okienku.

Ostatné položky nájdete v horizontálnom a vertikálnom menu, pričom tu nájdete aj také vychytávky ako scenáre a filmové fotky, ktoré určite stoja za pozornosť. Čo nie je aktualizované je program kín a TV program je tiež len do počtu. Čo však FK výrazne odlišuje od ostatných? Diskusné fórum, ktoré naozaj žije. Možno niekto namietne, že to už nie je také aktívne ako kedysi, ale v princípe je to fórum, kde sa ľudia môžu vykecať na rôzne témy . Diskusné fóra sú rozdelené do niekoľkých kategórii týkajúcich sa filmu, hudby, hier, poradne, ale aj voľnej diskusie. Do diskusii môžete neobmedzene prispievať, pričom nechýba možnosť založiť si vlastnú tému. Ak je aspoň trochu k veci, určite sa ľudia chytia. O tom, že je táto možnosť hojne využívaná svedčí aj vyše 630 diskusii s takmer 60 000 príspevkami odpočívajúcich na cintoríne fóra. Vyše 700 diskusií je stále aktívnych, pričom tie najnovšie príspevky spolu s témou sú zobrazené pre lepšiu prehľadnosť na hlavnej stránke. Ako doplnok k diskusnému fóru môže poslúžiť jednoduchý chat, pri ktorom môžete v určitom prípade stráviť dlhé večerné hodiny, čo môžem potvrdiť s vlastnej skúsenosti. O tom, že FK je naozaj o združovaní ľudí svedčí aj fakt, že pomocou diskusie sa organizovali prvé stretnutia členov FK, pričom dnes sú dokonca aj frakcie podľa krajov, ktoré sa pravidelne stretávajú, na tú moju nedám dopustiť, našiel som tam skvelých ľudí.

Image

FK je teda veľmi vhodným miestom pre začínajúceho filmového nadšenca, pretože si tu môže skúsiť čo je v ňom, prípadne svoju vášeň zdieľať na fórach s ostatnými a baviť sa o všetkom, čo ho zaujíma. Jediným tŕňom v oku môžu byť výpadky a spomalenie FK, pre zlý výber hostingu, ktoré ho v poslednej dobe sužujú. A ešte jedno varovanie na záver. FK môže mať neblahý vplyv na váš voľný čas, ja osobne som tak strávil vyše tisíc hodín čistého času a verte mi, sú tam aj horší pacienti. 🙂
www.filmklub.sk

CINEMAVIEW.sk
Vznik tohto portálu som zaregistroval v roku 2005 ak sa nemýlim, ale do povedomia sa mi dostal až minulý rok. Oficiálne to však všetko začalo niekedy v auguste 2004, keď vznikol prvý článok. Za týmto projektom stál Michal Klembara s niekoľkými ľuďmi a pri začiatku bol i Erik Kapsdorfer, ktorého určite poznáte z pôsobenia v PCSPACE. Každopádne odvtedy prešiel web zásadnou premenou a jeho zakladateľ sa od postu šéfredaktora dostal (alebo bol skôr nútený) na post projektového manažéra a doteraz sa sem-tam prihovorí prostredníctvom Noviniek alebo rubriky O nás. Momentálne je šéfredaktor Dominik Miša a len čas ukáže ako sa web bude ďalej vyvíjať.

Ale k samotnému webu. Ide o uzavretú redakciu s niekoľkými redaktormi a spolupracovníkmi, čo je záruka kvalitnej filmovej informovanosti i kvalitného pohľadu na film prostredníctvom recenzii a článkov. Je jasné, že nikdy nebude na film mať desať ľudí ten istý názor, väčšinou sa ani dvaja nezhodnú, ale kvalitný rozbor neponúkne nikto lepšie ako filmový nadšenec, ktorý to už nejakú dobu robí. Web teda ponúka pohľad autora, ku ktorému sa ako je to zvykom môžu vyjadriť ostatní pomocou komentárov, prípadne môžu využívať fórum. Hlavná stránka nepôsobí nejako dych vyrážajúco, trochu mi vadila použitá farba pozadia, ale to je len vec názoru, takže to treba brať s rezervou. Čo je však dôležité je, že tu nájdete všetko, čo potrebujete, dokonca oveľa viac. Nájdeme tu obvykle recenzie, prvé pohľady na film prostredníctvom preview i profily osobností. Na žiadnej filmovej stránke nesmú chýbať novinky a aktuálne TV tipy, či kategória kult rozoberajúca filmy, ktoré sa navždy vryli do pamäti. Ja považujem za chvályhodné to, že sa autori púšťajú aj do takých tém ako je soundtrack, či do porovnania kniha vs. film. Čo sa týka TV tipov, tak tie sú aktualizované a ku filmu je vždy priradené základné info s obsahom, čo je určite len na úžitok pre návštevníkov webu, vzhľadom na to, že web zatiaľ neobsahuje filmovú databázu. Vyhľadávať je teda možné v článkoch, premiérach, či komentároch. Na čo web myslí sú aj skupinky fanúšikov určitého žánru, pretože v hornom horizontálnom menu nájdeme okrem odkazu na fórum aj odkazy tzv. sekcie CinemaView Group na Harryho Pottera, Charmed, Prisom Brake, Nezvestní, či na Animfilm. Tieto seriálové i filmové webíky sú robené fanúšikmi pre fanúšikov, takže vám nič nebráni sa zapojiť do diskusie o svojej obľúbenej téme.

