Image

Live Messenger: Zahoďte ICQ!

Ako je všeobecne známe, ICQ je protokol nanič. Časté výpadky, pomalosť, boj s alternatívnymi klientmi a otravujúce reklamy. Nastal čas na zmenu. Live Messenger.

Výrobca ICQ sa v poslednej dobe snaží presvedčiť všetkých, aby používali výlučne absolútny prepadák ICQ6, ktorý má nehorázne nároky na PC (čím odpisuje množstvo starších PC) a v ktorom nefungujú ani niektoré funkcie zo staršej, piatej verzie (napr. narodeniny). Výbornou alternatívou je protokol MSN od Microsoftu. Ich nový Windows Live Messenger ponúka naozaj rozsiahle možnosti. Navyše od čias spolupráce s Yahoo! sú protokoly MSN a Yahoo! Messenger prepojené.
 
Image
Registrácia

Do Live siete sa môžete zaregistrovať aj so svojou vlastnou e-mailovou adresou, stačí vybrať Yes, use my e-mail address. Na stránke http://coolhotmail.cz/ sú naozaj cool adresy na registráciu a všetky v češtine.
 
Image
Messenger

Na adrese http://get.live.com/messenger/config je možné stiahnuť vždy najnovší Live Messenger, aj so slovenskou lokalizáciou. Inštalácia trvá niekoľko sekúnd. Program pôsobí príjemným dizajnom v štýle Vista Aero. Potom už stačí iba spustiť messenger, napísať cool e-mailovú adresu a heslo, kliknúť na Prihlásiť sa a máte to za sebou.
 
Image
 
Nastavenia

V hornom paneli sa po kliknutí na ikonku štetca zobrazí ponuka s nastavením farebnej schémy. Farbu si môžete zvoliť naozaj hocijakú (nielen pár predvolených), aby ste si mohli pekne farebne zladiť systém. Napravo od štetca je ikonka s nastaveniami programu. Po kliknutí na Nástroje > Možnosti sa otvorí celá škála nastavení od výmyslu sveta. Zaujímavá je možnosť zobrazovania názvu piesne, ktorá aktuálne hrá vo WMP, namiesto custom statusu. V nastaveniach audia a videa si vyberáte ktoré reproduktory, mikrofón a kameru chcete používať a optimalizujete nastavenia hlasitosti.

Image

 
Pridávanie kontaktov

Kontakty sa pridávajú po kliknutí na malú postavičku napravo od kolónky na vyhľadávanie. V novo otvorenom okne ako prvé zadávate mailovú adresu, ktorú kontakt používa v Live sieti. Pridať si môžete aj rôzne iné informácie ako meno, adresu, telefón a množstvo iného.
 
Image
 
Textová a obrázková konverzácia

„Obyčajná“ konverzácia sa spúšťa dvojklikom na príslušný kontakt. Ako inak – píše sa do spodného panelu, po kliknutí na smajla nad textovým poľom sa zobrazí ponuka emotikon. Prvá ikona sprava skrýva pozadia pre okno s konverzáciou, druhá sprava nastavenia písma. Zaujímavou funkciou je nahratie a následné poslanie zvukového klipu – nahráva sa pri stlačenom gombíku, ktorý je tretí sprava. Po jeho pustení sa správa odošle kontaktu a ten si ju môže prehrať, prípadne uložiť (vo formáte WAV). Naspodku sú dve tlačidlá, ktoré slúžia na prepínanie medzi textom a kreslením. Prvým tlačidlom zľava môžete do konverzácie pozvať  ďalšieho človeka. Prvým sprava dať kontakt do ignore listu – nebude vám môcť posielať správy ani vidieť vás on-line stav.
 
Image
Image
Image
Image
Zdieľanie súborov

Po kliknutí na druhú ikonu sprava (v hornom paneli) sa otvorí zdieľaný priečinok. Všetky dáta nachádzajúce sa v ňom vidí aj druhý kontakt. Nevýhodou tohto zdieľaného priečinku je, že všetky dáta, ktoré sú v ňom, sa musia skopírovať, tým pádom sú v PC dvojmo. Po skopírovaní sa súbory automaticky odošlú do PC kontaktu. Rýchlosť prenosu nie je extra veľká, ale postačuje – asi 2 mbps. Samozrejme, súbory sa dajú posielať aj priamo, nie iba cez zdieľaný priečinok.
 
Image
Image
Image
 
Audio a video konverzácia

Hovor sa spúšťa štvrtou ikonou. Spustiť ho môžete iba ak ste už prešli nastavenie audia a videa. Oneskorenie pri „telefonovaní“ je veľmi malé. Kvalita je veľmi slušná a vytáčanie jednoduché – videohovor sa spúšťa treťou ikonkou zľava.
 
Image
 
On-line hry

Druhá ikona sprava vám otvorí ponuku hier, ktoré si môžete zahrať s kontaktom. Po vybratí hry sa vám rozšíri okno a v pravej časti sa zobrazí hra. Pre spustenie hry musíte nainštalovať prehrávač hier a každú hru osobitne. Inštalácia je automatická a nevyžaduje reštart, musíte ju len povoliť.
 
Image
Image
 
Verdikt

Windows Live Messenger je veľmi zaujímavý produkt. Protokol MSN je oveľa stabilnejší a rýchlejší ako ICQ. Absencia hardwarovo náročných, ale aj otravných flashových reklám určite poteší. Oproti ICQ podporuje naozaj  zaujímavú funkciu, ktorou je zdieľaný priečinok. Už len presvedčiť známych, aby sa presunuli za lepším…

Image

 
Veľkosť: 2,3 MB/17 MB
Poplatok: Freeware
 
[+] žiadne reklamy
[+] možnosť pridávať Yahoo! kontakty
[–] nepodporuje taby
{moscomment}