Image

Celkovo web teda pôsobí takým profesionálnejším prístupom, recenzované sú všetky hlavné novinky ktoré idú do kín, nie na všetko sa samozrejme nájde miesto, ale nič čo stojí za pozornosť redaktorom neunikne a napriek tomu, že nie každý deň tam nájdete niečo nové, je tu vždy množstvo kvalitných informácii, ktoré vás prevedú svetom filmu. Web nevyužijete ako databázu, obohatí vás najmä kvalitným prístupom k zhodnoteniu filmu, prípadne zaujme názormi autorov na určité témy, v neposlednom rade môžete podiskutovať na fóre a určite stojí za pozornosť.
www.cinemaview.sk

kinema.sk
Kinema patrí ku klasike filmových webov. Za tie roky, čo sa s ňou stretávame sa z nej stal veľmi prívetivý portál, lebo pochopila, čo užívateľ od filmovej stránky očakáva. Na prvý pohľad pôsobí hlavná stránka príjemne, možno trochu preplnená, ale po za niekoľko okamihov sa stáva veľmi prehľadná. Už tu nájdete všetko, čo by mala filmová stránka obsahovať. V menu sa dostanete k všetkému čo potrebujete, nájdete tu recenzie, premiéry, novinky, program kín, preview a mnoho ďalšieho. Stačí jeden klik a požadovaná kategória sa zobrazí v časovom slede pod sebou blogovým systémom, čo je veľmi prehľadné. Ku recenzii a preview je priradený samozrejme obrázok, aby bolo všetko prehľadnejšie.

Hornej časti dominujú novinky v kinách, TV tipy a určite nielen mnou vyhľadávané trajlery. Najnovšie články sa zobrazujú hneď pod tým, v postupnosti pod sebou, nehľadiac na kategórie, ale tie sú samozrejme zverejnené hneď pod článkom. Články pribúdajú vo veľmi hojnom počte, niekedy aj viacej denne, čo určite zvyšuje atraktivitu webu pri krátení dlhých chvíľ na webe. Hneď pod základným menu nájdeme množstvo sekcií venovaných napríklad amatérskemu filmu, komiksu, filmovej literatúre, slovenskému filmu a množstvu ďalšiemu, pričom tu môžete nájsť aj sekcie rozoberajúce Oscara. Stránka nezabúda aj na ľudí, čo sa chcú realizovať na fóre a tak poskytuje dostatok priestoru aj v tomto smere. Fórum má tri hlavné okruhy. Sú to otázky k samotnej kinema.sk, ďalej témy okolo filmu a voľná téma. Fórum má asi 550 registrovaných užívateľov. Kinema obsahuje aj vlastnú databázu filmov, v ktorej možno vyhľadávať podľa žánru, roku, krajiny vzniku, ale netreba mať veľké oči, databáza sa určite dopĺňa postupne, pričom pri rýchlom listovaní vo filmoch sa len málo položiek môže pochváliť dátumom nezačínajúcim pred rokom 2000. Databáza je teda na základnej úrovni, ak hľadáte niečo menej známe, alebo staršie, treba sa obrátiť skôr na CSFD, prípadne FK.

Image

Ďalej ma celkom zaujala kategória, čo píšu iní. Sú to odkazy na iné stránky, kde sa rozoberajú témy filmu a všetko s ním súvisiace a aj vďaka práve tomu sa mi Kinema javí ako najlepší zdroj informácii, ktoré momentálne hýbu svetom. Redakciu podľa odkazu na stránke tvorí zhruba desiatka členov, ktorí určite nazaháľajú, lebo stránka je veľmi často aktualizovaná, takže klobúk dole.
www.kinema.sk

Filmový záver 
Takže zhrnutie na záver. Všetky štyri weby osobne navštevujem, niektoré mi vyhovujú viac, iné navštevujem zriedkavejšie, ale treba podotknúť, že za každým stojí zástup filmových nadšencov ktorí tam odvádzajú obrovský kus práce. Ja, tak ako určite mnohí z vás mám filmy rád a preto sa teším z každého filmovo zameraného webu na Slovensku.

{moscomment}